"Ergene Nehri eski sağlıklı günlerine dönecek"

- NKÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tecer: - "Ergene Havzası Koruma Eylem Planı, bugüne kadar gerçekleştirilmiş en büyük çevresel koruma planıdır. Bu projenin aşamalarında sona gelindi. Ergene Nehri eski sağlıklı günlerine dönecek" - "Arıtma tesislerinin yapımında da sona gelindi. Arıtma tesisleri tamamlandıktan sonra günde 350 bin metreküp atık su arıtılacak ve Ergene Nehri'ne dökülmeyecek. Böylece Ergene Nehri birinci kalite su niteliğine kavuşacak"

16 Ekim 2016 Pazar 11:01

TEKİRDAĞ (AA) - ÖMER URAL - Namık Kemal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, "Ergene Havzası Koruma Eylem Planı Türkiye'de bugüne kadar gerçekleştirilmiş en büyük çevresel koruma planıdır. Bu projenin aşamalarında sona gelindi. Ergene Nehri eski sağlıklı haline dönecek." dedi.

Tecer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ergene Havzası Koruma Eylem Planı çerçevesinde özverili bir çalışma yapıldığını belirterek, Ergene Nehri'nin eski sağlıklı günlerine dönmesi için tüm ekiplerin sabah akşam mesai yaptığını ve buradaki çalışmanın Türkiye'nin diğer bölgelerine örnek olması gerektiğini söyledi.

Ergene Nehri'nin mevcut debisinin iki katı bir debi ile aktığını aktaran Tecer, "Ergene Nehri mevcut debisinin iki katı daha fazla bir debi ile akıyor. Bu endüstriyel ve evsel kaynaklı atık sular yüzünden. Bu atık suları Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ve evsel atık suları oluşturuyor." diye konuştu.

Tecer, Ergene Nehri'ne akan atık suların kesileceğini ifade ederek, "Evsel atıkları arıtmak için DSİ koordinatörlüğünde atık su arıtma tesisleri yapılamaya başlandı. OSB'den gelen atık suların Ergene'ye akmasını önlemek için de ortak arıtma tesisi devreye girecek böylece Ergene'ye akan atık suların kaynakları kesilecek." dedi.

Ergene Nehri'ni kurtarmaya yönelik ilk adımın 2004 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde atıldığını ve o günden bugüne kadar hummalı bir çalışma yürütüldüğünü bildiren Tecer, şu ifadeleri kullandı:

"Ergene'nin doğal güzelliğine kavuşması için bir çalışma yapılıyor. Türkiye'nin hiçbir yerinde yapılmayan bir çalışma yapılıyor bu kapsamda. Bunlara kısaca değinmek gerekirse, sanayi bölgesinden kaynaklı, atık suların Ergene Nehri'ne deşarj edilmesini önlemek amacıyla ortak arıtma tesisleri kurulacak. Ergene bölgesine beş tane arıtma tesisi kuruluyor. Ergene Havzası Koruma Eylem Planı, bugüne kadar gerçekleştirilmiş en büyük çevresel koruma planıdır. Bu projenin aşamalarında sona gelindi, Ergene Nehri eski sağlıklı günlerine dönecek. İnşallah 2017 yılında Ergene Nehri eski sağlığına kavuşacak."

- Ergene Nehri birinci kalite su niteliğine kavuşacak

Tecer, Ergene Havzası'ndaki çevre problemlerinin tespit edilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığının tüm imkanlarını seferber ettiklerini söyledi.

Başlatılan "Ergene Havzası Eylem Planı" kapsamında, Ergene Nehri'nin yaklaşık 2 yıl sonra eski sağlığına kavuşacağını bildiren Tecer, şunları kaydetti:

"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve bölgedeki üniversitelerce Ergene Havzası'ndaki problem tespit edildi. Nasıl çözülebileceği masaya yatırıldı. Yol haritaları belirlendi. Numuneler alındı, analizler alındı. Ekipler kuruldu ve çözümler üretildi. Bunların neticesinde denildi ki, Ergene Nehri'nin kurtarılması için OSB'lerin atık sularının ortak arıtma tesislerinde arıtılması ve evsel-kentsel atık suların arıtılması gerekiyor. Arıtma tesislerinin yapımında da sona gelindi. Arıtma tesisleri tamamlandıktan sonra günde 350 bin metreküp atık su arıtılacak ve Ergene Nehri'ne dökülmeyecek. Böylece Ergene Nehri birinci kalite su niteliğine kavuşacak ve eski Ergene'ye dönülecek."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×