Erdoğan'ı karanfille karşıladıkları yerde 14 ay sonra şehit oldular

- FETÖ'nün 15 Temmuz'da yaptığı darbe girişiminin merkezi olarak nitelendirilen Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığında şehit ve gazi olan bazı vatandaşlar, 14 ay önce aynı yerde bir açılışta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı karanfillerle karşılamışlardı - Kazan Belediye Başkanı Ertürk: - "Milli iradesine, demokrasisine sahip çıkmak için 9 şehit, 92 gazi Sayın Cumhurbaşkanımıza olan sevdasını ve aşkını kanı ve canıyla ödediler. O gün o kırmızı karanfiller, bugün onların kanı olarak kıpkırmızı şekilde bu topraklara aktı. Cumhurbaşkanımızın 21 Mayıs 2015'teki ziyaretinde gençlerimize kefen giydirmiştik, o gençlerimizden de 2'si burada şehit oldu"

Erdoğan'ı karanfille karşıladıkları yerde 14 ay sonra şehit oldular
29 Eylül 2016 Perşembe 11:24

ANKARA (AA) - İLKAY GÜDER - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'da yaptığı darbe girişiminin merkezi olarak nitelendirilen Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığında şehit ve gazi olan bazı vatandaşlar, 14 ay önce aynı yerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı karanfillerle karşılamışlardı.

Türkiye'nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezinin (USET) açılışını yapmak üzere Kazan'a gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı 21 Mayıs 2015 tarihinde, Akıncı 4. Ana Jet Üssü girişinde karanfillerle büyük bir coşkuyla karşılayanlar arasında, 15 Temmuz gecesi darbeye karşı çıkmak için aynı bölgeye gidip burada şehit ve gazi olan Kazanlıların da bulunduğu belirlendi.

Kazan Belediyesinin yaptığı çalışma sonrasında incelenen görüntü ve fotoğraflarda, Erdoğan'ı karşılayanlar arasında üsteki askerlerin halka ateş açması sonucu yaralanan Kazan Belediyesi Meclis Üyesi Derya Ovacıklı ve Hüseyin Bayar ile şehit olan Ahi Mahallesi Muhtarı Ali Anar ve Ümit Güder'in yer aldığı görüldü.

Kazanlılar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, şair Serdar Tuncer'in "Sen İstanbul Kokardın" isimli şiirinden "Göklerden hicran yağdı, İstanbullu bir geceydi. Yere düşen her damlanın yüreğinde sen vardın. İsmin dudaklarımda idamlık bilmeceydi. Yalansa kahrolayım, sen İstanbul kokardın" dörtlüğünün yazılı olduğu bir pankartla karşılamışlardı.

- "O kırmızı karanfiller, bugün onların kanı olarak bu topraklara aktı"

Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erdoğan'ın, 18 Ocak 2001'de Kazan'ı ilk kez ziyaret ettiğini, sonrasında da kendisine "Kazan'da çok güzel bir halk topluluğu ve kök var, bu kökü koruyun." şeklinde talimat verdiğini aktardı.

Cumhurbaşkanı sıfatıyla 21 Mayıs 2015'te Erdoğan'ı ilçede vatandaşların karşıladığını anlatan Ertürk, şöyle devam etti:

"Bu ziyaret sırasında bir koridor oluşturuldu, binlerce insan sürpriz yaparak kırmızı karanfillerle Sayın Cumhurbaşkanımızı karşıladı. Çok güzel bir görüntü oluşturulmuştu. Aradan geçen sürede 'O kök var' dediği halk milli iradesine, demokrasisine sahip çıkmak için 9 şehit, 92 gazisiyle Sayın Cumhurbaşkanımıza olan sevdasını ve aşkını kanı ve canıyla ödediler.

O gün o kırmızı karanfiller, bugün onların kanı olarak kıpkırmızı şekilde bu topraklara aktı. Cumhurbaşkanımızın 21 Mayıs 2015'teki ziyaretinde gençlerimize kefen giydirmiştik, o gençlerimizden de 2'si burada şehit oldu. Kazan halkı, Sayın Cumhurbaşkanımızın şahsında milli iradesine ve demokrasisine olan bağlılığını canıyla kanıyla ödedi."

Ertürk, 15 Temmuz gecesinde Kazanlıların savaş uçaklarının kalkmaması için mücadele verdiğini vurgulayarak, "Bu alan 14 ay önce Sayın Cumhurbaşkanımızın Kazan'a en son gelişinde, kendisini kırmızı karanfille karşıladığımız ve halka hitap ettiği yerdi. 14 ay sonra insanlarımızın kanı, bu topraklara akarak, belki de milli demokrasimize vurulmak istenen hançere karşı kendi bedenlerini siper ettiler. Bütün dünyaya kurşuna, F-16'ya nasıl kafa tutulur bir kez daha göstermiş oldular." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×