Erzurum'daki FETÖ/PDY bağlantılı "usulsüz arsa satımı" davası

- Aziziye ilçesindeki bir arsanın "belediye başkanlığınca sahte belge düzenlenerek FETÖ/PDY'ye finans sağlamak üzere satışının sağlandığı" iddiasına ilişkin haklarında dava açılan eski Aziziye Belediye Başkanı Cengiz'in de aralarında bulunduğu 10'u tutuklu 36 sanığın yargılanmasına devam edildi

Erzurum'daki FETÖ/PDY bağlantılı

ERZURUM (AA) - Erzurum'un Aziziye ilçesindeki bir arsanın, "belediye başkanlığınca sahte belge düzenlenerek FETÖ/PDY'ye finans sağlamak üzere satışının sağlandığı" iddiasına ilişkin haklarında dava açılan eski Aziziye Belediye Başkanı Fatih Cengiz'in de aralarında bulunduğu 10'u tutuklu 36 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Fatih Cengiz, Mehmet Suiçmez, Şenol Kaba, Cihat Aktaş, Yaşar Çiplak, Hüseyin Polat, Hadi Zaimoğlu, Yusuf Keskin, Hasan Sezai Aydoğan, İsmail Hakkı Akgün ile tutuksuz sanıklardan Abdulbaki Turğun, Sefer Karabacak, Mehmet Keskin ve Mustafa Alkan katıldı. Taraf avukatları ile tanıkların da hazır bulunduğu duruşmaya, diğer sanıklar gelmedi.

Sanık Mehmet Keskin, savunmasında, 2006'da Karadeniz Teknik Üniversitesinden mezun olduğunu, 2008 yılına kadar Trabzon'da öğretmenlik yaptığını, askerden geldikten sonra 2009 yılında Ufuk Nil Özel Eğitim Dershanesi bünyesinde görev yapmaya başladığını ve 2015 yılına kadar aynı dershanenin farklı şubelerinde çalıştığını söyledi.

Keskin, sanık Mustafa Alkan'ın dershane ortaklarından olduğunu belirterek, "Kendisi şirketteki hisselerini satacağını söyledi. Ben de dershane sektörünün kar getiren bir alan olmasından ve bildiğim bir sektör olduğunu düşündüğümden ortaklık payına talip oldum ve devraldım." dedi.

Sanık Alkan'a hiçbir ödeme yapmadığını aralarındaki sözleşmeye göre belli zamanlarda dershaneden kazandığı parayla ödeme yapacağını bildiren Keskin, şunları kaydetti:

"Her ne kadar bin 200 liraya öğretmen olarak çalışsam da şirket ortaklığından kazanacağım paraya güvenerek bu işe girdim. Olay tarihinden önce Facebook ve Twitter sosyal paylaşım sitelerine üyeliğim vardı. Zaman zaman Fetullah Gülen ile ilgili paylaşımlarda bulundum ancak şu an paylaşımların içeriğini hatırlamıyorum. Paylaştığım şeylerde herhangi bir suç unsuru içermiyordu. Evimdeki aramada bulunan dokümanlar, abonelerin adresleri, çalıştığım dershane olduğundan dolayı dershaneye gelen makbuz ve dokümanlardır. Her ne kadar önceki ifademde bu dokümanlarda isimleri geçen şahısları Zaman gazetesine ben abone yaptım demişsem de o ifademi kabul etmiyorum. Aboneliklerini ben yapmıyorum. Sadece birkaç aboneye abone olmasını tavsiye ettim ancak abonelik işlemlerine müdahil olmadım. Yine evimdeki aramalarda ele geçirilen belgelerdeki rakam olarak geçen ibareler benim arkadaşım olan kişilerle aramızdaki alacak verecek durumlarını gösteren notlardır. Bunlar himmet adı altında topladığım yardım ve bağışlar değildir."

Sanık Mustafa Alkan da savunmasında, 2009 yılında Ufuk Nil Özel Eğitim Dershanesine hisselerin bir kısmını satın alarak ortak olduğunu söyledi.

Ortaklığının 24 Kasım 2015 tarihine kadar devam ettiğini dile getiren Alkan, şöyle devam etti:

"Bu tarihlerde dershane öğretmenlerinden olduğu için tanıdığım Mehmet Keskin'e hisselerimi sattım. Mehmet bu tarihe kadar bana herhangi bir ödeme yapmadı. Aramızdaki anlaşmaya göre kazandığı para ve şirketin daha sonra satılacak gayrimenkulleri üzerinden bana peyderpey ödeme yapacaktı. Ben bu şirketin kurucu ortağı değilim. Sonradan hisse alarak ortak oldum. Dosya kapsamında suça konu Aziziye Belediyesinden ihale ile alınan arsa ve yapılan inşaatla ilgim yoktur. Ortak olduğum için idari işlerle ilgilenmiyorum. Hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum."

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların bu halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

- Olay

Aziziye ilçesindeki bir gayrimenkulün, "Aziziye Belediye Başkanlığınca sahte belge düzenlenerek 4 Mayıs 2011'de FETÖ/PDY'ye finans sağlamak üzere satışının sağlandığı" iddiaları üzerine Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca, "kamu görevlisinin resmi evrakta sahteciliği, görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma ve silahlı terör örgütüne üye" olma suçlarından soruşturma başlatılmıştı.

Savcılıkça soruşturma sonucunda 36 sanık hakkında iddianame tanzim edilerek, dönemin Aziziye Belediye Başkanı Fatih Cengiz ve eski İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Şenol Kaba hakkında "Silahlı terör örgütüne üye olma, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, görevi kötüye kullanma ve ihaleye fesat karıştırma" suçlarından 13 yıl 6 aydan 32 yıla kadar hapisle cezalandırılması, diğer sanıklar hakkında ise "Silahlı terör örgütüne üye olma, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma" suçlarından 5 yıldan 32 yıla kadar değişen sürelerde hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×