FETÖ'nün darbe girişimi

- Başbakan Yıldırım: (2) - "Bu kalkışma bastırılmıştır, toplam 161 şehidimiz, şu ana kadar bin 440 yaralımız vardır. Bu aşağılık kalkışmaya, bu olaya karışan şu ana kadar 2 bin 839 çeşitli rütbede subay, asker gözaltına alınmıştır. Üst düzey rütbeliler de mevcuttur" - "Bu paralel çete mensupları artık yüce Türk adaletinin elindedir. Müstahak oldukları her türlü cezayı, karşılığı göreceklerdir. Milletimiz bu olayda çok büyük bir basiret göstermiştir ve bu basiret, Türkiye'de milli iradenin kesintiye uğramasının önüne geçmiştir. Bu kalkışmayı yapanlar bir kez daha şu gerçeği anlamalıdır, hiç kimse bu büyük milletin iradesiyle oyun oynayamaz, demokrasi aşkıyla özgürlük umdesiyle asla ve asla boy ölçüşemez" - "Olayın başından beri Başkomutanımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu o memleket sevdası ve basiretiyle bütün hükümetimizin üyeleri ve vatansever komutanlarımızla birlikte halkımızla bir olarak, beraber olarak kenetlenerek bu belanın üstesinden geldik" - "Basın kuruluşlarımız, yazılı, görsel, sosyal medya kuruluşlarımız bu olayda çok büyük bir vatanseverlik ve basiret örneği ortaya koymuşlardır. Başta siyasi parti liderleri olmak üzere bütün siyasi parti taraftarları da, sivil toplum kuruluşları da görüş farklılıklarını bir tarafa bırakarak meydanlara akmış ve ay yıldızlı bayrağı tankların tepesine dikmeyi başarmıştır" - "İşin birinci safhası burada sona ermiştir. Bundan sonraki yapılacak çalışmalarda, bir yandan vatandaşlarımız normal hayatını sürdürürken, bir yandan da ülkemizi ve milletimizi dünya ülkeleri arasında itibarsızlaştırmaya çalışan bu güruhlara karşı gereken her türlü işlem gecikmeden, misliyle yapılacaktır"

FETÖ'nün darbe girişimi

ANKARA (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili olarak, "Bu kalkışma bastırılmıştır, toplam 161 şehidimiz, şu ana kadar bin 440 yaralımız vardır. Bu aşağılık kalkışmaya, bu olaya karışan şu ana kadar 2 bin 839 çeşitli rütbede subay, asker gözaltına alınmıştır. Üst düzey rütbeliler de mevcuttur." dedi.

Yıldırım, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Çankaya Köşkü'ne geldi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile kameraların karşısına geçen Yıldırım, açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bu zor günde kendilerini arayan ve dayanışma isteklerini ortaya koyan dost ülkelere teşekkür eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu paralel çete mensupları artık yüce Türk adaletinin elindedir. Müstahak oldukları her türlü cezayı, karşılığı göreceklerdir. Milletimiz bu olayda çok büyük bir basiret göstermiştir ve bu basiret Türkiye'de milli iradenin kesintiye uğramasının önüne geçmiştir. Dolayısıyla bu kalkışmayı yapanlar bir kez daha şu gerçeği anlamalıdır, hiç kimse bu büyük milletin iradesiyle oyun oynayamaz, demokrasi aşkıyla, özgürlük umdesiyle asla ve asla boy ölçüşemez. Vatandaşlarımızın bugün normal hayata dönmüş olması erdeminin bir göstergesidir. Devletin silahıyla, parasıyla, tankıyla, bombasıyla, uçağıyla, helikopteriyle bu ülkenin vatandaşlarının üzerine ateş açanlar PKK teröründen daha da aşağılık bir terör örgütüdür. Asla ve asla bu millet, bu hain çeteyi unutmayacaktır. Bazı dostlarımız bizim bu konuda başından beri gösterdiğimiz hassasiyeti anlamakta zorluk çekiyorlardı ama anlamalarının bize çok büyük maliyeti oldu."

Tankların önüne çıkarak, hayatını ülke, bayrak, bağımsızlık için veren şehitleri rahmetle anan Yıldırım, "Bu kalkışma bastırılmıştır, toplam 161 şehidimiz, şu ana kadar bin 440 yaralımız vardır. Bu aşağılık kalkışmaya, bu olaya karışan şu ana kadar 2 bin 839 çeşitli rütbede subay, asker gözaltına alınmıştır. Üst düzey rütbeliler de mevcuttur. Bir belayı büyük millet bir kez daha basiretiyle defetmiştir." diye konuştu.

Yıldırım, "Olayın başından beri Başkomutanımız, Sayın Cumhurbaşkanı'mızın ortaya koyduğu o memleket sevdası ve basiretiyle bütün Hükümetimizin üyeleri ve vatansever komutanlarımızla birlikte halkımızla bir olarak, beraber olarak kenetlenerek bu belanın üstesinden geldik. Belki dünya tarihinde, bu kadar orantısız güce karşılık emsali görülmeyecek büyük bir başarıyı, bu milletime yaşatan Rabb'ime hamdediyorum." dedi.

- Basın kuruluşlarına, STK'lara ve siyasi partilere teşekkür

"Basın kuruluşlarımız, yazılı, görsel, sosyal medya kuruluşlarımız bu olayda çok büyük bir vatanseverlik ve basiret örneği ortaya koymuşlardır" vurgusunda bulunan Yıldırım, başından beri çetelerden yana değil ülkeden, milletten yana net bir tutum alan basın kuruluşlarının, halkın anında, en doğru şekilde bilgilendirilmesini sağladığını söyledi.

Yıldırım, başta siyasi parti liderleri olmak üzere bütün siyasi parti taraftarlarının, sivil toplum kuruluşlarının da görüş ve düşünce farklılıklarını, bir tarafa bırakarak meydanlara aktığını ve ay yıldızlı bayrağı tankların tepesine dikmeyi başarmıştır."

Basına, sivil toplum kuruluşlarına, siyasi partilere örnek vatanseverlik davranışları dolayısıyla teşekkür eden Yıldırım, bundan sonraki çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

"İşin birinci safhası burada sona ermiştir. Bundan sonraki yapılacak çalışmalarda, bir yandan vatandaşlarımız normal hayatını sürdürürken, bir yandan da ülkemizi ve milletimizi dünya ülkeleri arasında itibarsızlaştırmaya çalışan bu güruhlara karşı gereken her türlü işlem gecikmeden, misliyle yapılacaktır. Milletimin de bunu bilmesinde fayda vardır. Biz yolumuza aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Bütün milletimize geçmiş olsun diyor, demokrasi bayramımız 15 Temmuz, ülkemize, milletimize hayırlı olsun diyorum."

Milletin gündüz işini gücünü bıraktıktan sonra akşam tekrar bayraklarıyla meydanlara akmasını isteyen Yıldırım, bugün de saat 15.00'te milli iradenin temsilcisi Meclis'in de toplanacağını, olayın bütün ayrıntılarıyla ele alınacağını kaydetti.

(Sürecek)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×