FETÖ'nün darbe girişimi

- Darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur'un Anadolu Adalet Sarayı'ndaki çalışma odasında mahkeme kararı uyarınca yapılan arama ve el koyma işlemi tamamlandı - İbrahim Okur'un da odada bulunduğu aramada Okur'a Adalet Bakanlığı tarafından zimmetle teslim edilen dizüstü bilgisayarına el konuldu

FETÖ'nün darbe girişimi

İSTANBUL (AA) - Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur'un Anadolu Adalet Sarayı'ndaki çalışma odasında mahkeme kararı uyarınca yapılan arama ve el koyma işlemi tamamlandı.

Alınan bilgiye göre, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Anadolu Adalet Sarayı'nda görevli 39 savcı ve 71 hakim hakkında gözaltı kararı verildi.

Bu kapsamda gözaltına alınan 66 hakim ve savcıdan eski HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur'un Anadolu Adalet Sarayı'ndaki çalışma odasında mahkeme kararı uyarınca arama ve el koyma işlemi yapıldı.

Polisler tarafından yapılan aramaya Örgütlü Suçlardan Sorumlu Başsavcı Vekili, Adalet Komisyonu Başkanı, Cumhuriyet Savcısı, gözaltında tutulan şüpheli İbrahim Okur ile Avukatı nezaret etti.

Aramanın tamamlanmasının ardından İbrahim Okur'a Adalet Bakanlığı tarafından zimmetle teslim edilen dizüstü bilgisayarına el konulduğu öğrenildi.

HSYK'nın kararıyla tedbiren görevden uzaklaştırılan Okur hakkında, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü Suçlar Bürosunca PDY/FETO örgütüne üye olmak ve darbeye teşebbüs suçuna iştirak etmek suçundan soruşturma yürütülüyor.

Paralel yapının eski HSYK'daki bir numaralı adamı olduğu iddia edilen ve adli yargı hakim adayı olarak mesleğe başlayan Okur, sırasıyla Almus, Sarıkamış, Haymana Cumhuriyet Savcılığı, Personel Genel Müdürlüğü Tetkik Hakimliği, Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştu.

Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevi de yapan Okur, 2010 yılında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyeliğine seçilerek, 1. Daire Başkanı olarak 4 yıl görev yapmıştı.

HSYK'da görev süresi dolan HSYK Birinci Daire Başkanı İbrahim Okur, Kasım 2014'te Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına, Ocak 2015'te de ise İstanbul Anadolu 3. İş Mahkemesine hakim olarak atanmıştı.


Etiketler; #İbrahim Okur

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×