Erdoğan'ın İDSB heyetini kabulü

- Cumhurbaşkanı Erdoğan: (5) - "Biz Amerika'ya diyoruz ki biz stratejik ortak değil miyiz? Bizim aramızda suçluların iadesi yok mu? Siz bizden teröristleri istediğiniz zaman biz sizden belge istemedik ki. Sadece suçluların iadesi anlaşmasına dayalı olarak hemen o teröristleri biz size verdik. Şimdi biz de sizden bir teröristi istiyoruz, bu teröristin bize verilmesi suçluların iadesine tabi ve bununla ilgili verilmiş mahkeme kararları da artık elimizde var ve bunların bir kısmını size gönderdik, göndermeye devam ediyoruz. Bırakın da biz yargılayalım. Bunu bu kadar uzatmamızın anlamı yok. Bakın ülkemizdeki gelişmeler bu noktada çok daha farklı istikamete gidiyor" - "40 yıldır milletimizin emeğini, alın terini sömüren, sinsi bir kanser hücresi gibi devlete sızan bu örgütü biz temizlemekte karalıyız" - "Bu örgütle mücadele tüm Müslümanların sahih İslam geleneğini muhafaza etmeyi düstur edinen tüm alimlerin, tüm liderlerin, tüm kanaat önderlerinin de meselesidir, böyle olmak zorundadır"

Erdoğan'ın İDSB heyetini kabulü

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz Amerika'ya diyoruz ki biz stratejik ortak değil miyiz? Bizim aramızda suçluların iadesi yok mu? Siz bizden teröristleri istediğiniz zaman biz sizden belge istemedik ki. Sadece suçluların iadesi anlaşmasına dayalı olarak hemen o teröristleri biz size verdik. Şimdi biz de sizden bir teröristi istiyoruz, bu teröristin bize verilmesi suçluların iadesine tabi ve bununla ilgili verilmiş mahkeme kararları da artık elimizde var ve bunların bir kısmını size gönderdik, göndermeye devam ediyoruz. Bırakın da biz yargılayalım. Bunu bu kadar uzatmamızın anlamı yok. Bakın ülkemizdeki gelişmeler bu noktada çok daha farklı istikamete gidiyor" dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) heyetini kabul etti.

Tarihinde ilk defa milli iradenin sembolü olan TBMM'in uçaklarla bombalandığını anımsatan Erdoğan, Batılıların halen "demokrasi" dediğine değinerek, "Ne demokrasisi?" diye sordu.

Almanya'da yapılan "Darbeye karşı demokrasi" toplantısına kendisinin video konferansla katılmasına izin verilmediğini hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Fakat 2 yıl önce, terör örgütü olarak kabul ettikleri PKK'nın terörist liderini video konferansla Almanya'da konuşturuyorlar. 4 bin terörist dosyası verdim, Almanya şansölyesine, sordum 'akıbeti ne oldu' diye. Dedi ki '500 tane daha geldi dedi. 4 bin 500. Yargı biliyorsunuz bağımsızdır, çalışıyorlar' dedi. 'Çok uzun sürmedi mi, geciken adalet adalet değildir hükmünü nereye koyacaksınız' dedim. İşlerine geldiği zaman 2 saatte karar veriyorlar ama teröristlerin listesini veriyoruz, 3-4 senedir onlarla ilgili karar veremiyorlar. Bunları söyleyince de rahatsız oluyorlar. İsteseniz de istemeseniz de biz hakkı doğruyu söylemeye devam edeceğiz."

15 Temmuz darbe girişimiyle Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kirli ve karanlık yüzünün açıkça ortaya çıktığını belirten Erdoğan, "Milletimizle beraber tüm dünya bu örgütün ne kadar cani olabileceğini, emellerini gerçekleştirmek için masum kanı dökmek de dahil her türlü yola başvurabileceğini görmüştür" diye konuştu.

- FETÖ faaliyet gösterdiği bütün ülkeler için tehlikeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ'nün sadece Türkiye için değil, faaliyet gösterdiği tüm ülkeler için tehdit teşkil ettiğini, faaliyet gösterdiği ülkelerdeki kurumlarının süratle kapatılması gerektiğini vurguladı.

Erdoğan, Maarif Vakfı, Yunus Emre Vakfı, TİKA ve diğer vakıflarla ortak çalışma yapabileceklerini ifade etti.

Türkiye'nin 15 Temmuz'da yaşadığı acı tecrübeyi başka ülkelerin yaşamasını istemediklerinin altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bunun için de 40 yıldır milletimizin emeğini, alın terini sömüren, sinsi bir kanser hücresi gibi devlete sızan bu örgütü biz temizlemekte karalıyız. Dünyadaki tüm dostlarımızı da örgütün faaliyetleri ve niyetleri konusunda bilgilendiriyor, gerekli önlemleri almalarını için onlara çağrıda bulunuyoruz. Nitekim bazı dost ülkeler, kendilerini bekleyen tehlikenin farkına vararak şimdiden FETÖ'ye bağlı kurumlar ve şahıslar hakkında tedbir almaya başladılar. 'Yılanın başını küçükken ezmeli.' Bu gerçi bayağı olgunlaşan bir yılan, bayağı büyüdü. FETÖ ile mücadeleye ne kadar erken başlanırsa, ne kadar erken önlem alınırsa, bu örgütün tehdit oluşturmasının önüne o kadar erken geçilecektir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'dan yaklaşık bir yıl önce FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'i istediğini, olaylardan sonra bu isteğini yinelediğini, onların evrak ve belge istediğini, bunun üzerine 85 koli belge ve evrakın ABD'ye gönderildiğini söyledi.

ABD'nin gönderilen belgeleri incelediğini aktaran Erdoğan, gelen belge ve bilgileri göndermeye devam ettiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz bu konuda tüm dost ülkeler, tüm kardeşlerimize yardımcı olmaya, örgütün işgal ettiği ne kadar alan varsa orada boşluk oluşmaması için elimizden gelen her türlü yardımı yapmaya hazırız." diye konuştu.

- "Bunu bu kadar uzatmamızın anlamı yok"

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Biz Amerika'ya diyoruz ki biz stratejik ortak değil miyiz? Bizim aramızda suçluların iadesi yok mu? Siz bizden teröristleri istediğiniz zaman biz sizden belge istemedik ki. Sadece suçluların iadesi anlaşmasına dayalı olarak hemen o teröristleri biz size verdik. Şimdi biz de sizden bir teröristi istiyoruz, bu teröristin bize verilmesi suçluların iadesine tabi ve bununla ilgili verilmiş mahkeme kararları da artık elimizde var ve bunların bir kısmını size gönderdik, göndermeye devam ediyoruz. Bırakın da biz yargılayalım. Bunu bu kadar uzatmamızın anlamı yok. Bakın ülkemizdeki gelişmeler bu noktada çok daha farklı istikamete gidiyor. Bir stratejik ortak, stratejik ortağı için işini zorlaştırmamalı tam aksine kolaylaştırmalı sizden bunu bekliyoruz."

FETÖ ile mücadelenin sadece Türkiye'nin meselesi olmadığına dikkati çeken Erdoğan, "Bu örgütle mücadele tüm Müslümanların sahih İslam geleneğini muhafaza etmeyi düstur edinen tüm alimlerin, tüm liderlerin, tüm kanaat önderlerinin de meselesidir, böyle olmak zorundadır." şeklinde konuştu.

FETÖ'nün dine, insan hayatına, değerlere yaklaşımı itibarıyla diğer terör örgütlerinden hiçbir farkı olmadığını hatta daha da tehlikeli olduğunu anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bunlar FETÖ'yü kendilerine 'şah damarından daha yakındır' diyecek kadar İslam dışı, bize şah damarından daha yakın olan sadece Allah'tır. Rabbimiz bize şah damarından daha yakındır. Eğer buna eş bir ifade kullanıyorsa benim öğrendiğim kadarıyla bu şirktir ve dolayısıyla kişiyi tamamen sapkınlığa götürür. Zaten bunlarda da bu var. İslamı ve İslamın değerlerini istismar ederek ortaya çıkan bu terör örgütlerinin ülkelerimizde zemin bulmasına, gençlerimizi geleceğimizi çalmasına kanımızı dökmesine asla izin vermemeliyiz. Liyakat ve ilim sahibi din adamlarımız, münevverlerimiz, müfessirlerimiz üzerine düşen görevi yapmalı ki ortalık FETÖ elebaşı gibi şarlatanlara insan müsveddelerine kalmasın."

Programda Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da yer aldı.

(BİTTİ)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×