FETÖ'nun darbe girişimi

- Gaziantep'te gözaltına alınan 37 askerden, 36'sı tutuklandı

FETÖ'nun darbe girişimi

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep'te, Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin gözaltına alınan 37 askerden, 36'sı tutuklandı.

Gaziantep Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) mensup Genelkurmay Başkanlığına bağlı bir kısım askerlerin 15 Temmuz'da İstanbul'da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerini askeri taşıt ve malzemeleri kullanmak suretiyle ulaşıma kapattıkları, kamu kuruluşları önüne askeri birlikleri sevk ederek, kamu görevlerinin yapılmasını engelledikleri, aynı şekilde Ankara Emniyet Müdürlüğü ve TBMM'ye silahlı saldırıda bulunarak, yönetime yasa dışı şekilde el koyup, darbeye teşebbüs fiiline kalkıştıkları belirtildi.

Açıklamada, Gaziantep'te "Darbeye teşebbüs" suçuna iştirak edenler hakkında Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "Anayasayı ihlal, cebir ve şiddet kullanarak, TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya TBMM'nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek, cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs, halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne karşı silahlı isyana tahrik" suçlarından başlatılan soruşturma kapsamında, aralarında 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Soysal'ın da bulunduğu 37 asker gözaltına alındığı kaydedildi.

İşlemlerinin ardından, adliyeye sevk edilen şüphelilerden 36'sının tutuklandığı, bir kişinin ise adli kontrol kararıyla, serbest bırakıldığı ifade edildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×