Fas’ta DAEŞ operasyonu

- Tamamı kadınlardan oluşan DAEŞ'in 10 kişilik hücresi çökertildi

Fas’ta DAEŞ operasyonu

RABAT (AA) - Fas'ta terör örgütü DAEŞ'e düzenlenen operasyonlarda, örgütün "tamamı kadınlardan" oluşan bir hücresinin çökertildiği bildirildi.

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "güvenlik güçlerinin Kenitra, Tantan, Sidi Süleyman, Sela, Evlad Tayme, Zagura ve Sidi et-Taybi kentlerinde gerçekleştirdiği operasyonlarda DAEŞ'in kadın yapılanmasına ait 10 kişilik terör hücresinin çökertildiği ve zanlıların gözaltına alındığı" belirtildi.

Operasyonların, Fas istihbarat biriminin Adli Araştırmalar Genel Müdürlüğü Merkez Ofisi'ne bağlı terörle mücadele timleri tarafından gerçekleştirildiği kaydedilen açıklamada, gözaltına alınan kişilerin DAEŞ adına Fas’ta istikrarı sarsacak nitelikte intihar eylemleri hazırlığında oldukları ifade edildi.

Açıklamada ayrıca gözaltına alınan şahıslarla beraber patlayıcı yapımında kullanılan çok sayıda kimyasal maddenin ele geçirildiği, söz konusu şahısların patlayıcı yapımı konusunda eğitim gördüğünün belirlendiği belirtildi.

Fas istihbarat birimi verilerine göre Suriye, Irak ve Libya gibi savaş bölgelerinde sıcak çatışmalara katılan bin 579 Faslıdan, 758'inin DAEŞ ile ilişkili olduğu aktarıldı.

Ülkede 2002'den bu yana terör kapsamında düzenlenen operasyonlarda 2 bin 885 kişinin gözaltına alındığı ve bu kişilerden 275'inin savaş bölgelerinden ülkesine dönen Faslılardan oluştuğu kaydedildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×