Ericsson'un ConsumerLab araştırması

- Araştırmaya göre, Türkiye'deki kullanıcılar sosyal medyayı, anlık mesajlaşmayı, online müziği ve video izlemeyi Brezilya, Güney Kore, Birleşik Krallık, Amerika ve Almanya'dan çok daha sıklıkla yaptı - Ericsson Türkiye Genel Müdürü Erdem: "Belki şebeke kalitesi anlamında ihtiyaç karşılanıyor olabilir ama bireysel beklentiler müşteri hizmetleri anlamında daha fazla artmış vaziyette. Operatörler tarafından bunun belirlenmesi gerekiyor ki o ihtiyaçlara göre hizmetlerini ve servislerini geliştirebilsin ve kendilerini rekabetçi ortamda ayrıştırabilsin"

Ericsson'un ConsumerLab araştırması
22 Haziran 2016 Çarşamba 14:32

İSTANBUL (AA) - Ericsson'un Türkiye’de akıllı telefon üzerinden mobil internet kullanıcıları ile yaptığı ConsumerLab araştırmasına göre, Türkiye'deki kullanıcılar sosyal medyayı, anlık mesajlaşmayı, online müziği ve video izlemeyi Brezilya, Güney Kore, Birleşik Krallık, Amerika ve Almanya'dan çok daha sıklıkla gerçekleştirdi.

Erdem, Ericsson'un ConsumerLab araştırmasının sonuçlarına ilişkin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, dünyanın birçok ülkesinde kullanıcı eğilimlerini ölçtüklerini belirterek, bu çalışmayı teknolojik anlamdaki eğilim, gelişim ve beklentilerin ne olduğunu görmek için yaptıklarını kaydetti.

Ayda en az bir defa akıllı telefondan internete bağlanan mobil genişbant kullanıcılarının hedef kitle olduğunu ifade eden Erdem, "1501 kişilik örnekleme 15 ile 65 yaş arası, yüzde 52 erkek, yüzde 48 kadından oluşuyor. Metropoller ile büyük, orta ve küçük şehirleri kapsayan araştırma, 26 şehirde yapıldı. Bu çalışma 100'e yakın ülkede gerçekleştiriyor. Dünyanın mobil iletişim anlamında gelecek teknolojilerle nereye kadar genişleyebileceğinin ve operatörlerin, kullanıcıların beklentilerinin ne yöne varacağının bir göstergesi olarak kullanılıyor" diye konuştu.

Erdem, araştırmanın en önemli noktalarından birinin müşteri hizmet kalitesinin artmasının beklenmesi olduğuna işaret ederek, "Belki şebeke kalitesi anlamında ihtiyaç karşılanıyor olabilir ama bireysel beklentiler müşteri hizmetleri anlamında daha fazla artmış vaziyette. Operatörler tarafından bunun belirlenmesi gerekiyor ki o ihtiyaçlara göre hizmetlerini ve servislerini geliştirebilsin ve kendilerini rekabetçi ortamda ayrıştırabilsin" dedi.


- Çağlar: "Türkiye'de 4,5G'ye çok iyi ilgi var"


Araştırma hakkında bilgi veren Ericsson Orta Doğu Bölgesi ConsumerLab Yöneticisi Belgin Çağlar, Türkiye'de daha sıklıkla mobil servisleri kullandıklarını belirterek, "Mobil internet adaptasyonumuz pek çok ülkeden daha fazla. Bu cümleleri 2014 yılında da kurmuştum. Hatta 2014'ten 2016'ya kadar daha sıklıkla mobil servis kullandık, özellikle internet tarayıcısında gezmek ve anlık mesajlaşma konusunda. Anlık mesajlaşma yüzde 67'den yüzde 80'e, internet tarayıcısında dolaşmak yüzde 59'dan yüzde 72'ye, sosyal ağların kullanımı yüzde 73'ten yüzde 79'a çıktı. Online müzik yüzde 56'dan yüzde 51'e, diğer cihazı mobilden internete bağlama yüzde 45'ten yüzde 42'ye düştü" diye konuştu.

Çağlar, Türkiye'deki kullanıcıların sosyal medyayı, anlık mesajlaşmayı, online müziği ve video izlemeyi Brezilya, Güney Kore, Birleşik Krallık, Amerika ve Almanya'dan çok daha sıklıkla yaptığını vurguladı.

Yoğun uygulama kullananların operatör memnuniyetinin daha fazla olduğuna dikkati çeken Çağlar, "Türkiye genelinde 2014 yılında kullanıcıların yüzde 65'i operatörlerinden memnun olduklarını söylerken, bu sene bu rakam 3 puan arttı. İlk 3 şehirde operatör memnuniyeti yüzde 71'den yüzde 77'ye çıkarken, ölçümleme yaptığımız diğer 22 şehirde memnuniyet yüzde 54'ten yüzde 51'e düştü" dedi.

Çağlar, kullanıcıların yaklaşık yüzde 40'ının performansın son 2 seneye göre iyileştiğini düşündüğünü aktararak, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye genelinde kullanıcıların yüzde 20’si, ilk 3 büyük şehirde yüzde 14’ü, diğer şehirlerde ise yüzde 31’i günde 5 kez veya daha fazla ses ve veri bağlantı sorunu yaşadığını ifade ediyor. Türkiye'de 4,5G'ye çok iyi ilgi var. Mart ayındaki bu araştırmamızda kullanıcıların yüzde 42'si 4,5G'ye geçmek istediğini ifade etti. Daha iyi kapsama, kesintisiz hizmet beklentisi, yeni teknolojiye olan ilgi 4,5G'ye geçme sebepleri olarak sıralandı. 4,5G'yi istemeyenler ise 3G'den farkının olmayacağını, 3G'nin ihtiyacını karşıladığını ve 4,5G ile daha fazla mobil veri harcaması yapacaklarını söyledi. Kullanıcılar, Facebook, Instagram gibi uluslararası markalar ile mobilden servis deneyimini geliştirmek için iş birliği yapan bir 4,5G operatörünü, benzer yerel servisler ile iş birliği geliştiren operatörlere göre daha fazla tercih edeceğini belirtiyor."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×