Ekovador Dışişleri Bakanı Long'dan, Assange açıklaması:

-"Assange'ın sağlık durumu kötüye gidiyor" -"İngiltere ve İsveç, BM Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu'nun Assange'ın keyfi olarak gözaltında tutulduğu şikayetini haklı bulmasını ve serbest bırakılması çağrısını göz ardı ediyor"

Ekovador Dışişleri Bakanı Long'dan, Assange açıklaması:
29 Haziran 2016 Çarşamba 18:49

CENEVRE (AA) - Ekvador Dışişleri Bakanı Guillaume Long, Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine 4 yıl önce sığınan Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın sağlık durumunun kötüye gittiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin 32. Oturumu'na katıldıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Long, İngiltere ve İsveç'in BM Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu'nun Assange'ın keyfi olarak gözaltında tutulduğu şikayetini haklı bulmasını ve serbest bırakılması çağrısını göz ardı ettiğini öne sürdü.

İngiltere'nin Assange'in üçüncü bir ülkeye gönderilmeyeceği konusunda Ekvador'a garanti vermediğini ve İsveçli yetkililerin ise Assange hakkındaki cinsel taciz suçlamaları nedeniyle Ekvador'un Londra Büyük Elçiliğinde sorgulama teklifini reddettiğini belirten Long, şunları söyledi:

"Assange, keyfi olarak gözaltında tutuluyor. Ekvador'un Londra Büyükelçiliği küçük bir alana sahip, Assange'ın temiz hava alacağı bir alan yok, ışık yetersiz ve sağlık durumu kötüye gidiyor. Bir kolunda sıkıntı var, büyükelçilikte sağlanan tedavi hastanede göreceği tedavinin yerini tutmuyor."

Assange, Haziran 2012'de İngiltere'deyken, hakkındaki İsveç'e iade kararının ardından Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı. Assange'ın büyükelçilik binasından çıkması halinde şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklanması ve İsveç'e iade edilmesi bekleniyor. İngiliz mahkemesi 2012 yılında, Avustralya vatandaşı Assange'ın, iki kadına tecavüzle suçlandığı İsveç'e iadesine karar vermişti. Julian Assange, İsveç'e iade edilirse ABD'ye gönderilmekten korktuğu için Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×