Eski terör örgütü liderine ''terörü övmek''ten 8 ay hapis

- Fransız yargısı Action Directe isimli terör örgütünün kurucusu Jean-Marc Rouillan'a, Paris saldırılarını düzenleyenleri "cesur" bulduğunu söylediği için terörü övmek suçundan 8 ay hapis cezası verdi

Eski terör örgütü liderine ''terörü övmek''ten 8 ay hapis
07 Eylül 2016 Çarşamba 18:59

PARİS (AA) - Fransa'da 1980'li yıllarda terör saldırıları gerçekleştiren Action Directe isimli örgütün kurucusu Jean-Marc Rouillan, bir radyo kanalında Paris saldırganları hakkında "cesur" ifadesini kullandığı gerekçesiyle 8 ay hapse mahkum edildi.

Rouillan, Paris'te görülen davada, 13 Kasım'da Paris saldırılarını gerçekleştiren teröristler hakkında "cesur" veya "cesurca" ifadeleri yerine "kararlı" kelimesini kullanması gerektiğini söyledi. Kendisinin bir terör örgütünün eski üyesi olduğunu hatırlatan Rouillan, sözlerinin empati kurma amaçlı olduğunu savundu.

Gerçekleştirdiği terör eylemleri nedeniyle 24 yıl hapis cezasına çarptırılan ve 2012'de şartlı tahliye edilen Rouillan, 2015'in ocak ve kasım aylarında Paris'te düzenlenen saldırılar hakkında şubat ayında bir radyo kanalına verdiği mülakatta "Çok cesurca bir eylem, cesurca savaştılar, peşlerinde 2-3 bin polisin olduğunu bilmelerine rağmen Paris sokaklarında savaştılar" ifadelerini kullanmıştı. 24 Temmuz'da görülen davada savcılık, Rouillan'ın terörü ve teröristleri öven açıklamaları nedeniyle 1 yıl hapse mahkum edilmesini talep etmişti.

Mahkeme, Rouillan'ı 8 ay hapis cezası ile davaya müdahil olan Paris saldırıları kurbanlarından 30'una 300'er avro tazminat ödemeye mahkum etti.

Fransa'da 1979 ve 1987 yılları arasında birçok terör saldırısı gerçekleştiren Action Directe isimli anarşist-komünist grup, bakanlık binalarına saldırmış, Renault Genel Müdürü Georges Besse başta olmak üzere birçok kişiyi öldürmüştü. 1987'de Vitry-aux-Loges'da bir çiftlikte örgütün üç yöneticisiyle yakalanan Rouillan, bu eylemlerden dolayı ömür boyu hapse mahkum edilmiş, 2012'de şartlı tahliye edilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×