FDA, Hepatit C için ilk ilaç kombinasyonunu onayladı

- Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, Gilead Sciences firmasının Hepatit C tedavisi için geliştirdiği "Epclusa" adlı ilaç kombinasyonuna onay verdi

FDA, Hepatit C için ilk ilaç kombinasyonunu onayladı
28 Haziran 2016 Salı 20:54

WASHINGTON (AA) - Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), tüm Hepatit C türlerinin tedavisinde kullanılacak ilk ilaç kombinasyonunu onayladı.

FDA, Gilead Sciences ilaç şirketi tarafından karaciğerinde hasar olan ve olmayan hastalar için geliştirilen "Epclusa" adlı ilaç kombinasyonuna onay verdi.

FDA İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi Antimikrobiyal Ürünler Dairesi Müdürü Edward Cox, "Bu onay, daha geniş yelpazedeki kronik Hepatit C hastaları için yöntem ve tedavi seçeneği sunuyor." dedi.

Epclusa, şirketin ilk hepatit ilacı Sovaldi ile farklı bir mekanizma kullanılarak virüsle mücadele eden yeni bir ilacın birleştirilmesiyle üretildi.

FDA, son üç yılda bir dizi Hepatit C ilacına onay vermiş ancak bunların tamamı bazı özel virüs türlerine ya da karaciğer hastalığının çeşitli safhalarında bulunanlara yönelik geliştirilmişti.

Gilead'ın yeni hepatit ilaçları, eskiden kullanılan zahmetli hap ve iğne karışımı ilaçların yerini alırken, şirkete milyonlarca dolar gelir sağladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×