"Ekonomik Müjdeler Paketi"

- Başbakan Yıldırım: (2) - "Şirket kuruluşlarında damga vergisi diye bir şey var. Damga, resim, harç vesaire... Bunlarda ciddi reform niteliğinde düzenleme yapıyoruz. Diyelim ki bir tane sözleşme yaptınız, bu sözleşmeden 10 nüsha istiyorlar, her birinden damga vergisi alınıyor. Bunu kaldırıyoruz, bir nüshadan verdi mi bitiyor" - "Bağ-Kur'da kim var, esnaf var, muhtar var, çiftçi var. Bağ-Kur'a dahil olan, yanında çalışan sigortalılar değil kendisi, Bağ-Kur sistemine dahil olan işverenler... Primlerini sigortalılar öderken ne yapıyor, zamanında öderse 5 puan düşük ödüyor. Bu hakkı Bağ-Kur'lulara da tanıyoruz. Ama Bağ-Kur'lu esnafa, muhtara, çiftçiye diyoruz ki: Bu imkandan yararlanırken ödemezseniz o zaman bu imkan ortadan kalktığı gibi takibat da olur"


ANKARA (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, "Şirket kuruluşlarında damga vergisi diye bir şey var. Damga, resim, harç vesaire... Bunlarda ciddi reform niteliğinde düzenleme yapıyoruz. Diyelim ki bir tane sözleşme yaptınız, bu sözleşmeden 10 nüsha istiyorlar, her birinden damga vergisi alınıyor. Bunu kaldırıyoruz, bir nüshadan verdi mi bitiyor." dedi.

Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Bakanlar Kurulu üyeleriyle "Ekonomik Müjdeler Paketi"ne ilişkin düzenlediği basın toplantısında söz konusu paketin yatırım yapana, işe başlayacaklara, tarım sektöründe faaliyet gösterenlere, esnafa, turizmciye, işçiye, emekliye ve gençlere yönelik olduğunu söyledi.

Tasarrufu asla ihmal etmeyeceklerini, bunu da öncelikle kamuda başlatacaklarını bildiren Yıldırım, vatandaşa örnek olunacağını ifade etti.

Yıldırım, pakette öncelikle yatırımcılara yönelik kolaylıkların olduğunu kaydederek, "Şirket kuruluşlarında damga vergisi diye bir şey var. Damga, resim, harç vesaire... Bunlarda ciddi reform niteliğinde düzenleme yapıyoruz. Diyelim ki bir tane sözleşme yaptınız, bu sözleşmeden 10 nüsha istiyorlar, her birinden damga vergisi alınıyor. Bunu kaldırıyoruz, bir nüshadan verdi mi bitiyor." diye konuştu.

Bireysel emeklilik sistemine dahil olanlara da damga vergisi muafiyeti getirdiklerini açıklayan Yıldırım, böylece "cepten daha az para çıkacağına" işaret etti.

Başbakan Yıldırım, yükte hafif pahada ağır işlerle uğraşan yatırımcılarla, tedarikçileri arasındaki sözleşmelerde de damga vergisi istisnası getirildiğini duyurdu.

Firmalarla, iş adamlarının yurt dışı fuar ve katılımlarıyla ilgili işlerinde de damga vergisini kaldırdıklarını belirten Yıldırım, "Ülkemizi yatırımlar için güçlü cazibe merkezi haline getirecek adımlar atıyoruz. Uluslararası firmalar, bir dünya devi firma var, Türkiye'yi bölgesel üst olarak yapmaya karar verdi. Bu kararı verince Türkiye'den 70 ülkeyi yönetmeye karar verdi. Buna kurumlar vergisi muafiyeti getiriyoruz. Dolayısıyla buradan yönetince insan çalıştıracak, buranın ekonomisine katkı sağlayacak, bilgi birikimi olacak ve Türkiye bu anlamda, diğer ülkelere göre fark oluşturacak."değerlendirmesinde bulundu.

- "Bir bedel yüklemiyoruz, rahatlayıncaya kadar süre veriyoruz"

Başbakan Yıldırım, "Yatırım teşvik belgesi kapsamındaki binalardan 5 yıl, arazilerden de teşvik süresi boyunca emlak vergisi alınmayacak. Bu da reform niteliğinde bir düzenlemedir." diyerek, doğal afetlerle, tutukluluk ve sabotaj gibi nedenler dolayısıyla ekonomik kayba uğrayan yatırımcıların, sigortalı çalışanların süresi dolmuş borçlarını bir yıla kadar erteleyeceklerini açıkladı.

Yıldırım, "Böylece terör mağduru vatandaşlarımızın mağduriyeti gideriliyor. Yani onların elinde olmadan bu şartlar oluştuğu için bir bedel yüklemiyoruz, rahatlayıncaya kadar süre veriyoruz." şeklinde konuştu.

Geçmişte vergi ve prime yönelik vecibelerini yerine getiremeyenlere bir fırsat daha verdiklerini bildiren Yıldırım, şöyle devam etti:

"Vatandaşlarımız veya yurt dışındaki herhangi bir yatırımcı, varlığını Türkiye'de değerlendirmek istiyor. Türkiye'ye bunu rahatlıkla getirebilecek. Bir istisna var, bu kara para ve terör kaynaklı bir para olmayacak. Birikimi, varlığı olan insanlar paralarını Türkiye'ye getirsinler, ekonomimize soksunlar, ticarete dahil etsinler. Böylece 'Bu parayı ben nasıl koruyacağım?' endişesinden kurtulacak, aynı zaman da parası da Türkiye'nin üretimine katkı sağlayacak. Veya bir seçenek de dışarıda yaptığı işten dolayı bir borcu varsa ve borcunu öderse bu da aynı şey olacak. Buraya getirmiş gibi bir işlem olacak."

Yıldırım, primlerini zamanında ödeyen Bağ-Kur'lulara 5 puan indirim yapılacağını belirterek şunları kaydetti:

"Bağ-Kur'da kim var, esnaf var, muhtar var, çiftçi var. Bağ-Kur'a dahil olan, yanında çalışan sigortalılar değil kendisi, Bağ-Kur sistemine dahil olan işverenler... Primlerini sigortalılar öderken ne yapıyor, zamanında öderse 5 puan düşük ödüyor. Bu hakkı Bağ-Kur'lulara da tanıyoruz. Ama Bağ-Kur'lu esnafa, muhtara, çiftçiye diyoruz ki: Bu imkandan yararlanırken ödemezseniz o zaman bu imkan ortadan kalktığı gibi takibat da olur. Yani vecibenizi yerine getirin ve bu haktan yararlanın."

(Sürecek)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×