Erdoğan-Kenyatta ortak basın toplantısı

- Cumhurbaşkanı Erdoğan: (2) - "Bu dünyada adalet, bilelim ki sadece 5-10 ülkeye değil, tüm insanlığa lazım. Türkiye'nin Suriye'de, Irak'ta, Libya'da, Somali'de ve diğer kriz bölgelerinde yapmaya çalıştığı budur" - "Türkiye bu anlamda Doğu Afrika'nın istikrarı için Kenya ile birlikte çalışmaya, tecrübelerini paylaşmaya hazırdır"

Erdoğan-Kenyatta ortak basın toplantısı
02 Haziran 2016 Perşembe 16:04

NAİROBİ (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu dünyada adalet, bilelim ki sadece 5-10 ülkeye değil, tüm insanlığa lazım. Türkiye'nin Suriye'de, Irak'ta, Libya'da, Somali'de ve diğer kriz bölgelerinde yapmaya çalıştığı budur. Türkiye bu anlamda Doğu Afrika'nın istikrarı için Kenya ile birlikte çalışmaya, tecrübelerini paylaşmaya hazırdır." dedi.

Erdoğan, Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta ile ortak basın toplantısında, mülteci ve göç krizinin herkesi derinden etkilediğini belirtti.

İnsanları göç etmeye zorlayan sebepleri yok etmeden, yani bataklığı kurutmadan bu soruna kalıcı çözüm bulunamayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Örneğin Suriye ile alakalı olarak dünyanın en gelişmiş ülkelerinin liderleriyle şunu konuştum: 'Gelin Suriye'nin kuzeyinde terörden arındırılmış güvenli bir bölge ilan edelim. Bu bölgeyi aynı zamanda uçuşa yasak bölge ilan edelim. Çünkü bu insanların korkudan sıyrılması lazım ve bu insanları artık çadırlardan kurtaralım, şu kamplardan kurtaralım. Ege Denizi'nde, Akdeniz'de boğulmaktan kurtaralım.' Hepsi şunu söyledi: 'Güzel ama bunu nasıl koruyacağız.' Kıbrıs'ı ikiye böldünüz, yeşil hat ilan ettiniz. Meksika-ABD arasında aynı şekilde bu tür hatlar ilan ettiniz. Orada nasıl yapılıyorsa burada da yaparız. Dert başka. Onun için özellikle bu dünyada adalet, bilelim ki sadece 5-10 ülkeye değil, tüm insanlığa lazım. Türkiye'nin Suriye'de, Irak'ta, Libya'da, Somali'de ve diğer kriz bölgelerinde yapmaya çalıştığı budur. Türkiye bu anlamda Doğu Afrika'nın istikrarı için Kenya ile birlikte çalışmaya, tecrübelerini paylaşmaya hazırdır."

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 144 milyon dolar olduğunu belirten Erdoğan, "çok küçük" olarak nitelendirdiği bu rakamın 1 milyar dolara çıkarılması gerektiğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bununla ilgili Kenya Cumhurbaşkanı Kenyatta'ya teklifte bulunduğunu belirterek, "Bunu yapabilecek potansiyele sahip olduğumuzu biliyorum." diye konuştu.

Ülkeyi 135 iş adamıyla ziyaret ettiğini, onların bugün sektörel bazda görüşmeler yaptığını vurgulayan Erdoğan, "Biz önlerini açacağız, onlar da yürüyecekler." ifadesini kullandı.

Kenyalı mevkidaşının belirttiği gibi çifte vergilendirmenin önlenmesi ve tercihli ticaret anlaşmalarının önemli olduğunu aktaran Erdoğan, şöyle konuştu:

"Sayın Başkan da 'Bugünden tezi yok' dediler, 'Çalışmayı başlatalım.' Ağustos ayında misafirim olacaklar ve o zaman da imzaları atmış olacağız. Bizde güzel bir söz var, 'Hayırlı işlerde acele ediniz'. İş adamlarımızın atacağı adımları merakla bekliyorum. Yakından ilgili bakan arkadaşlarım dahil hep birlikte takip edeceğiz. Kenya'nın alt ve üstyapısıyla ilgili çok ciddi yatırımlara girebileceklerine inanıyorum."

Aralarında enerji, eğitim, sağlığın da bulunduğu birçok alanda birlikte adım atılabileceğini belirten Erdoğan, iki ülke arasındaki turizm ilişkilerinin de geliştirilebileceğine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyada en çok destinasyon noktasına ulaşan havayolu firması olan THY'nin Kenya'da da bazı adımları atmasının mümkün olabileceğini vurgulayarak, "Bu, Türkiye-Kenya halkının birbiriyle kaynaşmasına da fırsat verecektir. Hedefimiz kazan-kazan esasına dayalı olarak karşılıklı saygıya dayalı olarak birlikte yol yürümektir." diye konuştu.

- "Gerçek bir başarı hikayesi yazdınız"

Erdoğan, TİKA'nın Nairobi'deki ofisinin eğitim, sağlık, kırsal kalkınma, kadın ve gençlere meslek edindirme konularında önemli projelere imza attığını bildirdi.

İki hafta önce sel felaketinden etkilenen Kajiado'ya da yardım yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, Kenya'daki 6 vilayetin kırsal kalkınma çabalarını desteklemek üzere traktör hibesini gerçekleştireceklerini söyledi.

Kenya Cumhurbaşkanı ile görüşmelerin daha sık devam ettirilmesinden yana olduklarını ifade eden Erdoğan, ziyaretinin ilişkiler için bir dönüm noktası olması temennisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika ve Kenya'nın aydınlık geleceğine inandıklarına dikkati çekerek, şöyle dedi:

"Sizler bağımsızlığınızdan bu yana geçen yarım asırda hem toplumsal barış hem de kalkınma noktasında gerçek bir başarı hikayesi yazdınız. Kenya'nın kurucusu Jomo Kenyatta'nın ifade ettiği gibi hesaplaşma peşinden olmadan, geçmişe takılmadan geleceğe odaklandınız."

Jomo Kenyatta'nın vizyoner tavrının Kenya'yı bölgesinin istikrar ve güven abidesi kıldığına işaret eden Erdoğan, geleceğin daha iyi olacağına ve ideallerin gerçekleşmesinde Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta'nın çok önemli rol oynayacağına inandığını kaydetti.

(Sürecek)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×