Erdoğan'ın ziyareti Afrika basınında

- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'den siyasetçi ve iş adamıyla Uganda ve Kenya'ya yaptığı ziyaret Afrika basınında geniş yer buldu - Uganda'nın Daily Monitor Gazetesi, Erdoğan'ın, Birleşmiş Milletlere yönelik eleştirilerini sayfalarına taşıdı - Standard Media House ve Daily Nation gazeteleri de Kenya ve Türkiye'nin karşılıklı ticaret hacmini artırmak için anlattıklarını duyurdu

Erdoğan'ın ziyareti Afrika basınında
03 Haziran 2016 Cuma 17:27

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'den siyasetçi ve iş adamıyla birlikte Uganda ve Kenya'ya yaptığı ziyaret Afrika basınında geniş yer buldu. Gazetelerin birçoğu Erdoğan'ın ziyaretiyle ilgili haberleri manşetten yayımladı.

Uganda'nın Daily Monitor Gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Birleşmiş Milletlere (BM) yönelik eleştirilerini sayfalarına taşıdı.

Erdoğan'ın, "Dünya 5'ten büyüktür" sözlerine dikkati çeken gazete, Cumhurbaşkanın, "Birinci Dünya Savaşı'nın şartları içinde oluşan bu yapının devam etmesi kabul edilemez. Bu daimi üyelerinin içinde dikkat edilirse, Afrika'dan bir ülke yok. Halkı Müslüman olan bir ülke yok ve kıtaların bu kadar dengesizce şekillendiği bir yapı, dünyada adalet dağıtamaz." ifadelerine yer verdi.

Daily Monitor gazetesi, Somali'nin bütçesini azaltan Birleşmiş Milletlere tepki gösteren Erdoğan'ın, "Terörün tehdit ettiği böyle bir ülkeyi bu noktada kendi başına bırakmak çok büyük yanlış olur. Birleşmiş Milletler nasıl adım atarsa atsın, biz Somali'yi yalnız bırakmamakta kararlıyız." sözlerini de okuyucularına aktardı.

Uganda'nın İngilizce yayın yapan Newvision Gazetesi de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın temaslarına sayfalarında geniş yer ayırdı. Gazete, Erdoğan’ın Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni'ye yönelik, "Türkiye'deki bir arkadaşınız olarak size desteklemek için burada olacağız." ifadelerini okuyucularıyla paylaştı. Gazete, Erdoğan'ın Türkiye'nin gelişmesine sağladığı katkıya da vurgu yaptı.

Günlük yayınlanan The Standard Media House ve Daily Nation gazeteleri de Kenya ve Türkiye'nin karşılıklı ticaret hacmini artırmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın anlattıklarını duyurdu.

Kenya’da yayın yapan bir başka ulusal gazete olan Star Gazetesi, Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdiği basın toplantısındaki sözlerine geniş yer verdi.

Yayınlanan haberde Kenyatta'nın, şunlar kaydedildi:

"İkili görüşmelerimizde iki ülke arasındaki ticaret hacminin kabul edilemez derecede düşük olduğu konusunda hemfikiriz. Ve bu rakamın çok daha yüksek seviyelere çıkması konusunda kararlıyız."

Star, iki ülke arasında tercihli ticaret anlaşması imzalanması konusunda varılan karşılıklı anlaşmaya da işaret etti.

Afrika'nın tümüne yayın yapan Allafrica haber sitesi ise Kenyatta'nın ikili ticareti artırmaya yönelik görüşmelerde Türk iş adamlarını Kenya’da özellikle yenilenebilir enerji, altyapı yatırımları, tarımsal işleme, sulama, petrol, madencilik gibi sektörlerin yanı sıra Sudan, Kenya ve Etiyopya'yı birbirine bağlayacak demiryolu projesi olacak, LAPSSET'te yer almaya çağırdığını haberleştirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×