Etiyopya ile Eritre sınırındaki çatışmalar

- Etiyopya, Eritre'yi sınır çatışmalarını şiddetlendirmekle suçladı

Etiyopya ile Eritre sınırındaki çatışmalar

ADDİS ABABA (AA) - Etiyopya, Eritre'nin ihtilaflı sınır bölgesinde saldırı başlatarak çatışmaları şiddetlendirdiğini bildirdi.

Etiyopya hükümet sözcüsü Getachew Reda, Etiyopya ve Eritre güvenlik güçleri arasındaki çatışmaların pazar ve pazartesi günleri devam ettiğini belirtti.

Reda, çatışmadaki kayıplarla ilgili ayrıntılı bilgi vermezken "Umarım bu sefer, bizi tam ölçekli savaşa çekmek gibi aptalca bir hata yapmazlar." dedi.

Başkent Addis Ababa'nın 800 kilometre kuzeyindeki Tsorena ve Zalambessa'nın bazı bölgelerinde sınır çatışmalarının tam bir savaşa dönüştüğü ve halkın Eritre'nin bombaladığı bölgeyi terk ettiği belirtilmişti.

Eritre hükümetinden yapılan açıklamada ise Etiyopya'nın iki ülke sınırı boyunca tam ölçekli savaş başlattığı ileri sürülmüştü.

İki ülke arasında 1998 yılında başlayan savaş, 2000 yılında varılan ateşkesle son bulmuştu.

Etiyopya, sınırların belirlenmesinden önce kapsamlı barış görüşmeleri önermiş ancak Eritre bu teklife karşı çıkarak tartışmalı sınır kasabasının koşulsuz teslim edilmesini talep etmişti.

İki ülke arasında 2003 yılından bu yana, barışı tehlikeye sokacak bir gelişme yaşanmamıştı.

BM İnsan Hakları Araştırma Komisyonu tarafından geçen hafta yayımlanan bir raporda, Eritreli yetkililer insanlığa karşı suç işlemekle itham edilmişti.

Etiyopya ve Eritre'nin diplomatik ilişkileri bulunmuyor.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×