FETÖ'nün darbe girişimi

- Başbakan Yıldırım: (3) - "Bu hain girişime, kalkışmaya karışanların artık generalliği, amiralliği söz konusu değildir. Rütbesi ne olursa olsun bunlar haindir. Hainin de rütbesi olmaz" - "Paralel terör çetesi, bölücü teröristler, bu ülkenin bölünmesi, parçalanması, birliğinin, beraberliğinin zarar görmesi adına kim ne faaliyette bulunmuşsa bunların hepsinin hesabı sorulacak. Hiçbir kişi dışarıda kalmamak üzere. Bunların hepsi biliniyor. Gereği de gecikmeden yapılacaktır" - "Bu konu bütün boyutları ele alınacaktır. Hiçbir şey atlanmayacak. Nerede zaaf var, ihmal var, hangi sistemde yetersizlik var bütün yönleriyle değerlendirilecek. Ama şu an, o an değil. Şu an biz bu belayı defetmiş olmak ve bu belayı başımıza saranların hesabını sormakla meşgulüz"

FETÖ'nün darbe girişimi

ANKARA (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin "Bu hain girişime, kalkışmaya karışanların artık generalliği, amiralliği söz konusu değildir. Rütbesi ne olursa olsun bunlar haindir. Hainin de rütbesi olmaz." dedi.

Yıldırım, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Çankaya Köşkü'ne geldi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile kameraların karşısına geçen Yıldırım, açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir basın mensubunun "Darbe girişiminde bulunanlardan yurt dışına çıkanlar var mı?" sorusu üzerine Yıldırım, "Eldeki bilgilere göre konuşuyoruz. Tabii ki gün boyu bu çalışmalar devam edecek. Dolasıyla şu anda bundan fazla detay verme imkanımız yok." yanıtını verdi.

Yıldırım, "Darbe girişimini yapanlardan gözaltında olan bir orgeneral var mı?" şeklindeki soruyu "Şimdi bu hain girişime, kalkışmaya karışanların artık generalliği, amiralliği söz konusu değildir. Rütbesi ne olursa olsun bunlar haindir. Hainin de rütbesi olmaz." karşılığını verdi.

- "Bugün ayrıştırma günü değil birleştirme günüdür"

Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Genelkurmay Başkanlığı civarında bazı grupların basın mensuplarına yönelik linç girişiminde bulunmasının anımsatılması üzerine Yıldırım, şunları söyledi:

"Geçmiş olsun. Basın mensuplarının görevi olayları millete aktarmaktır. Olayın heyecanı ve stresiyle bazı yanlışlar yaşanmış olabilir. Bunun için biz sizden özür diliyoruz. Toplumun psikolojisini sevk ve idare etmek, takdir edersiniz ki kolay değildir ama ben milletime buradan çağrıda bulunuyorum; bugün artık ayrıştırma günü değildir, bugün birleştirme günüdür. Basın mensubuyla, sivil toplum örgütüyle, vatandaşıyla, kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle, çocuğuyla bir olma, beraber olma, birlikte Türkiye olma günüdür."

Başbakan Yıldırım, "Paralel yapıya yönelik kamuda düğmeye basılacak mı?" sorusunu, "Paralel terör çetesi, bölücü teröristler... Bu ülkenin bölünmesi, parçalanması, birliğinin, beraberliğinin zarar görmesi adına kim ne faaliyette bulunmuşsa bunların hepsinin hesabı sorulacak. Hiçbir kişi dışarıda kalmamak üzere. Bunların hepsi biliniyor. Gereği de gecikmeden yapılacaktır." diye yanıtladı.

- "Tek tesellimiz bu alçakların başaramamasıdır"

Darbe girişiminde en büyük yarayı, Türkiye Büyük Millet Meclisinin aldığı ifade edilerek, "Bundan sonraki çalışmalar Meclis'te nasıl yürütülecek?" diye sorulması üzerine Yıldırım, "Biz asil bir milletiz, büyük bir milletiz. Bakın Brüksel'de terör saldırısı oldu, 10 günde havalimanını açamadılar. Biz 4 saatte açtık. Dolayısıyla giden mal geri gelir, daha güzeli gelir ama giden canlar geri gelmez. Bizim ciğerimizi yakan şehitlerimizdir. Tek tesellimiz bu alçakların başaramamasıdır, hak ettikleri cezayı alacak olmalarıdır." diye konuştu.

"Kalkışma belli ki ciddi bir hazırlık sürecinden sonra gerçekleşmiş. İstihbari açıdan ya da bir mekanizma değişikliği gerekir mi? Dış destek konusunda herhangi bir şüpheniz ya da bilginiz var mı?" sorusuna Başbakan Yıldırım, "Bu konunun bütün boyutları ele alınacaktır. Hiçbir şey atlanmayacak. Nerede zaaf var, ihmal var, hangi sistemde yetersizlik var bütün yönleriyle değerlendirilecek. Ama şu an o an değil. Şu an biz bu belayı defetmiş olmak ve bu belayı başımıza saranların hesabını sormakla meşgulüz. O da yapılacak." karşılığını verdi.

(Sürecek)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×