FETÖ'nün Kanada'daki faaliyetleri

- Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) en geniş yapılanmalarından birinin olduğu Kanada'da FETÖ'ye bağlı çok sayıda dernek ve vakıf faaliyet gösteriyor

FETÖ'nün Kanada'daki faaliyetleri
28 Temmuz 2016 Perşembe 10:07

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) ABD'den sonra en büyük yapılanmasının olduğu Kanada'da FETÖ'yle bağlantılı çok sayıda vakıf, dernek ve birlik faaliyet gösteriyor.

FETÖ mensupları, Toronto, Ottawa, Montreal, Vancouver, Edmonton, Calgary, Regina, Winnipeg, London, Kitchener/Waterloo ve Hamilton gibi belli başlı kentlerde faaliyet gösteren dernek, vakıf ve okullar aracılığıyla örgütleniyor.

Söz konusu dernek, vakıf ve okullar, Anatolian Heritage Federation (Anadolu Kültürleri Federasyonu) ana çatısı altında birleşiyor. Federasyon çatısı altında Toronto'da Türkiye-Kanada Ticaret Odası (TCCC - Turkish Canadian Chamber of Commerce), Kültürlerarası Diyalog Enstitüsü (Intercultural Dialogue Institute - IDI), Türkiye Kanada Akademisyenler Derneği (Turkish Canadian Academics Association), Kanada Türkiye Dostluk Derneği (Canadian Turkish Friendship Community), Nile Okulları, Dicle İslami Derneği (Dicle Islamic Society ) gibi kuruluşlar faaliyet gösteriyor.

Son yıllarda Türkiye karşıtı kampanyalara ağırlık veren örgüt mensupları, Kanada'nın basın yayın kuruluşlarını da etki altına almaya çalışarak propaganda çalışmalarına hız verdi.

FETÖ mensuplarının, merkezi Toronto'da bulunan "CanadaTurk" adlı aylık gazetesi ve "BN Magazin" adlı dergisi bulunuyor. Gazete ve derginin teknik ve görsel işleri, "Media55" adlı şirket tarafından yürütülüyor.

 TCCC, RESMİ KURUM GİBİ ALGILANIYOR

FETÖ mensupları, Kanada’da iş dünyasına yönelik faaliyetlerini 2009'da kurulan TCCC ile örgütlüyor. Aynı zamanda TUSKON’un Kanada temsilciliğini de üstlenen TCCC, isminin başında bulunan Türkiye ibaresi yüzünden birçok resmi ve özel kurum ve kuruluş tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin Kanada’da açtığı tüzel kişilik olarak algılanıyor. TCCC, söz konusu avantajla Kanada başta olmak üzere uluslararası iş dünyasına ulaşmakta zorlanmıyor. TCCC'nin, BN Magazin adlı bir yayın organı da bulunuyor. TCCC’nin faaliyetleri, FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle kısa süre önce Dışişleri Bakanlığından ihraç edilen eski Kanada Büyükelçisi Tuncay Babalı döneminde büyükelçilik ve başkonsolosluk tarafından da destekleniyordu.

FETÖ taraftarlarının, ilk kez 2005 yılında Toronto’da kurdukları Kanada Dinlerarası Diyalog Merkezinin (Canadian Interfaith Dialogue Centre) adı, 2010'da Kültürlerarası Diyalog Enstitüsü (Intercultural Dialogue Institute) olarak değiştirildi. Merkezin, 11 farklı şehirde şubesi bulunuyor.
Örgüt mensuplarının, Anadolu Kültürleri Federasyonu çatısı altında Kanada’nın belli başlı şehirlerinde her sene düzenlediği ''Türk Festivalleri'', 17 Aralık 2013 sonrası Türk toplumundan gelen tepki üzerine iptal edildi.

KANADA MAKAMLARINA FETÖ BİLGİLENDİRMESİ

Türkiye’nin Ottawa Büyükelçisi Selçuk Ünal, 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından Kanadalı yetkililerin FETÖ bağlantılı kişi, grup ve kurumlar hakkında yürütülen operasyonlarla yasal tedbirler hakkında bilgilendirildiğini söyledi.

Büyükelçi Ünal, “Dışişleri Bakanlığımızın talimatları çerçevesinde FETÖ terör örgütü ile Kanada’daki bağlı ve iltisaklı kurumlar hakkında uzun bir süreden beri Kanada makamları nezdinde bilgilendirme ve girişimlerde bulunmaktaydık. 15 Temmuz 2016 tarihinde vuku bulan kanlı darbe teşebbüsünün ardından da darbe teşebbüsü, ülkemizdeki darbeciler ve FETÖ bağlantılı kişi, grup ve kurumlar hakkında yürütülen operasyonlar ve yasal tedbirler hakkında Toronto ve Vancouver Başkonsolosluklarımız ile birlikte başta Kanada makamları ve basın olmak üzere yoğun bir bilgilendirme faaliyeti yürütmekteyiz.’’ ifadelerini kullandı.

Ünal, Kanada Dışişleri Bakan Yardımcısı Ian Shugart ile yaptığı görüşmede de darbe teşebbüsü ve FETÖ'ye ilişkin Türkiye’nin görüş ve beklentilerinin aktardığını kaydetti.

KANADA'DA FETÖ'YE BAĞLI KURULUŞLAR

Anadolu Kültürleri Federasyonu çatısı altında faaliyet gösteren FETÖ'ye bağlı kuruluşlar ve bulundukları kentler şöyle:
Ottawa: Kanada Türk Kültür Vakfı (Canadian Turkish Heritage Foundation), Kanada Türk İslam Vakfı (Canadian Turkish Islamic Foundation), Kuzey Işıkları Eğitim Hizmetleri (Northern Lights Educational Services) ve IDI Şubesi
Montreal: Quebec Ufku Vakfı (Horizan Fondation de Québec), Anadolu Kültür Merkezi (Centre Culturel Anatolie) ve IDI Şubesi. Grubun Montreal’de açtığı Türk Okulu, 17 Aralık sonrası gelişmeler üzerine öğrenci sayısında yaşanan düşüş yüzünden bir başka gruba devredildi.
Vancouver: Damla Vakfı (Damla Foundation) ve IDI Şubesi
Calgary: Burç Kültrülerarası Merkezi (Burc Intercultural Centre) ve IDI Şubesi
Edmonton: Nebula Academy Türk Okulu ve Mozaik Eğitim Merkezi (Mosaic Education Centre) ve IDI Şubesi
Kitchener/Waterloo: Ertuğrul Eğitim Topluluğu (Ertugrul Education Society) ve IDI Şubesi
Hamilton: Nur Eğitim Toplum Merkezi (Beam Education Community Centre) ve IDI Şubesi
Winnipeg: Manitoba Kardeşlik Organizasyonu (Manitoba Fellowship Organization) ve IDI Şubesi
Bunlara ilaveten FETÖ mensuplarının, Kanada’da çok sayıda şirketi de bulunuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×