Felluce'de toplu mezar bulundu

- Irak'taki Felluce ilçesinde 400 cesedin bulunduğu toplu mezar ortaya çıkarıldı

Felluce'de toplu mezar bulundu
05 Haziran 2016 Pazar 23:22

BAĞDAT (AA) - Irak'ın Enbar vilayetine bağlı Felluce'de terör örgütü DAEŞ'in infaz ettiği düşünülen 400 kişiye ait kalıntının olduğu toplu mezar bulunduğu belirtildi.

AA muhabirine konuşan Enbar Operasyonlar Komutanlığı'nda görevli Albay Velid ed-Duleymi, emniyet güçlerinin Felluce'nin es-Saklavi nahiyesinde mayın ve patlayıcı temizleme çalışması yaptığı esnada, 400 sivil ve askerin kalıntılarının olduğu bir toplu mezar bulduğunu ifade etti.

Cesetlerin baş kısımlarında mermi izi olduğunu ve bu kişilerin DAEŞ'in 2014-2015 yıllarında idam ettiği kişiler olabileceğini kaydeden Albay Duleymi, güvenlik güçlerinin, toplu mezardaki cesetleri kimlik tespiti için adli tıpa gönderdiğini söyledi.

Felluce’yi kurtarma operasyonunun komutanı Korgeneral Abdulvahhab es-Saidi, Irak güçlerinin Felluce'deki Cibeyl ve Eş-Şüheda bölgelerine güneyden girdiği bilgisini verdi.

Bölgede DAEŞ ve Irak güçleri arasında şiddetli çatışmaların olduğunu ve ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun yoğun hava saldırılarıyla destek verdiğini aktardı.

Enbar operasyonlarından sorumlu Tümgeneral İsmail el-Mihlavi, Irak güçlerinin Felluce'nin güneyindeki Elbu Hava'yı ele geçirdiğini, bu bölgenin DAEŞ'in Felluce'deki en önemli merkezi olma özelliği taşıdığını belirtti.

- Felluce operasyonunda ikinci aşama tamamlandı

Bunun yanı sıra Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi'nin önde gelen komutanlarından Hadi el-Amiri, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Kerme'nin kurtarılmasının ardından Felluce operasyonunun ikinci aşamasının tamamladığını ifade etti.

Amiri, "Saklavi sakinlerinden 4 bin kişiyi tahliye ettik. Felluce kuzeybatı ve kuzeydoğu yönlerinden kuşatma altında. Ailelerin çıkması için Fırat'ın batısı yönünde sadece bir koridor var." diye konuştu.

Enbar kentindeki Sünni aşiretler ve bazı Sünni kurumlar, sivillere yönelik ihlalleri nedeniyle hükümetten, Haşdi Şabi milislerini Felluce operasyonundan çekmesini istemişti. Ordu güçleri, polis teşkilatına bağlı unsurlar, Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi ve Sünni aşiret güçleri, 2014'ten bu yana terör örgütü DAEŞ'in kontrolünde bulunan Enbar vilayetine bağlı Felluce'yi geri almak amacıyla 23 Mayıs'ta ortak operasyon başlatmıştı.

Felluce'de 20 bini çocuk olmak üzere yaklaşık 50 bin sivilin mahsur kaldığı ifade ediliyor.


Etiketler; #Felluce #Enbar

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×