Ertuğrulgazi Türbesinden Alp kıyafeti giymek için birbirleriyle yarışıyorlar

Oğuzların Kayı boyunun lideri ve Osmanlı Beyliği’nin kurucusu olan Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’nin türbesinde saygı nöbetlerinin başlamasının ardından vatandaşlar ’Alp’ kıyafeti giymek için adeta birbirleriyle yarışıyorlar.Osmanlı...

Ertuğrulgazi Türbesinden Alp kıyafeti giymek için birbirleriyle yarışıyorlar
20 Mayıs 2017 Cumartesi 11:41

Oğuzların Kayı boyunun lideri ve Osmanlı Beyliği’nin kurucusu olan Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’nin türbesinde saygı nöbetlerinin başlamasının ardından vatandaşlar ’Alp’ kıyafeti giymek için adeta birbirleriyle yarışıyorlar.

Osmanlı Devleti’nin temellerinin atıldığı Söğüt’te, bir askeri kişilik ve komutan olan Ertuğrul Gazi’ye olan saygının bir ifadesi olarak türbesinde askerler tarafından Alp kıyafetleriyle saygı nöbeti tutulmaya başlandı. Bilecik Valiliğince hazırlanan proje kapsamında, ilk defa uygulamaya konulan saygı nöbeti, Alp kıyafetli askerler tarafından tarihsel seremonilerle sergileniyor. Bu uygulama sonrası türbe dışında Alp kıyafeti kiralan Çetin İkiz isimli Söğütlü vatandaş, işlerinin saygı nöbetleri sonrası iyi olduğunu belirtti. Çetin, “Vatandaşlara burada Alp kıyafetleriyle saygı nöbetlerinin başlamasının ardından Ertuğrul Gazi’nin türbesine ilgi daha da çoğaldı. Bizlerde burada kurduğumuz tezgahta erkeklere Alp kıyafeti bayanlara Hayme Ana ve Halime Hatun giydiği yöresel kıyafetler kiralıyoruz. 10 dakikası 10 TL olan bu kiralamada vatandaşlar kıyafetleri giyerek isteyen türbe ziyareti yapıyor, isteyen hatıra fotoğrafı çektiriyor. Kıyafeti giyen vatandaşlarımız kılıç, börk ve üzerinde Kayı damgası bulunan baltalarla o günü gitmek istiyorlar. İlgi güzel hafta sonu daha kalabalık oluyor. Bizler de evimizi geçindirmeye çalışıyoruz” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×