Erdoğan'ın İDSB heyetini kabulü

- Cumhurbaşkanı Erdoğan: (2) - "Tefrikaları bir kenara bırakamadığımız, yüreklerimizi hep birlikte çarptıramadığımız sürece bu acıları yaşamaya devam edeceğiz. Türkiye'nin 15 Temmuz gecesi yaşadığı silahlı darbe girişimi bu bakımdan İslam dünyasının son imtihanı mahiyetindedir. Zira o birlik, o beraberlik öyle zannediyorum ki son asrın değil, belki de asırların en güzel örneğidir" - "(Terör eylemleri) Nasıl 15 Temmuz meselesi ülkemizin ve milletimizin bünyesine sızmış FETÖ denilen kanser hücrelerini kesip atmamıza vesile olmuşsa, bu tür eylemler de daha güçlü bir güvenlik yapısı inşa etme sürecimizi hızlandırmaktadır" - "Bir millet ki tankların altına kendisini atabiliyor, bir millet ki F-16'ların yağdırdığı bombalardan yılmıyor, helikopterlerden gelen o mermilere asla aldırmıyor. Allah'ın izniyle bu millet mağlup, yok edilemez. Onun için milletimle iftihar ediyorum ve inanıyorum ki bu ümmet son dönemdeki bu gelişmeyi çok iyi değerlendirmelidir"

Erdoğan'ın İDSB heyetini kabulü

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Tefrikaları bir kenara bırakamadığımız, yüreklerimizi hep birlikte çarptıramadığımız sürece bu acıları yaşamaya devam edeceğiz. Türkiye'nin 15 Temmuz gecesi yaşadığı silahlı darbe girişimi bu bakımdan İslam dünyasının son imtihanı mahiyetindedir. Zira o birlik, o beraberlik öyle zannediyorum ki son asrın değil, belki de asırların en güzel örneğidir." dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) heyetini kabul etti.

Konuşmasında, Türkiye'nin terör örgütleriyle mücadele noktasında, tecrübeler ve yaşadığı diğer krizler ışığında köklü bir yeniden yapılanma sürecinde olduğunu belirten Erdoğan, "bir musibetin, bin nasihatten evla" olduğunu söyledi.

Özellikle güvenlik alanında yürüttükleri çalışmalarla, istihbarat zafiyeti, operasyonel birimlerin koordinasyonu, teknolojik imkanların daha etkin kullanımı gibi konulardaki eksiklikleri, aksaklıkları tamamen ortadan kaldıracaklarına inandığını dile getiren Erdoğan, "Nasıl 15 Temmuz meselesi ülkemizin ve milletimizin bünyesine sızmış FETÖ denilen kanser hücrelerini kesip atmamıza vesile olmuşsa, bu tür eylemler de daha güçlü bir güvenlik yapısı inşa etme sürecimizi hızlandırmaktadır." diye konuştu.

Erdoğan, Diyarbakır, Van ve Elazığ saldırıları başta olmak üzere, son dönemde şehit olan güvenlik görevlilerine ve sivillere Allah'tan rahmet, yakınlarına ve millete başsağlığı, yaralılara ise şifa dileklerini iletti.

Türkiye'nin terör örgütleriyle yürüttüğü mücadele ve bölgesel sorunlar konusunda geliştirdiği inisiyatifler yanında, gündemindeki tüm meseleleri takip etmeyi sürdüren bir ülke olduğunu ifade eden Erdoğan, bu çerçevede üzerinde en çok durdukları ve üzüldükleri hususlardan birinin de İslam dünyasının kendi içindeki ihtilafları, sıkıntıları çözemeyişi olduğunu kaydetti.

İslam dünyasında yaşanan çatışmalara bakıldığında, ölenin de öldürenin de Müslüman olduğunun görüldüğüne dikkat çeken Erdoğan, yürek parçalayıcı bu manzara karşısında, kendilerine düşenin birliği, beraberliği, kardeşliği, dayanışmayı güçlendirmek olduğunu vurguladı.

- "Dünyaya mesaj verildi"

İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'un "Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez/Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez." dediğini aktaran Erdoğan, şöyle konuştu:

"Tefrikaları bir kenara bırakamadığımız, yüreklerimizi hep birlikte çarptıramadığımız sürece bu acıları yaşamaya devam edeceğiz. Türkiye'nin 15 Temmuz gecesi yaşadığı silahlı darbe girişimi bu bakımdan İslam dünyasının son imtihanı mahiyetindedir. Zira o birlik, o beraberlik öyle zannediyorum ki son asrın değil, belki de asırların en güzel örneğidir. Bir millet ki tankların altına kendisini atabiliyor, bir millet ki F-16'ların yağdırdığı bombalardan yılmıyor, helikopterlerden gelen o mermilere asla aldırmıyor. Allah'ın izniyle bu millet mağlup, yok edilemez. Onun için milletimle iftihar ediyorum ve inanıyorum ki bu ümmet son dönemdeki bu gelişmeyi çok iyi değerlendirmelidir. Bunun üzerinde ısrarla durmalıdır."

Erdoğan, 5 milyonluk katılımla, İstanbul Yenikapı toplantısının dünyaya bir mesaj verdiğini belirterek, "O birliktir, beraberliktir, dayanışmadır. İşte orada ayrışma yoktu. Orada şu siyasi parti, bu siyasi parti yoktu. Orada Alevi-Sünni yoktu. O çağrıyı herkese yaptık ve elhamdülillah herkes oraya koştu geldi. 5 milyon İstanbul'da ama Türkiye'nin 80 vilayetinde de herkes bunu dev, mega boardlardan takip etti." dedi.

- "İşin püf noktası burası"

İDSB üyelerine, "Sizlerin bu darbe girişimi karşısında ülkemize, milletimize olan desteğinizi, dualarınızı ifade etmek üzere burada olduğunuzu biliyorum." diye seslenen Recep Tayyip Erdoğan, vefaları, kadirşinaslıkları, kardeşlikleri, dayanışmaları için teşekkürlerini ifade etti.

Bu manzaranın yaygın ve yeterli olmadığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Pakistan'ın senato ve milletvekilleri buradaydı. O temsilci heyetle de bunları konuştuk. Sağ olsun, onlarla da başından itibaren cumhurbaşkanıyla, başbakanıyla sürekli irtibat halinde olduk, görüşmeler yaptık. Şimdi de bu heyeti gönderdiler. Tabii TBMM'yi gördükleri zaman durumun vehametini çok daha iyi anlıyorlar. 'Bu nasıl bir anlayıştır ki, bu nasıl bir yaklaşımdır ki milletin temsilinin olduğu bir yeri, bu milletin kendi paralarıyla almış olduğu uçaklarla, helikopterlerle bombalıyorlar.' dediler. İşte işin püf noktası burası. Batılı ülkelerin, kurumların bu konudaki ikircikli tutumunu tasvip etmesek de anlayabiliyoruz."

(Sürecek)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×