FETÖ'nün darbe girişimi

- Van Valiliği: - "İlimizde görevli 2 albay, 1 binbaşı, 1 yüzbaşı ile 5 askeri hakim, 5 emniyet mensubu, 32 hakim ve savcı gözaltına alınmışlardır" - "İlimizde görev yapmakta olan 236 emniyet mensubu ve 25 askeri personel, İçişleri Bakanlığınca görevlerinden uzaklaştırılmış olup gerekli tebligatlar yapılarak, işlemleri sonuçlandırılmıştır"

FETÖ'nün darbe girişimi

VAN (AA) - Van Valiliği, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında 2 albay, 1 binbaşı, 1 yüzbaşı ile 5 askeri hakim, 5 emniyet mensubu, 32 hakim ve savcının gözaltına alındığını bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, 15 Temmuz 2016'da ülke genelinde cebir ve şiddet kullanılarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü Anayasal düzeni ortadan kaldırmak ve devletin birlik ve bütünlüğünü yıkmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki illegal ve paralel bir şekilde oluşturulan yapı tarafından kanlı bir darbe teşebbüsünde bulunulduğu anımsatıldı.

Teşebbüs sırasında, ülke genelinde çok sayıda vatandaş ve kolluk görevlisinin şehit edildiğinin kaydedildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Anayasaya göre başkomutan olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın bulunabileceği değerlendirilen yerlere silahlı ve bombalı saldırılar düzenlenmiş, hatta Gazi Meclisimize bile saldırılmıştır. Konu kapsamında, ilimizde görevli 2 albay, 1 binbaşı, 1 yüzbaşı ile 5 askeri hakim ve 5 emniyet mensubu, 32 hakim ve savcı gözaltına alınmışlardır. Adreslerinde bulunamayan ve il dışında olan bazı görevlilerle ilgili işlemler sürdürülmektedir. Yine ilimizde görev yapmakta olan 236 emniyet mensubu ve 25 askeri personel, İçişleri Bakanlığınca görevlerinden uzaklaştırılmış olup gerekli tebligatlar yapılarak, işlemleri sonuçlandırılmıştır."


Etiketler; #van
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×