Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Başbuğ:

"Böyle bir orduya sahip olduğu için Türk milleti oturup kalksın, dua etsin. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir ordu bulmazsınız"

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Başbuğ:
21 Mayıs 2016 Cumartesi 23:07

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, "Böyle bir orduya sahip olduğu için Türk milleti oturup kalksın, dua etsin. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir ordu bulmazsınız." dedi.

Bazı Türk sivil toplum kuruluşlarınca Frankfurt’taki otelde düzenlenen panelde konuşan Başbuğ, ordunun bir ülke için çok önemli olduğunu söyledi.

Başbuğ, sözlerine şöyle devam etti: "Görevimiz esnasında 'Güçlü ordu, güçlü Türkiye' demiştik, hatırlarsınız bu sloganı. Yok efendim, 'Önce ordu söylenmiş' dediler…Tamam kardeşim, ters çeviririz. Zaten biri olmadan öbürü olmaz. Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) yönelik bazı medya ve siyasi grupların tavrını biliyorsunuz ama bugüne geldiğimizde güçlü bir orduya ne kadar ihtiyacımız olduğunun farkına varıyoruz."

Konuşması esnasında salondaki bir dinleyicinin "Şimdi ordu mu var paşam?" sözlerine tepki gösteren Başbuğ, şunları dile getirdi: "Hem de öyle bir ordu var ki o ordu 400 tane şehit verdi hanımefendi, siz neden bahsediyorsunuz? Yapmayın, ben geçtiğimiz günlerde Gülhane Hastanesine gittim. Orada Diyarbakır Sur’da çenesinden yaralanmış bir teğmeni ziyaret ettim. Bana odasına girerken 'Konuşamıyor, zorlanıyor, kanaması oluyor' dediler. Odasına girdik, teğmen bir şeyler anlatmaya çalıştı ve zorlanarak, 'Komutanım, şu anda Sur’da görev yapan arkadaşlarımı yalnız bıraktığım için üzülüyorum.' dedi. Böyle bir orduya sahip olduğu için Türk milleti oturup kalksın, dua etsin. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir ordu bulmazsınız."

Başbuğ, dış politikanın milli menfaatlere dayanması gerektiğine dikkati çekerek, Türkiye'deki terör eylemlerinin sonlandırılmasının, Suriye ve Irak'taki gelişmelere bağlı olduğunu anlattı.

Başbuğ, "2015 yılının temmuz ayından bu yana Türkiye, şiddetli bir terör sarmalının içine girdi. Elbette bunun arkasında birden fazla neden var ama bence ana neden, Irak ve Suriye’deki gelişmelerdir. Irak ve Suriye'de olan gelişmeler kritik bir noktada ve nereye gittiği belli değil. Nasıl sonuçlanacağı da belli değil." şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×