Eyüplülerden Balkanlarda dev iftar sofrası

- Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın öncülüğünde, Eyüplü hayırseverler ile sivil toplum kuruluşları tarafından, Bosna Hersek ve Makedonya'da 10 bin kişilik dev iftar sofraları kurulacak - Bosna Hersek'te Brcko, Makedonya'da ise Gostivar ve Kalkandelen'de kurulacak iftar sofralarıyla, bu şehirlerde yaşayan Müslüman soydaşların bir araya getirilerek birlik ve beraberliğin pekiştirilmesi amaçlanıyor

Eyüplülerden Balkanlarda dev iftar sofrası
17 Haziran 2016 Cuma 21:19

İSTANBUL (AA) - Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın öncülüğünde, Eyüplü hayırseverler ile sivil toplum kuruluşları, Bosna Hersek ve Makedonya'da 10 bin kişilik dev iftar sofraları kuracak.

Remzi Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Balkanların Evlad-ı Fatihan denilen coğrafya olduğunu ve oradan uzak kalmamak gerektiğini söyledi.

Balkanların, Osmanlı coğrafyası ve medeniyetinin halen yaşayan unsurları olduğuna dikkati çeken Aydın, "Gerek mimarisi gerek çevresi gerek dokusuyla tabii ki insanlarıyla... Balkanlarla tarihsel bağlarımız sıkı bir şekilde devam ediyor, üzerlerinden komünizm geçmiş olmasına rağmen." diye konuştu.

İlçelerinde çok sayıda Balkan göçmeni vatandaş bulunduğunu anımsatan Aydın, onların da bağlantılarının sürdüğünü dile getirerek, şunları kaydetti:

"Balkanlar bizim ilgi alanımızda. Her sene de gezilerimizi yapıyoruz. Ramazanlar ve iftarlar aslında birçok bereketlere gebe. İnsanların kaynaşması, kardeşlik, bu anlamda ramazan ve iftarlar vesile. Biz de bu vesileyi kullanalım. İftar vesilesiyle orada yeni insanlar tanıyoruz. Eyüp'ten Balkan kökenli vatandaşlarımızı götürüyoruz. Onlar da geldikleri toprakları ve akrabaları ilk defa görecekler. Dolayısıyla bu organizasyon ve hareketlilik olumlu, bereketli ve pozitif sonuçlara yol açacaktır."


- Eyüp'ten Balkanlara iftar sofrası

Bosna Hersek'te Brcko, Makedonya'da ise Gostivar ve Kalkandelen'de kurulacak iftar sofralarıyla, bu şehirlerde yaşayan Müslüman soydaşların bir araya getirilerek birlik ve beraberliğin pekiştirilmesi hedefleniyor.

İftar sofralarında eller semaya açılarak Balkanlarda ve tüm İslam coğrafyasında bulunan Müslümanların birliği, beraberliği, huzuru için dua edilecek.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ve beraberindeki heyet, Balkan iftarları için yola çıktı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×