Endonezya'da mülteci krizi

- Sri Lankalı 44 mülteciyi taşıyan ve arıza yapan geminin, Açe kıyısına geçici yanaşmasına izin verildi

Endonezya'da mülteci krizi
16 Haziran 2016 Perşembe 11:28

CAKARTA (AA) - Endonezya'da 44 Sri Lankalı mülteciyi taşıyan ve Açe açıklarında arıza yaparak denizde mahsur kalan geminin Açe kıyısına geçici yanaşmasına izin verildi.

Jakartapost'un haberinde, Endonezya hükümetinin, yaklaşık 5 gündür Açe açıklarında bekleyen geminin geçici olarak kıyıya yanaşmasına izin vereceği kaydedildi. Geminin yanaşmasıyla içindeki mültecilere gıda ve sağlık yardımı yapılacağı, ayrıca geminin tamir edilmesine yardım edileceği belirtildi.

Açe bölgesel yönetiminin sözcüsü Fran Dellian, Endonezya Devlet Başkanı Yardımcısı Yusuf Kalla'nın konuyla ilgili talimat verdiğini ifade ederek, "44 Sri Lankalı mültecinin bulunduğu geminin kıyıya yanaşması için Yusuf Kalla'dan yazı geldi. Mültecilerin bulunduğu geminin kıyıya yanaşmasına geçici olarak izin verilecek." diye konuştu.

Dellian, Kalla'nın, talimatında, gemideki mültecilere sağlık ve gıda yardımı yapılmasını, geminin yoluna devam etmesi için tamir edilmesini istediğini de aktardı.

Avustralya'ya gitmek üzere yola çıkan gemideki mülteciler arasında kadın ve çocuklar da bulunuyor. Ayrıca, hamile bir kadın da gemide yolculuk ediyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) raporuna göre Endonezya'da yaklaşık 13 binden fazla sığınmacı ve mülteci bulunuyor.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×