Esenler Belediyesi'nden 20 bin kişiye iftar

- Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: - "Birileri bizlerin arasına fitne fesat sokmaya çalışıyor. Birileri şu mübarek ramazan günlerinde bile bu ülkeyi terörle kuşatma altına almaya çalışıyor. Ama ne yaparlarsa yapsınlar boş. Bu ülkedeki insanlar, bu kadar çok ortak kültürü olan, ortak inançları olan, ortak değerleri olan insanları birbirinden ayırmak mümkün değil." - "Bugün bu sofralarda hangi duayı ediyorsak, Şırnak'ta açılan sofralarda da, Diyarbakır'da açılan sofralarda da, Muğla'da açılan sofralarda da, Elazığ'daki sofralarda da aynı duayı ediyoruz."

Esenler Belediyesi'nden 20 bin kişiye iftar
22 Haziran 2016 Çarşamba 22:59

İSTANBUL (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Birileri bizlerin arasına fitne fesat sokmaya çalışıyor. Birileri şu mübarek ramazan günlerinde bile bu ülkeyi terörle kuşatma altına almaya çalışıyor. Ama ne yaparlarsa yapsınlar boş. Bu ülkedeki insanlar, bu kadar çok ortak kültürü olan, ortak inançları olan, ortak değerleri olan insanları birbirinden ayırmak mümkün değil." dedi.

Kurtulmuş, Esenler Belediyesi tarafından Davutpaşa Caddesi'nde düzenlenen 20 bin kişilik iftar programında, bu sofraya benzer yüzlerce sofranın Türkiye'nin birçok ilinde, ilçesinde kurulduğunu söyledi.

İnsanların aynı sofranın içerisinde ne yediğinden daha ziyade, bir araya gelmesinin, huzur ve kardeşlik içerisinde aynı çorbayı ve ekmeği paylaşmasının önemli olduğunu ifade eden Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Bu ülkede bu sofralar kuruldukça, ramazanın getirdiği birlik, dirlik ve esenlik rüzgarları hepimizi kucakladıkça, hiç endişelenmeyin bu ülke hiçbir şekilde bölünmez, parçalanmaz, dağılmaz, bu ülkenin insanlarına hiçbir şey olmaz. Birileri bizlerin arasına fitne, fesat sokmaya çalışıyor. Birileri şu mübarek ramazan günlerinde bile bu ülkeyi terörle kuşatma altına almaya çalışıyor. Ama ne yaparlarsa yapsınlar boş. Bu ülkedeki insanları, bu kadar çok ortak kültürü olan, ortak inançları olan, ortak değerleri olan insanları birbirinden ayırmak mümkün değil. Bugün bu sofralarda hangi duayı ediyorsak, Şırnak'ta açılan sofralarda da, Diyarbakır'da açılan sofralarda da, Muğla'da açılan sofralarda da, Elazığ'daki sofralarda da aynı duayı ediyoruz. Hepimiz aynı peygamberin ümmeti, aynı inancın mensupları, aynı medeniyetin çocukları ve aynı ülkenin evladı olmaktan gurur duyuyor, onur duyuyoruz."

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, bu coğrafyada yaşayan herkesin bütün farklılıklarına rağmen ramazan kültüründe bir araya geldiğini vurgulayarak, bu milletin kıyamete kadar ramazanın bu iklimini yaşayacağını, ortak değerlerin, inançların birleştirdiği, dünyanın en güçlü ülkelerinden birisi olmaya devam edeceğini anlattı.

- "Türkiye'de insanlar arasında huzursuzluk göstersin istiyorlar"

Kurtulmuş, terörle Türkiye'yi kuşatma altına almak isteyenlerin sadece Türkiye'de insanlar arasında fitne sokmak istemediğini belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Onlar da biliyorlar, kıblemiz bir, peygamberimiz bir, yönümüz bir. İnancımız bir olduğu sürece bizi birbirimizden ayırmaları mümkün değil. Peki o zaman niye bu terör fitnesini, terör ateşini yakıyorlar ve niçin bu terör vasıtasıyla Türkiye'nin önünü kesmeye çalışıyorlar. Yapmak istedikleri şu. Terör sadece birkaç bin tane örgüt elemanından müteşekkil bir şey değil. Terör örgütlerinin arkasındaki, içerideki ve dışarıdaki birtakım odaklar, teröre verdikleri desteklerle, siyasi desteklerle, lojistik desteklerle, istihbari desteklerle ve hatta silah destekleriyle biliyorlar ki Türkiye'yi yıkmaları mümkün değil ama Türkiye'ye vakit kaybettirmek istiyorlar. Türkiye'de insanlar arasında huzursuzluk göstersin istiyorlar. Türkiye'nin güçlü, yeniden büyük bir Türkiye olarak ayağa kalkmasının önüne geçmeye çalışıyorlar. İstiyorlar ki; Türkiye bütün kaynaklarını, bütün emeklerini, bütün gücünü bu meseleyle uğraşarak harcasın ve Türkiye yarım yamalak ayakta duran bir ülke olsun. Sanmayın ki sadece çukurları o şehirlerde, o ilçelerde, içine bomba koyarak terör örgütlerinin adamları kazıyorlar."

Birilerinin içeriden ve dışarıdan teröre destek vererek, bu ülkenin önüne hendek ve çukur kazmaya çalıştığını dile getiren Kurtulmuş, bu akşam buradan buna cevap verdiklerini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Biz biriz, beraberiz, kardeşiz hep beraber aynı milletin aynı medeniyetin çocuklarıyız diyoruz. Yediğimiz yemekler vücutlarımıza şifa olsun. Yediğimiz bu ortak yemekler aslında ufkumuzu açıyor, zihnimize, ufkumuza şifa gibi geliyor, birlikteliğimizi kardeşliğimizi, dostluğumuzu pekiştiriyor. Onun için bu sofraların kıymetini bilelim. Birliğimizin, dirliğimizin kıymetini bilelim." ifadelerine yer verdi.

Bu sofralardaki dualar kadar şu anda dünyanın dört bir tarafında dua eden Müslüman milletlerin dualarına Türkiye'yi de kattığını dile getiren Kurtulmuş, konuşmasına şöyle devam etti:

"Yarabbi, Türkiye'yi İslam dünyasının amiral gemisi olan bu ülkeyi yeniden o güzel eski şerefli günlerine döndür' diye dua ediyorlar. 'Yarabbi, Türkiye'nin düşmanı olanlara fırsat verme, Türkiye'yi yönetenlerin ayağına taş değdirme, Türkiye'deki insanlar arasında dirliği, birliği eksik etme' diye dua ediyorlar. 'Yarabbi, Türkiye güçlü olarak yoluna devam etsin' diye dua ediyorlar. Çünkü biliyorlar ki buradaki, bu sofradaki dirliğimiz ve birliğimiz Türkiye'nin gücü aynı zamanda Filistin'in gücüdür. Aynı zamanda Myanmar'daki Müslümanın gücüdür, aynı zamanda Kafkaslardaki, Balkanlardaki, Afrika'daki Müslümanların gücüdür. İnanın bütün televizyonlar buralardaki iftar, sahur programlarını dünyaya yaydıkça, o sofralardaki dualar artıyor, o sofralardaki insanların umudu artıyor."

Bu akşam buraya sadece iftar açmaya gelmediklerini, Türkiye'nin gücünü pekiştirmeye geldiklerini belirten Kurtulmuş, "Yeryüzünün her yerindeki mazlum milletlerle, Müslüman milletlerle dayanışmamızı ilan etmeye ve keşke 1,5 milyar... Bugün burada 20 bin insan var. Keşke öyle bir imkanımız olsa da 1,5 milyar aynı sofraya oturabilsek demeye geldik. Onun için bu sofra sadece Esenler'in sofrası değil, bütün dünya Müslümanların sofrasıdır." şeklinde konuştu.

-"Esenler'de 20 bin kişi birlikte oruç açtı"

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, 20 bin kişiyle oruç açmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Bugün çok güzel bir sofrada beraberiz. Ramazanın ortasını geçtik, sonuna doğru yaklaşıyoruz. Cenabı Hak bizi rahmet kapısından geçirdi, mağfiret kapısındayız, inşallah kurtuluş kapısından da geçeriz. Bu güzellikleri inşallah Ramazan Bayramı'nda da yaşarız. Biz burada iftar yaparken, yine bizim kurduğumuz sofralarda evlerinde kardeşlerimiz iftarını yapıyor. 20 bin kişi bugün burada aynı atmosferi yaşıyor. Bizi bir araya getiren Allah'a hamd ediyorum." dedi.

Bu yıl Kadir Gecesi'nde Esenler'de önemli bir program icra edeceklerini belirten Göksü, vatandaşları bu geceye katılmaya davet etti.

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Göksu, Kurtulmuş'a hediye takdim etti.

İftar programına Esenler Kaymakamı Yüksel İnal, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, Esenler Belediyesi Başkan Yardımcıları ve Esenler'deki kamu kurumlarının yöneticileri ile vatandaşlar katıldı.

İftar programı Esenler Müftüsü Halil Şekerci'nin yaptığı dua ile sona erdi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, iftar programı öncesinde, Esenler Belediyesi'ni ziyaret ederek, Belediye Başkanı Tevfik Göksu'dan, ilçedeki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Kurtulmuş, iftar programı sonrasında ise Esenler Ordulular Derneği standını ziyaret ederek, vatandaşlarla sohbet etti, fotoğraf çektirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×