FETÖ'nün darbe girişimi

- 11. Cumhurbaşkanı Gül: -"Böyle bir rezaleti Türkiye'ye yaşatanları tarih hiçbir zaman unutmayacaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne böyle bir kara lekeyi vuranları tarih hiçbir zaman unutmayacaktır. Bu çağda böyle bir teşebbüsün hiçbir zaman başarıya ulaşamayacağını anlamayacak kadar akıl ve izandan yoksun olduklarını da göstermişlerdir. Ama bütün halkımız hep beraber, iktidar, muhalefet, herkes siyasi partiler sivil toplum örgütleri demokrasinin yanında durarak büyük bir dayanışma içerisinde Türkiye büyük bir ders vermiştir. Demokrasinin değerini eminim bundan sonra herkes çok daha fazla anlayacaktır" - "Şüphesiz ki bu birkaç kişinin işi değil. Maalesef üzücü. Katılım var. Ama muhakkak ki hepsi deşifre olacak. Anayasa ve kanunlar çerçevesi içerisinde ne gerekiyorsa onlara da muhakkak yapılacaktır, bütün milletin gözü önünde" - "Bundan sonra süratli bir şekilde bu yaraları sarmak, Türkiye'yi bu utançtan hemen çıkartıp Türkiye'nin ufkunu çok açık, herkese ümit veren pozitif bir gündemle yolumuza bakmamız lazım. Bunun için şüphesiz ki önce böyle teşebbüste bulunanlar anayasa ve kanunlar çerçevesinde hukukun titizliği içerisinde ayıklanmalı ve hak ettikleri cezaları muhakkak görmeli"

FETÖ'nün darbe girişimi

İSTANBUL (AA) - 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, böyle bir rezaleti Türkiye'ye yaşatanları tarihin hiçbir zaman unutmayacağını belirterek, "Türk Silahlı Kuvvetlerine böyle bir kara lekeyi vuranları tarih hiçbir zaman unutmayacaktır. Bu çağda böyle bir teşebbüsün hiçbir zaman başarıya ulaşamayacağını anlamayacak kadar akıl ve izandan yoksun olduklarını da göstermişlerdir. Ama bütün halkımız hep beraber, iktidar, muhalefet, herkes siyasi partiler sivil toplum örgütleri demokrasinin yanında durarak büyük bir dayanışma içerisinde Türkiye büyük bir ders vermiştir. Demokrasinin değerini eminim bundan sonra herkes çok daha fazla anlayacaktır." dedi.

Atatürk Havalimanı'daki Devlet Konukevi'ne gelen Gül, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

Görüşmenin ardından toplantı salonunda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Gül, Türkiye'ye geçmiş olsun dileğinde bulundu, hayatını kaybedenlere de Allah'ten rahmet diledi.

Gül, "Böyle bir rezaleti Türkiye'ye yaşatanları da tarih hiçbir zaman unutmayacaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne böyle bir kara lekeyi vuranları tarih hiçbir zaman unutmayacaktır. Bu çağda böyle bir teşebbüsün hiçbir zaman başarıya ulaşamayacağını anlamayacak kadar akıl ve izandan yoksun olduklarını da göstermişlerdir. Ama bütün halkımız hep beraber, iktidar, muhalefet, herkes siyasi partiler sivil toplum örgütleri demokrasinin yanında durarak büyük bir dayanışma içerisinde Türkiye büyük bir ders vermiştir. Demokrasinin değerini eminim bundan sonra herkes çok daha fazla anlayacaktır." ifadelerini kullandı.

Detayların çok üzücü olduğunu belirten Gül, bütün millete başsağlığı diledi. Gül, böyle bir utancı, böyle bir çağda Türkiye olarak yaşamaktan dolayı büyük bir üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Abdullah Gül, ailelerin acılarını paylaştığını belirterek, hayatını kaybedenlerin arasında çok yakın, beraber çalıştığı arkadaşları bulunduğunu, üzüntüsünün çok derin olduğunu kaydetti.

Basın mensuplarının "Size yönelik bir girişim oldu mu?" sorusuna Gül, "Hayır" yanıtını verdi.

Kaçırılan bazı komutanlar olduğuna dair bir bilgisi bulunup bulunmadığına ilişkin soruya Gül, onlarla ilgili bilgiyi Başbakan, Cumhurbaşkanı ve diğer yetkililerin açıklamasının daha doğru olduğunu söyledi.

Gül, "Şüphesiz ki bu bir kaç işinin işi değil. Maalesef üzücü. Katılım var. Ama muhakkak ki hepsi deşifre olacak. Anayasa ve kanunlar çerçevesi içerisinde ne gerekiyorsa onlara da muhakkak yapılacaktır, bütün milletin gözü önünde." dedi.

"Bundan sonra sizce bizi nasıl günler bekliyor?" sorusu üzerine Gül, "Bundan sonra süratli bir şekilde bu yaraları sarmak, Türkiye'yi bu utançtan hemen çıkartıp Türkiye'nin ufkunu çok açık, herkese ümit veren pozitif bir gündemle yolumuza bakmamız lazım. Bunun için şüphesiz ki önce böyle teşebbüste bulunanlar anayasa ve kanunlar çerçevesinde hukukun titizliği içerisinde ayıklanmalı ve hak ettikleri cezaları muhakkak görmeli." diye konuştu.

Gül, Türkiye'de çağdaş anlamda demokrasinin pekiştirilmesinin önemini vurgulayarak, hukukun üstünlüğüne dayalı, farklılıklar karşısında herkesin birbirine daha toleransta bakacağı yeni bir Türkiye, yeni bir dünyanın oluşmasını ümit ettiğini söyledi.

Abdullah Gül, "Çünkü bu kötü olay nasıl herkesi birleştirdiyse demek ki Türk halkı partisi, fikri, zikri, inancı ne olursa olsun demokrasiye inanıyor. Demokrasinin en iyi yöntem olduğuna inanıyor. Bu çerçeve içerisinde farklılıklarımızla beraber hareket etmenin mümkün olduğuna inanıyorum." diye konuştu.

"Olayın sıcak olduğu saatlerde tüm muhalefet partileri, iktidardan, hükümetten yana tavır koydu. Siz ne dersiniz?" sorusuna Gül, bunu tebrik etmek gerektiğini, böyle bir günde iktidar, muhalefet, sağdan sola kadar bütün partilerin demokrasiye sahip çıkmış olmalarının, basının ayırt etmeden, hiçbir taviz vermeden sağlam bir duruş içerisinde demokrasiye sahip çıkmalarının Türkiye açısından çok takdir edilecek, gelecek için ümitlendirecek bir husus olduğunu kaydetti.

- "Bir günlük, bir haftalık iş olmadığı gayet ortada"

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Cunta uzun süre de mi oluşmuş, yoksa kısa sürede oluşturularak mı eyleme geçilmiş? Nasıl haber alınamamış böyle bir cuntanın varlığından?" sorusu üzerine şunları söyledi:

"Hala uğraşılıyor. Bunları açıklayacaklar. Doğrusu bana düşmez bildiklerimi açıklamak. Dolayısıyla bir günlük, bir haftalık iş olmadığı gayet ortada. Dolayısıyla yarından itibaren tam her şey yüzde yüz kontrol altına girip de yeni nizam düzgün bir şekilde işlemeye başlayınca, çok şükür bugünden itibaren her şey kontrol altındadır, titizlikle gerekli araştırmalar gerekli çalışmalar yapılacak her şey deşifre edilecektir. Kim bu işe nereden karıştı, kim, kimdir, nedir ? Anayasa ve kanunların verdiği yetki ve çerçeve içerisinde büyük bir titizlikle bunların Türk adaletinin önüne çıkartılacağına inanıyorum."

"Batı dünyasından destek açıklamalarının geç geldiğine dair eleştiriler var. Neler söylersiniz? sorusuna Gül, gece bir taraftan da yabancı televizyonları takip ettiğini, başta ABD olmak üzere Batılı, Avrupalı birçok ülkeden seçilmiş hükümetin arkasında durulması yönündeki demeçleri gördüğünü söyledi.

Gül, "Şüphesiz ki herkesin sistemi birden işlemiyor. Türkiye içerisinde değil herkes. Onu şöyle görmek gerekir. Hepsinin Türkiye'ye seçilmiş hükümete, demokrasiye olan desteklerini tekrarlamış olmaları aslında bu sevindirici bir şeydir. Hepsinin desteğini daha güçlü bir şekilde almaya çalışmak gerekir. Bu Türkiye'nin meselesi, önemli olan Türk halkının buradaki duyarlılığıydı. O da gayet güçlü bir şekilde ortaya çıkmış oldu." değerlendirmesini yaptı.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×