Eski MHP Milletvekili Akşener:

- (Genel merkezin hakkında disiplin işlemi başlatacağı iddiası) Olabilir. Arkadaşlarım o konuda karar verecekler. Derlerse ki 'Meral Abla sen git dinlen' dinleniriz, 'yürü' yürürüz ama o karar merci, kurultayın üst kurul delegeleridir" - "Benim yaptığım görüşmelerden çıkardığım, tüzük kongresini ferah ferah yapacak bir delege sayısı Ankara'da olacak"

Eski MHP Milletvekili Akşener:

ANKARA (AA) - Eski MHP Milletvekili Meral Akşener, genel merkezin hakkında disiplin işlemi başlatacağı iddialarıyla ilgili, "Olabilir. Arkadaşlarım o konuda karar verecekler. Derlerse ki çoğunluk bana Meral Abla diyor ya Meral Abla 'sen git dinlen', dinleniriz ama 'yürü' yürürüz ama o karar merci kurultayın üst kurul delegeleridir. Tabi genel merkez böyle birşey düşünebilir." dedi.

Akşener, 19 Haziran'da düzenlenecek olağanüstü büyük kurultaya ilişkin yaptığı basın açıklaması sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Genel başkanlık için adaylığını açıklayan isimlerden Sinan Oğan'ın bu akşam vereceği iftarda katılıp katılmayacağının sorulması üzerine Akşener, kendisine davet geldiğini ancak yoğun programı dolayısıyla katılamayacağını söyledi.

Bugüne kadar sürece yönelik her toplantıya katıldığını dile getiren Akşener, “Herhangi bir problem söz konusu değil. Sadece yoğun programım sebebiyle iftara katılamıyorum. Kaldı ki 19 Haziran'daki büyük kurultayımız sadece bir tüzük kurultayıdır. Genel başkan seçimine yönelik bir kurultay değildir. O nedenle de çok mücbir bir toplantı sebebi söz konusu değil." ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, 19 Haziran'daki kongrede 3’te 2 çoğunluk sağlanamadığı takdirde bunu kendisi için güven oyu olarak göreceğini ve seçimli kongreye gitmeyeceğini söylediğinin hatırlatılması üzerine Akşener, Bahçeli'nin geçen yıl mart ayında kendisinin de katıldığı kongrede bin 153 delegenin oyuyla seçildiğini anımsattı.

Aynı delegelerin şu anda olağanüstü kurultay istediğini ancak 7 aydır buna direnen bir genel merkez bulunduğunu ifade eden Akşener, "Mahkemeye gönderilen, kendilerini seçen, kendilerinin seçtiği o delegelerin karşısından kaçan bir anlayışla karşı karşıyayız." diye konuştu.

Bahçeli'nin, Yargıtay kararına saygı duyacağını söylediğini hatırlatan Akşener, Bahçeli'den bu sözüne uymasını beklediğini vurguladı. Akşener, pazar günü yapılacak kurultayı Bahçeli ve genel merkezin de katılımıyla organize etmek istediklerini dile getirdi.

Olağanüstü kurultaya kaç delegenin katılacağına yönelik tahminin sorulması üzerine Akşener, genel merkezin delegelere, "19 Haziran'daki kurultaya gitmeyin, sonra istediğinizi seçin" şeklinde telkinde bulunduğunu ileri sürerek, "Benim yaptığım görüşmelerden çıkardığım, tüzük kongresini ferah ferah yapacak bir delege sayısı Ankara'da olacak." dedi.

Genel başkanlık seçimin, tüzük kurultayının hemen ertesi gün yapılabileceği şeklinde iddiaları değerlendiren Akşener, askı süresi bulunduğunu, Ramazan Bayramı'nın da araya girmesi dolayısıyla en erken 9 Temmuz'da bunun gerçekleştirilebileceğinin altını çizdi. Akşener, "O nedenle karar alınacak ama ertesi gün genel başkanın seçimiyle ilgili bir kongre olamıyor." ifadesini kullandı.

Genel merkezin 10 Temmuz'da düzenleyeceği kurultaya gidip gitmeyeceğinin sorulmasına üzerine Akşener, bu konuda resmi müracaat bulunmadığını, bu nedenle bu tarih üzerinde konuşmanın anlamı olmadığını ifade etti.

Seçimli kongrenin ne zaman yapılacağı sorusuna ise Akşener şu karşılığı verdi:

"Arkadaşlarım ona karar verecek. Ben bilmem neye göre karar verilecek. Çünkü oy sahibi, karar sahibi üst kurul delegelerimiz. Onlar hangi tarihte, nasıl bir karar alacaklar, onu pazar günü hep birlikte göreceğiz."

- "Bahçeli'nin bunu neye göre söylediğini anlayabilmiş değilim"

İçişleri Bakanlığı dönemindeki faili meçhul cinayetlerle ilgili "Her şey kabulüm" ifadesini kullanması üzerine MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin, "MHP'nin önünde bir pazar kuruluyor perşembe günleri. Bu durumda perşembe günleri hariç Cumartesi Anneleri burayı mekan tutabilir. Bu sözlerin hesabı bir gün sorulur." değerlendirmesinde bulunduğunun hatırlatılması üzerine Akşener, şunları kaydetti:

"Ben Sayın Bahçeli'nin bunu neye göre söylediğini anlayabilmiş değilim. Bildiğim kadarıyla Sayın Bahçeli adına televizyonlarda konuşan, onun adına yazan çizen, onu savunarak yazan çizenler öncelikle beni faali meçhuller üzerinden suçlamışlardı. Rahmetli Başbuğumuzun verdiği katkıların da var olduğu o dönemle ilgili, MHP Genel Merkezini savunanların, PKK'nın devleti suçlamak amaçlı 'faali meçhul' diye oluşturduğu bir kavram üzerinden 8 ay İçişleri Bakanlığı yapmış Meral Akşener'i suçlamış olması çok acayip bir şeydi, çok yanlış bir şeydi.

Anlaşılıyor ki buradan geri dönülmüş. Ama Cumartesi Anneleri Sayın Bahçeli'yi faali meçhullere ilgili niye suçlayacaklar onu anlayabilmiş değilim. Yani böyle bir sözü niye söyledi, gerçekten sizden duydum, bilgim yoktu. Bu konuda yorum yapamayacağım. İlginç."

Akşener, genel merkezin hakkında disiplin işlemi başlatacağı iddialarının anımsatılması üzerine, "Olabilir. Arkadaşlarım o konuda karar verecekler. Derlerse, ki çoğunluk bana Meral Abla diyor, 'Ya Meral Abla sen git dinlen' dinleniriz, 'yürü' yürürüz ama o karar merci kurultayın üst kurul delegeleridir. Tabii genel merkez böyle bir şey düşünebilir." diye konuştu.

- "Görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler"

Bahçeli adına Merkez Disiplin Kurulu üyelerinin, bu süreçte kimsenin disipline gönderilmeyeceği yönünde açıklamaları bulunduğunu hatırlatan Akşener, "Bu tarafta bu açıklamalar duruyor, bir tarafta da 'Meral Akşener gönderilebilir' deniyor. Görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler." dedi.

Genel başkan seçiminin yapılacağı kurultayda, adayların, en fazla oy alan aday lehine çekilmesi yönünde bir mutabakat olup olmadığı sorulması üzerine de Meral Akşener, başlangıçta 3 adayın böyle bir kararı olduğunu ancak şimdi bu kararın değiştiğini gözlemlediğini söyledi. Akşener, "Onların söylediği şu, 'sonuna kadar gideceğiz.' Bütün diğer adaylarımız 'ilk tur değil sonuna kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz' diyor. Onların bu kararlarına saygı duyurum. Dolayısıyla delegelerimiz de buna göre bir tavır belirleyeceklerdir." değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×