Ekonomi Bakanı Zeybekci Denizli'de

- Bakan Zeybekci: - "(15 Temmuz sonrası Türkiye algısı) Algının hakikaten çok hızlı bir şekilde değişmeye ve dönüşmeye başladığına hep beraber şahit oluyoruz" - "2017'nin sonunda İngiltere'nin AB ile olan birlikteliği bittiğinde Türkiye ile olan birlikteliği de bitmiş olmayacak. Otomatik olarak başka bir süreç başlamış olacak. AB ile olan ilişkimizden çok daha geniş kapsamlı bir birliktelik başlamış olacak"

Ekonomi Bakanı Zeybekci Denizli'de
11 Eylül 2016 Pazar 17:08

DENİZLİ (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yurt dışında bazı ülkelerde 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye'ye yönelik olumsuz algının çok hızlı şekilde değişmeye ve dönüşmeye başladığını belirtti.

Ekonomi Bakanı Zeybekci, arife günü dolayısıyla eşi Ayşen Zeybekci ile birlikte Denizli Şehitliği'ne geçerek şehit ailelerine taziyelerini sundu, bayramlarını kutladı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duaların ardından şehit mezarlarını gezen Zeybekci, çiçek bıraktı.

Zeybekci, daha sonra Korucuk Mahallesi'ndeki Denizli Huzurevi, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Denizli Erkek Yetiştirme Yurdu ve Denizli Çocuk Yuvası'nı ziyaret ederek, çocuk ve yaşlılarla bayramlaştı.

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Zeybekci, Kurban Bayramı'nın ana felsefesinin paylaşmak, birlik beraberlik ve yardımlaşmak olduğunu belirterek, tüm İslam aleminin Kurban Bayramı'nın mübarek olmasını diledi.

Zeybekci, şunları söyledi:

"Yavrusunun başını kınalayarak, 'bu vatana, bu millete, bu bayrağa, bu dine kurban olsun' diyerek askere gönderen o anaların inancıyla şehit olan bütün şehitlerimize, güvenlik güçlerimize ve 15 Temmuz'da yanındaki düşerken bir inançla ayakta durarak, teröristlerin tanklarına, uçaklarına, helikopterlerine karşı dimdik duran şehitlerimize Rabbim rahmet eylesin.

Bu bayram hürmetine de bütün İslam alemindeki akan masum gözyaşlarının dinmesi için dua ediyoruz, akan masum kanların dinmesini istiyoruz. Bunun için de mücadele veren bütün dünyanın, coğrafyamızın ve bütün İslam aleminin de ümidi haline gelen bu mücadeleyi veren güvenlik güçlerimize de dünyanın her yerinde olduğu gibi bugün Suriye'de, Güneydoğu'da, Türkiye'nin her yerinde mücadele veren güvenlik güçlerimizin de bayramlarını tebrik ediyorum ve onlara da Rabbim yardımcı olsun diyorum."

- Yurt dışındaki Türkiye algısı

Zeybekci, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası bazı ülkelerde Türkiye aleyhine oluşan yargıların kırılması için düzenledikleri programların hızla devam ettiğini, Japonya'dan Kore'ye, Suudi Arabistan'dan Körfez ülkelerine, Kanada'dan ABD'ye kadar geniş bir coğrafyadaki 30 ülkenin programlarında olduğunu dile getirdi.

Yaptıkları bazı toplantılarda bazı ülkelerde 15 Temmuz darbe girişimini bir algı operasyonuna dönüştürerek devam ettirme niyetini gözlemlediklerine işaret eden Zeybekci, şöyle konuştu:

"Gezi olayları, 17-25 Aralık ve arkasından gelen o süreci bir algı operasyonuna dönüştürerek devam ettirme niyetinde olan belirli odakların farkında olarak veya olmayarak, isteyerek veya istemeyerek aleti olan vakalarla karşılaşıyoruz. O anlamda çok büyük bir dezenformasyon olduğu veyahut bilerek böyle bir kampanyanın olduğu örneklerle de karşılaşıyoruz.

Benim dolaştığım AB ülkelerinde böyle bir şeyle karşılaşmadım. Sadece bir ülkede yabancı gazetecinin eline yazılı olarak verilen ve ezberlettirilen birkaç soru vardı. CHP'den gerek MHP'den de milletvekillerimiz her daim bizimle beraberdi. Onlar da Türkiye'den giden basın mensupları, sivil toplum kuruluşları ve önde gelen şirket temsilcileri de algının hakikaten çok hızlı bir şekilde değişmeye ve dönüşmeye başladığına şahit oluyor."

- İngiltere ile ilişkiler

Dün İngiltere'den geldiğini hatırlatan Zeybekci, İngiltere'de Türkiye'nin 15 Temmuz'da ilan ettiği demokrasi zaferinin takdirle izlendiğini, bu ülke girişimcilerinin büyüme anlamında fırsatlar ülkesi olan Türkiye ile birlikte hareket etme isteklerini gördüklerini ifade etti.

İngiltere ile başlatılan serbest ticaret anlaşması görüşmelerine dikkat çeken Zeybekci, en geç 30 Eylül'de çerçevesi belirlenecek anlaşmayla ilgili İngiliz mevkidaşıyla tekrar bir araya geleceklerini söyledi.

Zeybekci, şu bilgileri verdi:

"2017'nin sonunda İngiltere'nin AB ile olan birlikteliği bittiğinde Türkiye ile olan birlikteliği de bitmiş olmayacak. Otomatik olarak başka bir süreç başlamış olacak. AB ile olan ilişkimizden çok daha geniş kapsamlı bir birliktelik başlamış olacak. Bu yönde pozitif bir süreç devam ettiriyoruz.

Önümüzdeki hafta BM toplantısına katılmak üzere Cumhurbaşkanımıza eşlik edeceğiz. Bu fırsattan yola çıkarak da ABD'de Türk-Amerikan iş konseyleri ile beraber, iş dünyası ile çok geniş katılımlı bir toplantımız olacak. ABD'de yerleşik dünyanın önde gelen yaklaşık 11-12 dev fonlarıyla Türkiye Varlık ve Yatırım Fonu kapsamında bir görüşmemiz olacak. Türk-Amerikan Ticaret Odalarının ortak bir toplantısına katılacağız. Yoğun bir programın hemen arkasından her hafta bir veya iki ülkede bu programlarımız devam edecek.”

- Şehit ailelerini ziyaret etti

Zeybekci, programı kapsamında Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 20 gün önce şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Özkan Bilgiç'in Korucuk Mahallesi'ndeki ailesiyle, 10 Temmuz'da Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde şehit olan Piyade Bakım Astsubay Çavuş Burak Erten'in 15 Mayıs Mahallesi'ndeki ailesini ziyaret etti.

Ailelere taziye dileklerini sunan Zeybekci, Başbakan Binali Yıldırım tarafından şehit ailelerine gönderilen mektubu takdim etti.

Bakan Zeybekci, daha sonra 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında İstanbul'da şehit olan Haki Aras'ın ailesini ziyaret etti.

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından döşenen yeni evlerinde şehidin eşi Firuze Aras ve kızı 8 yaşındaki kızı Arzu'nun bayramını tebrik eden Zeybekci, önceki görüşmelerinde kendisinden bisiklet isteyen Arzu'ya gözlerini kapatmasını söyleyerek hediyesini sürprizle takdim etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×