Felluce operasyonu

- Ordu birlikleri Garma bölgesini DAEŞ'ten kurtardı

Felluce operasyonu

BAĞDAT (AA) - Irak'ta ordu birliklerinin, ülkenin batısındaki Enbar iline bağlı Garma bölgesini terör örgütü DAEŞ'ten geri aldığı bildirildi.

Irak devlet televizyonunun haberine göre, Irak ordusu, polis güçleri, Haşdi Şabi ve aşiret güçlerinin ortak düzenlediği operasyonda DAEŞ için stratejik öneme sahip Garma'yı örgütten geri aldı. Bölge merkezine Irak bayrakları asıldı.

Irak güçleri, DAEŞ için Felluce'ye geçiş güzergahı konumunda bulunan Bağdat'ın batısındaki Garma'ya daha önce defalarca operasyon düzenlese de bölgeyi örgütten alamamıştı.

Polis teşkilatına bağlı unsurlar, Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi ve Sünni aşiret güçleri ile güvenlik güçleri 2014'ten bu yana DAEŞ'in kontrolünde bulunan Felluce'yi geri almak amacıyla 23 Mayıs'ta ortak operasyon başlatmıştı.

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerine ait savaş uçakları da Iraklı güçlere hava desteği sağlıyor. Irak yönetimi, Felluce'yi alıp ardından terör örgütü DAEŞ'in ülkedeki ana karargahı durumunda olan Musul'u kurtarmayı amaçlıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×