Endonezya'da görme engellilere Kur'an-ı Kerim kursu

- Medan şehrindeki kursta görme engelli Müslümanlar Kur'an öğreniyor

Endonezya'da görme engellilere Kur'an-ı Kerim kursu
24 Haziran 2016 Cuma 11:54

CAKARTA (AA) - Endonezya'nın Kuzey Sumatra bölgesindeki Medan şehrinde faaliyet gösteren kursta, görme engelli Müslümanlar Kur'an-ı Kerim'i okumayı öğreniyor.

Endonezya Görme Engelliler Birliği Kuzey Sumatra Derneği tarafından organize edilen kursta dersler görme engelli öğretmenler tarafından veriliyor. Derneğin Başkanı ve kursta öğretmenlik yapan görme engelli Khairul Enver, AA muhabirine kursta yaptıklarını anlattı.

"Vücudumuzdaki engellerin yaşamımızı engelleyemeyeceğini göstermek için çalışıyoruz. Kurduğumuz Kur'an-ı Kerim kursu ile benim gibi görme engelli olan insanlara hem bir meşguliyet, hem ibadet etme fırsatı sağlamaya çalışıyoruz." diyen Enver, kurs aracılığıyla görme engellilerin kendilerine güvenlerini artırmalarına çabaladıklarını söyledi.

Kursta görme engelli insanlar için kabartma harflerle hazırlanmış özel mushaflar kullanıldığını aktaran Enver, "Bu o kadar kolay bir iş değil. Kur'an-ı Kerim okumayı bu şartlarda öğrenmek bir yıl kadar sürebilir. Bunun için azim ve sabır gerekiyor." şeklinde konuştu.

Medan şehrindeki kursa katılımın yüksek olduğunu belirten Enver "Sadece Medan şehrindeki kursa 40 kişi katılıyor. Endonezya genelinde açılan kurslarda başarılı olan yetenekli görme engelli kardeşlerimizi dünya çapında görme engelliler için düzenlenen Kur'an-ı Kerim okuma yarışmalarına göndermeyi hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi olan Endonezya'nın 250 milyonu aşan nüfusunun yüzde 87'sini Müslümanlar oluşturuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×