Eski savcı Öz hakkındaki "hakaret ve tehdit" davası

- HSYK 2. Dairesince meslekten ihraç edilen eski savcı Öz hakkında, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a başbakanlığı döneminde hakaret ve tehditte bulunduğu" iddiasıyla açılan kamu davasına devam edildi

Eski savcı Öz hakkındaki
14 Temmuz 2016 Perşembe 10:44

DÜZCE (AA) - Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca (HSYK) meslekten ihraç edilen eski Bolu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz hakkında, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a başbakanlığı döneminde hakaret ve tehditte bulunduğu'' iddiasıyla açılan kamu davasının görülmesine devam edildi.

Düzce 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, taraf avukatlarından katılan olmadı.

Bunun üzerine mahkeme heyeti duruşmayı, 8 Eylül'e erteledi.

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığınca savcı Öz hakkında, Twitter'daki hesabından çeşitli tarihlerde isim zikretmeden o dönemde başbakanlık görevini yürüten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan paylaşımlarda bulunduğu, tehdit ve hakaret içerikli sözler sarf ettiği gerekçesiyle iddianame hazırlanmıştı.

Öz'ün 16-22 Temmuz 2014'te Twitter hesabındaki paylaşımlarının incelendiğine işaret edilen iddianamede, "Her ne kadar isim zikretmese de Twitter'da hedef belirlenen kişinin müşteki ve dönemin başbakanı Erdoğan olduğu aşikardır. Tehdit suçunun unsurları irdelendiğinde kişinin hayatı, bütünlüğü ve mal varlığına karşı saldırı olacağına dair beyanın bulunması, kötülüğün mutlaka tehdit eden tarafından gerçekleştirilmesi şart olmayıp, üçüncü kişilerin de bunu yapabileceğini beyan etmesi, suçun oluşması için geçerlidir" ifadesine yer verilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×