Fas'ta yeni seçim yasası çalışmaları

- Yurtdışında yaşayan Faslıların seçime katılımıyla ilgili birtakım problemler yaşanıyor

Fas'ta yeni seçim yasası çalışmaları
13 Temmuz 2016 Çarşamba 21:07

RABAT (AA) - Fas'ta, yurtdışında yaşayan Faslıların seçime katılımıyla ilgili birtakım problemler yaşandığı bildirildi.

Fas Temsilciler Meclisinde 7 Ekim’de yapılacak genel seçim ile ilgili yeni yasa çalışmalarında konuşan Fas İçişleri Bakanı Muhammed Hassad, yurtdışında yaşayan Faslıların seçime katılımıyla ilgili birtakım problemler yaşadıklarını söyledi.

Hassad, "Hangi ülkelere seçim sandığı kuracağımız konusunda bir karara varmamız lazım. Örneğin ABD'de yaşayan Faslılar için hangi şehre seçim sandığı koymalıyız? Diğer yandan İsrail’de yaşayan 700 bin ila 800 bin arasında Fas vatandaşı var. Bu ülkeye seçim sandığını nasıl kuracağız?” diye konuştu.

Yurtdışında yaşayan Fas vatandaşlarının yaklaşık 5 milyon civarında olduğunu belirten Hassad, bu rakamın yüksek olduğunu ve bu vatandaşların ikamet ettikleri ülkede seçimlere katılabilmelerinin sağlanması gerektiğini söyledi.

Öte yandan, Faslı birtakım sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler, İsrail işgali altındaki Filistin topraklarında yaşayan Faslıların vatandaşlıklarının iptalini istiyor.

Muhalefetteki İstiklal Partisi, Asalet ve Çağdaşlık Partisi, Sosyalist Birlik Partisi ve Anayasal Birlik Partisi, işgal altındaki Filistin’de İsrail vatandaşlığı alarak ikamet eden Faslıların vatandaşlıktan çıkarılması için Nisan 2015’te kanun teklifi sunmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×