"Ekonomik Müjdeler Paketi"

- Başbakan Yıldırım: (5) - "Çalışanların ücreti hariç, yatırımlar hariç kamuda her alanda tasarruf seferberliği başlatıyoruz. Bu konuda bakanlarımız kapsamlı bir program hazırlayacaklar ve yıl sonuna kadar kendilerine verilen hedeflerin gerçekleşmesini sağlayacaklar" - "İmalat sanayinde, organize sanayi bölgelerinde çalışan, terörden, doğal afetlerden işleri bozulan esnafımıza da 100 bin liraya kadar kredi kullandırabileceğiz" - "Türkiye'nin emeği, aşı büyüsün diye bu işleri yapıyoruz. Yatırımcı, yatırım yapsın ki işsizlere iş kapısı açılsın, fabrika açılsın ki ülkemizin işsiz evlatları iş bulsun. Ülkeye para gelsin ki yatırımlar daha da artsın"


ANKARA (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, "Çalışanların ücreti hariç, yatırımlar hariç kamuda her alanda tasarruf seferberliği başlatıyoruz. Bu konuda bakanlarımız kapsamlı bir program hazırlayacaklar ve yıl sonuna kadar kendilerine verilen hedeflerin gerçekleşmesini sağlayacaklar." dedi.

Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Bakanlar Kurulu üyeleriyle "Ekonomik Müjdeler Paketi"ne ilişkin düzenlediği basın toplantısında, yatırım ve ihracat kredilerine erişimi kolaylaştıracaklarını belirterek, Kalkınma Bankasını tekrar işler hale getireceklerini, yatırımcının daha iyi şartlarda ve daha kolay kredi almasını sağlayacaklarını söyledi.

Eximbank'ın kredi verme şartlarını kolaylaştıracaklarını ifade eden Yıldırım, teminat açığı olması halinde Kredi Garanti Fonu'nun devreye girerek söz konusu açığı kapatacağını bildirdi.

- İthalat yerine ihracata ağırlık verilecek

Yurt dışına çok daha fazla ne satılabilir konusuna kafa yorulacağını da vurgulayan Yıldırım, "Böylece cari açığımızı azaltabiliriz, satın almalarımızı da eğer ihtiyacımız yoksa erteleyelim veya içeriden alabiliyorsak içeriden alalım. Boşu boşuna yurt dışına paramız gitmesin. Burada tasarrufumuz artsın, yeni fabrikalar kurulsun, memleketin yüzü gülsün." dedi.

Vatandaşlara "tasarruf yap" diyebilmeleri için tasarrufa kamuda başlayacaklarını vurgulayan Yıldırım, "Çalışanların ücreti hariç, yatımlar hariç kamuda her alanda tasarruf seferberliği başlatıyoruz. Bu konuda bakanlarımız kapsamlı bir program hazırlayacaklar ve yıl sonuna kadar kendilerine verilen hedeflerin gerçekleşmesini sağlayacaklar." diye konuştu.

Yurt dışında emeklilik hakkını kazananların Türkiye'de 6 aydan az kalmaları durumunda araçlarını getiremediğine dikkati çeken Yıldırım, bu uygulamadaki aksaklığı gidereceklerini bildirdi.

- "2B arazileri için ek başvuru imkanı"

Yıldırım, 2B arazileriyle ilgili tanınan imkanın çok başarılı bir uygulama olduğunu ve yaklaşık 700 bin vatandaşın bundan yararlandığını belirterek, şunları kaydetti

"Hala bu imkandan yararlanmayan 70-80 bin kişi var. Bu vatandaşlara tekrar bir fırsat tanıyoruz. Ümit ederim Antalya başta olmak üzere birçok ilimizde bu imkandan yararlanamayan vatandaşlarımız da böylece yararlanmış olur. Ayrıca müracaat etmiş ama taksitlerini aksatanlar varsa onlara da kalan süre için bir imkan sağlıyoruz. Hem yeni baştan müracaat hem de müracaat etmiş ama ödemesini tamamlayamamış olanlara bir imkan verilecek. Bunun dışında, ecrimisil ile kullanılan tarım arazilerinin tekrar kullanılmasına imkan veren bir düzenleme getiriyoruz."

- "Yerli makineye 300 bin liraya kadar faizsiz kredi"

Müjdeler arasında KOBİ'lere ilave imkanların da olduğunu bildiren Yıldırım, şöyle devam etti:

"Terör ve doğal afetlerden etkilenen KOBİ'lere -özellikle bölge için konuşuyoruz- 100 bin lira destek. İmalat sanayinde, organize sanayi bölgelerinde çalışan, terörden, doğal afetlerden işleri bozulan esnafımıza da 100 bin liraya kadar kredi kullandırabileceğiz. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız bunun çalışmasını yaptı. Yerli makine imalatçısını desteklemek için yerli makine alımında 300 bin liraya kadar faizsiz krediyi KOSGEB verecek. Böylece yerli üretimi teşvik etmiş olacağız. İmalat sanayinde çalışan KOBİ'lerin yerli makine ev teçhizat alımında anlaşmalı bankalardan kullanacakları kredilerin faizini de KOSGEB karşılayacak. KOSGEB'e geri ödemeli desteklerin, teminat ve kefaletinin masrafları, faizleri yüzde 100 oranında karşılanacak. Kredi Garanti Fonu yedi bankayla yapılan anlaşma sonucu KOSGEB'den geriz ödemeli destek kullanmak isteyen bütün küçük işletmelerin ihtiyaç duyduğu teminatların masraflarının tamamı KOSGEB marifetiyle karşılanmış olacak."

- "Bir veriyorsak, üç misli geri gelecek"

Yıldırım, açıklanan müjdelerin hiçbirisinin uygulanan mali disiplini bozmayacağını belirterek, "Biz cepten bir veriyorsak, üç misli geri gelecek. Üretim olacak, iş alanı oluşacak, oradan para kazanılacak, döviz geliri olacak. Bunlar misli misline gelir getirici tedbirler. Şehit yakınlarımıza ÖTV'siz araç verilmesi gibi birkaç tanesi sosyal tedbir. Bunların birçoğu için yasal düzenleme taslaklarımız hazır, Meclis tatile girmeden bunu çıkartacağız, bazıları da Bakanlar Kurulunun veya bakanların kendi inisiyatifiyle yapabileceği işlerden oluşuyor. Türkiye'nin emeği, aşı büyüsün diye bu işleri yapıyoruz. Yatırımcı, yatırım yapsın ki işsizlere iş kapısı açılsın, fabrika açılsın ki ülkemizin işsiz evlatları iş bulsun. Ülkeye para gelsin ki yatırımlar daha da artsın. Türkiye, zenginleşsin ki merhamet elini ihtiyaç sahiplerine daha fazla uzatsın." ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasının bazı bölümlerinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Maliye Bakanı Naci Ağbal da bakanlıklarının sorumluluk alanına giren müjdelerle ilgili teknik bilgiler paylaştı.

(Sürecek)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×