FETÖ darbe girişimine tepkiler

- REFAHDER ve RE-DER, FETÖ darbe girişimini kınadı

FETÖ darbe girişimine tepkiler
20 Temmuz 2016 Çarşamba 00:48

ANKARA (AA) - Refah ve Adalet Derneği (REFAHDER) ile RE-SEN Emekliler Derneği (RE-DER) Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepki gösterdi.

Yaptığı yazılı açıklamada darbe girişimini kınayan REFAHDER Başkanı Vahdettin Elbay, olayı "kanlı işgal" olarak değerlendirerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, yaşananlar sırasında millete önderlik ve rehberlik yaptığı için müteşekkir olduklarını bildirdi.

Milletin temsilcileri olarak bu ihaneti asla unutmayacaklarını belirten Elbay, "İşgal karşısında tarihe geçen bir direniş gösteren aziz milletimizi, kahraman polislerimizi ve TSK içerisindeki vatansever askerlerimizi tarih altın harflerle yazacaktır. Ayrıca iktidar partisi, muhalefet partileri, STK'lar ile başta Anadolu Ajansı olmak üzere işgale karşı şanlı bir mücadele veren basın kuruluşlarına da teşekkür ederiz." ifadesni kullandı.

- "İdam cezasının biran önce çıkarılması elzemdir"

Dün olduğu gibi bugün de meşru iradenin yanında durmaya devam edeceklerini ifade eden Elbay, "Bu tür işgal girişimlerinin bir daha yaşanmaması için her türlü önlemin yüce Meclis tarafından alınması, halkımızın meşru isteği ve talebi olan idam cezasının bir an önce çıkarılması elzemdir." değerlendirmesinde bulundu.

RE-DER Başkanı Süleyman Göncü de yaptığı yazılı açıklamada, TRT'de yayınlanan korsan bildiriyi duyar duymaz çok kısa sürede sokağa çıkarak, Ankara'da, gövdeleri̇ni̇ caddelerdeki tanklara si̇per eden halkın i̇çi̇nde olduklarını ifade etti.

Burada her türlü övgüye mazhar kahraman polislerin şehit ve gazi̇ oluşlarına tanıklık ettiklerini belirten Göncü, şunları vurguladı:

"Cadde ve bulvarlarda i̇lerleyen tankları durdurmak i̇çi̇n özel araçlarla kurulan bari̇katlarda tank paletleri̇ arasında parçalanan vatandaşlarımızın çığlıklarını duyduk. İnsanlıktan nasi̇bi̇ni̇ almamış bu vicdansız mahlukların kendilerine mukavemet gösterecek olan Türk poli̇s teşkilatının bi̇naları üzeri̇ne attıkları bombaların yakıcı ve yıkıcı ölümcül etkileri̇ne şahitlik ettik. Milletimize yaşatacakları zulmün sadece bi̇rkaç karesiyle bi̇le bu gözü dönmüş, ruhunu ve iradesini satmış teröri̇stler, kendi halkına bu zulmü reva görmüşlerdir."

"Türk milletinin bağımsızlığı i̇çi̇n mücadele edeceğimizi yüce Türk milletine kanıtlamanın huzuru i̇le demokrasi nöbetleri̇nde olmaya devam edeceğiz." ifadesini kullanan Göncü, açıklamasına şöyle devam etti:

"Bu darbe gi̇ri̇şi̇mde, başkomutanına güvenen Türk halkının, sağcı, solcu, Türk, Kürt, Alevi̇, Sünni̇ ayrımına gitmeden, başkomutanının daveti̇ i̇le milyonlarcasının hi̇çbi̇r kamu ve özel mülke zarar vermeden kent meydanlarında iradesine sahi̇p çıkma mücadelesidir. Askeri̇ne, poli̇si̇ne ve diğer kamu görevlileri̇ne canlarını si̇per ederek yardımcı olmasıdır. Başkomutanına güvenmiş Türk halkının üstesinden gelemeyeceği hi̇çbi̇r zorluğun olmadığının, hi̇çbi̇r güç karşısında yılmadan, korkmadan ölümüne mücadelesini̇n destanıdır."

Göncü ayrıca, şehitlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×