FETÖ'den darbe girişimi

- İHH ile Özgür-Der üyeleri, FETÖ'nün darbe girişimini protesto etmek için Fatih Camisi'nden Saraçhane Parkı'na yürüdü - Fatih Camisi'nden İstanbul Büyükşehir Belediyesi önüne yürüyen gruplar, burada hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı

FETÖ'den darbe girişimi

İSTANBUL (AA) - İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ile Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) üyeleri, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini protesto etti.

Fatih Camisi önünde bir araya gelen Özgür-Der ve İHH üyeleri, ikindi namazının ardından Saraçhane Parkı'na doğru yürüyüşe geçti. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı yürüyüşte, gruplar Türk bayrakları taşıyıp tekbir getirdi. "Darbeciler halka hesap verecek", "Seni vuranı unutma ey halkım", "Darbeye direnen halkımıza bin selam", "Cuntanın tankı yıldıramaz halkı" yazılı dövizler taşıyan vatandaşlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi önüne gelerek, burada hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Grup adına konuşma yapan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, olayda halkın üzerine ateş açıldığını söyledi. Darbecilere gerekli dersin verildiğini dile getiren Yıldırım, darbeye karşı Türkiye genelinde de tüm vatandaşların bu gece sokaklara çıkacağını kaydetti. Darbeye karşı çıkan siyasetçilere ve Başbakan Binali Yıldırım'a da teşekkür etmek istediğini ifade eden Yıldırım, ordunun görevinin ülkeye gelecek saldırılarla mücadele etmek olduğunu, darbeye teşebbüs olmadığını söyledi.

Yıldırım, şöyle devam etti:

"Zalimler çok kardeşimizi şehit etti. Bizzat benim tanıdığım çok arkadaşım şehit oldu. 11 yaşındaki çocuğun kafasından vurup şehit ettiler zalimler. Mısır'da bile Mursi'yi darbeciler sadece tutukladılar. Ama bunlar bizim Cumhurbaşkanımızı öldürmeye kalktılar. Cumhurbaşkanının kaldığı oteli bombaladılar. Bundan sonra artık Türkiye'de hiçbir zaman darbe olmayacaktır. Çünkü halk bunun için kan vermiştir. Ben inanıyorum ki yaralıların duası bu halkın yükselmesine vesile olacaktır. Müslümanların son savunma hattına saldırdılar, ama geri püskürtüldüler. Bundan sonra da püskürtülecektir. Bu akşam da sokaklardayız. Bütün cuntacıların ve katillerin idam edilmesi gerektiğine de tüm gücümle inanıyorum. Sakın korkmayın. Saldırdılar ama cehennemin dibine gittiler."

Gruplar, daha sonra Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×