FETÖ elebaşı Gülen’in iadesi (1)

- Beyaz Saray, FETÖ elebaşı Gülen’in iadesine ilişkin Türkiye’den spesifik bir talep almadıklarını açıkladı

FETÖ elebaşı Gülen’in iadesi (1)
18 Temmuz 2016 Pazartesi 22:01

WASHINGTON (AA) - Beyaz Saray, Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’in iadesine ilişkin Türkiye’den spesifik bir talep almadıklarını bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında FETÖ elabaşı Gülen’in Türkiye’ye iade edilip edilmeyeceğine ilişkin soruları yanıtladı.

"ABD, iadeye ilişkin Türk hükümetinden herhangi spesifik bir talep almadı." ifadesini kullanan Earnest, bu tür talepleri genellikle kamuoyu önünde tartışmadıklarını belirtti.

Earnest, "Ancak sayın Gülen’le ilgili olarak, Türk hükümetinden şu ana kadar bir iade talebi almadık. Eğer bu talep gelirse ve geldiğinde, bunu ABD ile Türkiye arasında 30 yılı aşkın süre önce imzalanan Suçluların İadesi ve Ceza İşlerinde Karşılıklı Anlaşması'na göre değerlendireceğiz." diye konuştu.

Earnest, bu noktada iade kararında, ilk önce suçun söz konusu anlaşmayı kapsayıp kapsamadığının değerlendirileceğini, sonrasında ise ABD’nin dışişleri ve adalet bakanlıklarının anlaşmadaki istenilen delillerin karşılanıp karşılanmadığına yönelik ortak değerlendirmede bulunacağı bilgisini verdi.

Earnest, ABD’nin Gülen’e yataklık ettiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını vurgulayarak, "Gerçek şu ki şu ana kadar iade talebi ortaya konulmadı." dedi.

(Sürecek)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×