FETÖ'den darbe girişimi

- Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: - "Biz sonuna kadar kararlı bir şekilde, bedeli ne olursa olsun bu darbecilere karşı sonuna kadar direneceğiz. Milletin bize vermiş olduğu emaneti de sonuna kadar koruyacağız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Milletimizden hem desteklerini hem dualarını bekliyoruz. Türkiye bugüne bu kadar büyük badireleri atlatıp geldiyse, milletin duasıyla, ağzı dualı olanların duasıyla inşallah bu noktaya geldi, buradan çıkmasını da başaracaktır" - "Netleşmeden bu rakamları söylemek doğru olmaz ama onlarca vatandaşımızın hayatını kaybettiğini biliyoruz. Yüzlerce kişinin de yaralandığını biliyoruz. Allah rahmet eylesin. Bir büyük demokrasi sınavıdır ve inşallah bunların hepsi bu milletin onurunu korumak için şehit olmuş insanlardır" - "Bu kadar iyi kamufle olmuş bir şebekenin yaptığı işler maalesef bilinemedi. Şimdi sonuna doğru geliyoruz. Milletimiz bir rehavete de kapılmasın. İnşallah püskürtülme noktasında belli bir noktaya gelmiştir. İnşallah bu ihanet, gözü artık kararmış olan, hakikati görmeyen kişiler tarafından da bütünüyle görülmüştür. Ümit ediyorum ki en kısa sürede, belki birkaç saat içerisinde tamamıyla bu tehlike savuşturularak, Türkiye demokratik mecraya yeniden dönecektir"

FETÖ'den darbe girişimi

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Biz sonuna kadar kararlı bir şekilde, bedeli ne olursa olsun bu darbecilere karşı sonuna kadar direneceğiz. Milletin bize vermiş olduğu emaneti de sonuna kadar koruyacağız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Milletimizden hem desteklerini hem dualarını bekliyoruz. Türkiye bugüne bu kadar büyük badireleri atlatıp geldiyse, milletin duasıyla, ağzı dualı olanların duasıyla inşallah bu noktaya geldi, buradan çıkmasını da başaracaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Kurtulmuş, TRT Haber'de katıldığı canlı yayında, İstanbul ve Ankara'da FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişimine ilişkin açıklamalarda bulundu.

En kısa zamanda Türkiye'nin bu tehdidi savuşturacağını vurgulayan Kurtulmuş, bunun hesabının sorulacağını söyledi.

Darbecilerin muhalefet ve halktan destek bulmadığına ilişkin bir soru üzerine Kurtulmuş, "Bir darbe yapılıyor olsa bu sadece iktidardaki partiye yapılan bir darbe değildir ki. Darbenin ilk yapılacağı yer maalesef düşmanın yapmadığını, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni bombalayarak gösterdiler. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde hiçbir partiye şans vermeyecekler. Dolayısıyla bu anlayış demokrasiye karşı olan bir anlayıştır. Bu anlayış maalesef, Türkiye'nin meşru siyasal zeminlerini yok etme anlayışıdır. Buna karşı herkesin birlik olması, dayanışma içerisinde olması lazım. Gün bu anlamda hepimiz için, 79 milyon vatandaşımız için Türkiye'nin farklı siyasi kanaatlerine sahip partileri içinde aynı zamanda bir sınav, imtihan günüdür. Ben milletimizin bu sınavdan büyük bir başarıyla çıkacağını ümit ediyorum." diye konuştu.

Bunun dünya içinde bir imtihan olduğunu dile getiren Kurtulmuş, başta dost ülkeler olmak üzere birçok ülkeden bu darbenin asla kabul edilmeyeceğine dair açıklamalar geldiğini anlattı.

- "Yedi cetlerinden bu ayıp çıkmayacaktır"

Bu akşam Türkiye'de 10 milyonlarca insanın geceyi sokaklarda geçirdiğine dikkati çeken Kurtulmuş, "Ayrıca maalesef şu anda kesin rakamını veremediğimiz çok sayıda yurttaşımız hayatını kaybetti. Çok sayıda yüzlerce insanımız yaralandı. Netleşmeden bu rakamları söylemek doğru olmaz ama onlarca vatandaşımızın hayatını kaybettiğini biliyoruz. Yüzlerce kişinin de yaralandığını biliyoruz. Allah rahmet eylesin. Bir büyük demokrasi sınavıdır ve inşallah bunların hepsi bu milletin onurunu korumak için şehit olmuş insanlardır ama bu ayıp bu suçu işleyenlerin, bu büyük günahı işleyenlerin alınlarında kıyamete kadar kalacaktır. Yedi cetlerinden bu ayıp çıkmayacaktır." ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, artık yolun sonuna gelindiğini vurgulayarak, "Türk Silahlı Kuvvetlerindeki bütün şerefli subay, astsubay, er, erbaş, üst kademe yöneticilerin hepsini, emir komuta zinciri içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komutasına bağlı olmaya bir kere daha davet ediyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin başından beri söylendiği emir komuta içerisinde olan bir mesele değildir." dedi.

- "Hiçbir darbe 'ben geliyorum' diye bağırarak gelmez"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, bu duruma gelineceğinin önceden bilinip, bilinmediğine ilişkin bir soru üzerine şu yanıtı verdi:

"Bu paralel yapının en önemli hususiyetlerinden birisi kendisini çok kolay gizleyebilme, kamufle edebilme yeteneğidir. Ama kaldı ki hiçbir darbe 'ben geliyorum' diye bağırarak gelmez. Türkiye'de demokratik süreçlerin fevkalade ciddi bir şekilde işlediği, Türkiye'de özellikle ekonomik atılımlar anlamında önemli atılımların gerçekleştiği, Türkiye'de yakın çevresindeki komşularıyla iyi ilişkilerini yeniden tazeleyerek, dostane ilişkilerini geliştirmeye başladı. İçeride ve dışarıda düşmanlarını azaltıp, dostlarını çoğaltmaya çalıştığı bir ortamda böyle bir darbe teşebbüsü herhalde içerideki milli menfaatlerimizin hiçbirisiyle uyumlu değildir. Bu olsa olsa Türkiye'nin olumlu gidişatını önlemek isteyen bazı çevrelerle iş birliği içerisinde yapılabilecek bir ihanettir. Dolayısıyla kabul etmemiz mümkün değil. Önceden bilinebilir miydi maalesef bu kadar iyi kamufle olmuş bir şebekenin yaptığı işler maalesef bilinemedi. Şimdi sonuna doğru geliyoruz. Milletimiz bir rehavete de kapılmasın. İnşallah püskürtülme noktasında belli bir noktaya gelmiştir. İnşallah bu ihanet, gözü artık kararmış olan, hakikati görmeyen kişiler tarafından da bütünüyle görülmüştür. Ümit ediyorum ki en kısa sürede, belki birkaç saat içerisinde tamamıyla bu tehlike savuşturularak, Türkiye demokratik mecraya yeniden dönecektir."

Kurtulmuş, bakanlarla toplantı yapılıp, yapılmayacağına ilişkin bir soru üzerine ise herkesin görevi başında olduğunu, bakanlardan bir kısmının başbakanlıkta, bir kısmının da bakanlıkları ve mecliste çalışarak, sahadaki bütün gelişmeleri takip ettiğini söyledi.

Bu gösterilen gayretlerin sonucu olarak bugünün "kötü bir gün olarak" hatırlanacağını aktaran Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Milletimizden hem iradesine sahip çıkmasını, sokakları, meydanları terk etmemesini hem de aynı zamanda bu milletin geleceği için dua etmelerini bir kere daha istirham ediyorum. Biz sonuna kadar kararlı bir şekilde, bedeli ne olursa olsun bu darbecilere karşı sonuna kadar direneceğiz. Milletin bize vermiş olduğu emaneti de sonuna kadar koruyacağız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Milletimizden hem desteklerini hem dualarını bekliyoruz. Türkiye bugüne bu kadar büyük badireleri atlatıp geldiyse, milletin duasıyla, ağzı dualı olanların duasıyla inşallah bu noktaya geldi, buradan çıkmasını da başaracaktır."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×