Fas Adalet ve Kalkınma Partisi Olağanüstü Kongresi

- Kongre'de, Olağan Genel Kongre'nin bir yıl ertelenmesi kararı alındı

Fas Adalet ve Kalkınma Partisi Olağanüstü Kongresi
28 Mayıs 2016 Cumartesi 21:21

RABAT (AA) - Fas’ta Adalet ve Kalkınma Partisi (PJD) Olağanüstü Genel Kongresi'nde, Olağan Genel Kongre'nin bir yıl ertelenmesi kararı alındı

Başkent Rabat’taki Kral Abdullah Stadyumu’nda yapılan kongreye yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

Kongrede, bu yıl temmuz ayında yapılması planlanan 8'inci Olağan Genel Kongre'nin bir yıl ertelenmesi kararı alındı.

Toplam 1644 üyenin katıldığı oylamada, yüzde 95 oranında PJD 8'inci Genel Kongresi'nin ertelenmesi yönünde oy kullanıldı.

Ayrıca alınan karara göre PJD'nin, seçimlere Abdulillah Benkiran liderliğinde girmesi kesinleşti.

Abdulillah Benkiran, kongrede yaptığı konuşmada, “Yaklaşan genel seçimlerden dolayı olağan kongremizi ertelemek zorunda kaldık. Ülkemiz ve partimiz için çok önemli olan seçim sürecinde parti başkanının değiştirileceği kritik bir kongreyi yapmak istemedik.” ifadelerine yer verdi.

Benkiran, “Yaptığımız reformlar ile ülkemizin gelişmesine ivme kazandırdık. Hedefimiz Fas’ı gelişmiş ülkeler düzeyine çıkarmak, bunu başarabilmemiz için devlet kurumlarında yapılan her türlü yolsuzluğun önlenmesi için çaba sarfetmeliyiz.” diye konuştu.

Fas'ta 7 Ekim’de düzenlenecek genel seçimlere Abdulillah Benkiran ile girmek isteyen PJD ,seçim öncesine denk gelen kongre tarihini ertelemek üzere olağanüstü kongre kararı almıştı.

Fas siyasi parti kanununa göre en fazla iki defa üst üste parti başkanlığı yapılabiliyor. 2008 yılından bu yana iki dönemdir partinin başında olan Abdulillah Benkiran, olağan kongrede aday olamayacağı için PJD, olağanüstü gündemle kongre düzenleyerek, 8'inci Olağan Kongre'yi seçimlerden sonraya, yani Temmuz 2017 tarihine erteledi.

İslami referanslı PJD, 2011 genel seçimlerinde en yüksek oyu alarak hükümeti kurma görevi almıştı. 107 milletvekili ile parlementoya giren PJD, İstiklal Partisi, Halk Hareketi Partisi ve İlerici Sosyalist Partisi ile koalisyon hükümeti kurmuştu. Koalisyonun ikinci büyük partisi olan İstiklal Partisi’nin 2013’te hükümetten ayrılması üzerine çıkan siyasi krize Fas Kralı 6'ıncı Muhammed müdahale etmişti. 6'ıncı Muhammed Ulusal Bağımsızlar Birliğinin koalisyona katılmasını sağlayarak siyasi krize son vermişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×