FETÖ'den tutuklanan hakime "dinleme"den mahkumiyet

- FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan eski Tetkik Hakimi Ömer Kaya, Danıştay üyesi Zeki Yiğit'in odasına dinleme cihazı koyduğu gerekçesiyle yargılandığı davada, 2 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı

FETÖ'den tutuklanan hakime
11 Ağustos 2016 Perşembe 11:13

ANKARA (AA) - BARIŞ KILIÇ - Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan eski Danıştay Tetkik Hakimi Ömer Kaya, Danıştay Üyesi Zeki Yiğit'in odasında 1 Şubat 2012'de bulunan dinleme cihazını koyduğu gerekçesiyle yargılandığı davada, 2 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara Batı 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin gerekçeli kararında, 1 Şubat 2012 sabah saat 08.00 sıralarında, Yiğit'in odasını temizleyen görevlinin, sehpanın altına düşmüş ses kayıt cihazı ile birden fazla bant izi bulması üzerine soruşturmanın açıldığı belirtildi.

Dosya kapsamındaki delillerden sanık Kaya'nın, "Dosya bakacağı" gerekçesiyle Danıştay binasına birçok kez geldiği, bina girişindeki bankodan aldığı anahtarla sekreter odasına girdiği, buradan da Yiğit'in odasının anahtarını alarak, buraya geçtiğinin anlaşıldığı vurgulandığı kararda, dinleme cihazını odaya koyan Kaya'nın daha sonra anahtarları bıraktığının ve binadan ayrıldığının dosyadaki beyan ve delillerden belirlendiği kaydedildi.

Kararda, şu bilgilere yer verildi:

"Ayrıca, 18 Ocak 2012'de de benzer şekilde bankodan aldığı anahtarla kata çıktığı ve 2-3 dakika sonra anahtarı yerine bırakarak binadan ayrıldığı, ses kayıt cihazının yapıştırıldığı sehpa üzerinde birden çok çift taraflı yapışkan bant izi olduğu dikkate alındığında, katılanın (Yiğit) odasına birden fazla kez dinleme cihazının konulduğu ancak 31 Ocak 2012'de cihazın yapıştırıldığı yerden düşmesi neticesinde olayın fark edildiği anlaşılmıştır."

Gerekçeli kararda, suça konu dinleme cihazının Rus yapımı olduğu, seri numarasının bulunmadığı, sadece ortam kaydı yaptığı, 24 saatlik pil ömrüne sahip cihaz üzerinde parmak izine rastlanmadığı bildirildi.

Kaya'nın, savunmalarında Yiğit'in odasına sadece, "Açık ve içeride görevliler olduğu zamanlarda girdiğini" iddia ettiği belirtilen kararda, buna karşın binadaki kamera görüntülerinde, sanığın bankodan anahtarı alıp, yerine bıraktığının gözlendiği ifadesine yer verildi.

Kararda, Kaya'nın, neden anahtarı aldığına ilişkin hiçbir açıklama yapmadığı belirtildi.

- 2 yıl 7 ay hapis

Mahkeme, bu gerekçelerle Kaya'yı, "İş yeri dokunulmazlığını ihlal etmek" ve "özel hayatın gizliliğini ihlal etmek" suçlarından mahkum etti.

Kaya'nın bu suçları, kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle ve zincirleme olarak işlediğine kanaat getiren mahkeme, sanığın cezasını alt sınırdan uzaklaşarak, toplam 2 yıl 7 ay 7 gün olarak belirledi.

Mahkeme, "Tekrar suç işlemeyeceği konusunda kanaat oluşmadığı" gerekçesiyle Kaya hakkındaki hükmün açıklanmasını geri bırakmadı veya ertelemedi.

- Davanın geçmişi

Kaya hakkında, "İş yeri dokunulmazlığını ihlal etmek" ve "Özel hayatın gizliliğini ihlal etmek" suçlarından dava açılmıştı.

Mahkeme, yargılama sonucunda, Kaya hakkında "Ses kayıt cihazı yerleştirerek, özel hayatın gizliliğini ihlal ettiğine dair, mahkumiyet kararı verilebilecek, kesin ve inandırıcı delil bulunamadığı" gerekçesiyle beraat kararı vermişti.

Gerekçeli kararda Kaya'nın, sabah erken saatlerde binaya girmesinin ve Yiğit'in odasının bulunduğu 6. kata çıkmasının, ses kayıt cihazı yerleştirdiğini göstermediği savunulmuştu.

Yargıtay ise beraat kararını bozmuştu. Bozma ilamında, ses kayıt cihazı üzerinde bilirkişi heyetinden rapor alınarak, sanığın hukuki durumunun takdir edilmesi gerektiğine işaret edilmişti.

-FETÖ şüphelisi yargı mensupları

Şikayetçi Yiğit'in avukatı Mesut Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önceki beraat kararını veren mahkeme başkanı hakim Süleyman Savut ile sanık lehine şahitlik yapan Danıştay üyesi Hamza Eydemir hakkında, FETÖ soruşturması kapsamında yakalama kararı çıkarıldığını ve "Firarda olduklarını" belirtti.

Yıldız, şunları kaydetti:

"Sanık Kaya ile duruşmada şahitlik yapan diğer tetkik hakimleri de FETÖ soruşturmasından tutuklandı. Sanık Kaya eski bir komiser. Onun, Emniyet istihbarat biriminde çalışırken hakim olduğu ve derhal Danıştaya tayin edildiği belirlendi. Bozma öncesi yargılamada sanığın mesleki geçmişi ile ilgili araştırma talebimiz reddedildi. Bozma sonrası ise yeni mahkeme başkanı bu talebimizi kabul etti. Sanığın suç tarihlerinde Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı Bilişim Teknolojileri Şube Müdürlüğü ile irtibatının devam ettiği tespit edildi. Biz de sanığın mesleki geçmişi ve yeteneklerinin yasa dışı dinleme fiilini işlemesi için özellikle seçildiği ve görevlendirildiğini beyan ettik."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×