Erzurum Kongresi'nin yıl dönümü

- Cumhurbaşkanı Erdoğan: - "Milli mücadele yıllarında kendini ortaya koyan yüksek şuur, bugün de bizlere ilham kaynağı olmakta, geleceğe yürüyüşümüzde bizlere güç katmaktadır" - "Birlik ve beraberliğimizden ödün vermeden, ülkemizi daha da güçlendirmek için aynı azimle çalışmalarımızı sürdürüyoruz"

Erzurum Kongresi'nin yıl dönümü
23 Temmuz 2016 Cumartesi 11:16

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milli mücadele yıllarında kendini ortaya koyan yüksek şuurun, bugün de ilham kaynağı olduğunu, geleceğe yürüyüşte güç kattığını belirterek, "Birlik ve beraberliğimizden ödün vermeden, ülkemizi daha da güçlendirmek için aynı azimle çalışmalarımızı sürdürüyoruz." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, Erzurum Kongresi'nin yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurum Kongresi'nin, Türk milletinin kurtuluş azim ve kararlılığıyla müşterek bir ideal etrafında birleştiği, istikbalinin belirlenmesinde nihai hedefini ortaya koyduğu, Cumhuriyet'e uzanan yolda en önemli aşamalardan biri olduğuna işaret etti.

Vatanın bölünmez bütünlüğü konusundaki kararlılığa vurgu yapılan Erzurum Kongresi'nde, "manda ve himaye kabul olunamaz" ilkesiyle bağımsız Cumhuriyet'in ilk adımının atıldığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

"Bölgesel bir kongre olarak planlanmasına rağmen, alınan kararlar ve ülkemizin mukadderatının belirlenmesinde oynadığı rol ile ulusal bir nitelik kazanan Erzurum Kongresi, aziz milletimizin kendi geleceğini tayin etme iradesini tüm dünyaya ilan etmiştir. Milli mücadele yıllarında kendini ortaya koyan yüksek şuur, bugün de bizlere ilham kaynağı olmakta, geleceğe yürüyüşümüzde bizlere güç katmaktadır. Birlik ve beraberliğimizden ödün vermeden, ülkemizi daha da güçlendirmek için aynı azimle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Erzurum Kongresi'nin yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, bağımsızlık mücadelemizin tüm kahramanlarını saygı ve minnetle yad ediyorum."İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×