Erdoğan-Şeyh Mahmud ortak basın toplantısı

- Cumhurbaşkanı Erdoğan: - "Birileri Afrika'ya açılım politikamızı başlattığımızda, 2011 yılında Somali'ye yardım eli uzattığımızda bunun geçici bir heves olduğunu iddia etmişti. Bizim sorunlar karşısında yılacağımızı, kısa zaman sonra da buraları kendileri gibi terk edeceğimizi ümit etmişlerdi. Hamd olsun biz yılmadık" - "Türk Kızılay'ı aracılığıyla ayrı bir gemiyle bu bölgelere gıda malzemesini, ramazan ayı içerisinde göndermiş olacağız" - "İkili ilişkilerimizi ve Somali'yi daha ileriye taşıyacak projeleri etraflıca ele aldık. Az önce imzalanan 9 anlaşmayla ikili ilişkileri daha da güçlendirdik. Eğitim, sağlık, güvenlik, tarım, ulaştırma, bütün bu alanlarda iş birliğimiz güçlenerek devam edecektir"

Erdoğan-Şeyh Mahmud ortak basın toplantısı
03 Haziran 2016 Cuma 17:41

MOGADİŞU (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Birileri Afrika'ya açılım politikamızı başlattığımızda, 2011 yılında Somali'ye yardım eli uzattığımızda bunun geçici bir heves olduğunu iddia etmişti. Bizim sorunlar karşısında yılacağımızı, kısa zaman sonra da buraları kendileri gibi terk edeceğimizi ümit etmişlerdi. Hamd olsun biz yılmadık." dedi.

Erdoğan, Somali ziyareti kapsamında, Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile baş başa ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmelerin ardından, düzenlenen ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışını bugün gerçekleştirdikleri Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçilik Külliyesi'ndeki toplantıda, bir buçuk yıl aradan sonra Somali'yi ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

"Şahsıma ve heyetime gösterilen hüsnü kabul sebebiyle ayrıca teşekkür ediyorum" diyen Erdoğan, önceki ziyarette olduğu gibi çok kalabalık bir heyetle, Somali'de bulunduklarını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali'ye üçüncü kez geldiğini belirterek, her geldiğinde Somali'nin istikrar, huzur ve refah yolunda mesafe kaydettiğini görmenin bahtiyarlığı içerisinde bulunduğunu kaydetti.

Geçen yıl ocak ayında gerçekleşen ziyarette, Türkiye Somali Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin açılışını yaptıklarını anımsatan Erdoğan, bugün de büyükelçilik külliyesini hizmete açtıklarını belirtti.

Mogadişu Büyükelçilik Külliyesi'nin Türkiye'nin dünyadaki en büyük büyükelçilik külliyesi olduğunu vurgulayan Erdoğan, inşaatın yüklenici firması Albayrak Grubu' na da teşekkürlerini iletti.

Millet olarak, ülke olarak iftihar edilebilecek bir büyükelçilik külliyesine kavuşulduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, heyetler arası görüşmelerin yapıldığı sırada, ayrıca 130 yataklı Yardımeli Kadın ve Çocuk Hastanesinin açılışının gerçekleştirildiğini bildirdi.

Erdoğan, Türk Hava Yollarının İstanbul-Mogadişu seferlerini 20 Mayıs günü yeniden başlattığını, Türk Kızılayı'nın Mogadişu'ya 11 ton gıda malzemesi yardımı getirdiğini ve Sağlık Meslek Yüksekokulu'nun inşaat olarak bitirildiğini de aktardı.

Etiyopya ile Puntland ve Somaliland'da kuraklık ve kıtlıkla mücadele eden insanlar bulunduğunu bildiklerini ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu çerçevede Türk Kızılay'ı aracılığıyla ayrı bir gemiyle bu bölgelere gıda malzemesini, ramazan ayı içerisinde göndermiş olacağız. Somali Federal Parlamentosu Binası'nın şu anda yeni farklı bir projeyle Somalili kardeşlerimizin gurur duyacağı bir projenin çalışmasını şu anda alan proje bazında bitirdik. Uygulama projesini de süratle arkadaşlarımız bitirecekler ve inşaatıyla öyle zannediyorum ki, 2 yılı bulmaz. Bu inşaatı bitirerek, Somali'ye Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Türk Milletinin bir hediyesi olacaktır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konudaki çalışmanın Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) eş güdümünde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile yürütüldüğünü belirterek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Mogadişu'da 10 kilometre yolun asfaltlanması ve Mogadişu Belediyesine 30 adet otobüs hibe edilmesine yönelik çalışmalarının da sürdüğünü bildirdi.

Somali hükümet bütçesine 2013-2014 yıllarında olduğu gibi aylık bütçe desteğinin de devam edeceğini vurgulayan Erdoğan, "Birileri Afrika'ya açılım politikamızı başlattığımızda, 2011 yılında Somali'ye yardım eli uzattığımızda bunun geçici bir heves olduğunu iddia etmişti. Bizim sorunlar karşısında yılacağımızı, kısa zaman sonra da buraları kendileri gibi terk edeceğimizi ümit etmişlerdi. Hamd olsun biz yılmadık. Zira Peygamberimiz, 'Müminin mümine bağlılığı, taşları birbirine kenetli duvar gibidir' buyuruyor. İşte biz buradaki çalışmalarımızı bu anlayışla yürütüyoruz." diye konuştu.

- "Somali'ye destek olmalarını bekliyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerde birçok konuyu istişare ettiklerini ifade ederek, konuşmasına şöyle devam etti:

"İkili ilişkilerimizi ve Somali'yi daha ileriye taşıyacak projeleri etraflıca ele aldık. Az önce imzalanan 9 anlaşmayla ikili ilişkileri daha da güçlendirdik. Eğitim, sağlık, güvenlik, tarım, ulaştırma, bütün bu alanlarda iş birliğimiz güçlenerek devam edecektir. İnşallah bunları bir bir hayata geçireceğiz. Uluslararası aktör ile bölge ülkelerinin bu anlayışla Somali'ye destek olmalarını bekliyoruz. Önümüzdeki aylarda biliyorum ki, Somali'de seçimler var. Bunu, ülkenin normalleşmesi ve güçlenmesi için bir dönüm noktası olarak görüyorum. Bir Somali atasözünü söylemeden geçemeyeceğim. 'Bir insanın yatabileceği en huzurlu yer barış yatağıdır.' Seçimlerin Somali'nin barış, huzur ve güvenliğine katkı sağlamasını Allah'tan temenni ediyorum."

Bugüne kadar birçok zorluğu aşan Somalililerin bu kritik süreci de atlatacağına işaret eden Erdoğan, "Tefrikaya düşmeden, bir ve beraber olarak dostlarınızın sayısını çoğaltarak, yolunuza devam etmelisiniz. İşte terörün kanlı yüzünü şurada üç gün önce gördük ve ne yazık ki burada onlarca Somalili öldü. Somali yönetimine ve tüm Somali halkına başsağlığı diliyorum. Havalimanından şu büyükelçilik binasına gelene kadar, yolun sağında solundaki bizlere gerçekten sevgi gösterisinde bulunan ağırlıklı Somalili hanım kardeşlerime, şahsım, eşim ve heyetimizdeki tüm hanım kardeşlerim adına en kalbi şükranlarımızı bildirmek istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, beş sene önce "Hayal" denilen şeylerin bugün gerçek olduğuna dikkati çekerek, "Unutmayın, inanç, azim ve kararlılık olduğu müddetçe çok daha güzel günler gelecektir. Gayret bizden tevfik Allah'tan'dır." dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×