Ekonomi Bakanı Zeybekci Çin'de

- Bakan Zeybekci, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Birinci Yardımcısı ile bir araya geldi - Zeybekci: - "Olumlu konuşacağız, olumlu düşüneceğiz ve olumlu sonuçlar alacağız"

Ekonomi Bakanı Zeybekci Çin'de
09 Temmuz 2016 Cumartesi 16:20

ŞANGHAY (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, G20 Ticaret Bakanları Toplantısına katılmak üzere geldiği Çin'in Şanghay kentinde Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Birinci Yardımcısı Alexey Likhachev ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Zeybekci, Rus tarafı ile pozitif bir görüşme gerçekleştirdiğinin altını çizdi. Zeybekci, "Konuşmaya ve görüşmeye devam edeceğiz." dedi.

Görüşmede, ticaret, enerji, tarım, turizm gibi konuların ele alındığını ifade eden Zeybekci, Rusya ve Türkiye'nin, işbirliklerinden en çok karşılıklı çıkar sağlama potansiyeline sahip iki ülke olduğunu vurguladı.

Ekonomik açıdan bakıldığında Türkiye ve Rusya'nın birbirini tamamlayan ülkeler olduğunu söyleyen Zeybekci, "İşbirliğinden karşılıklı yarar sağlamaya çalışmak gerektiğini, problem ve olumsuzluklara odaklanmanın gereksiz olduğunu" ifade etti.

Zeybekci, "Olumlu konuşacağız, olumlu düşüneceğiz ve olumlu sonuçlar alacağız." ifadesini kullanarak, görüşmede tarafların yol haritasını masaya yatırdığını belirtti.

Rusya ile bir sonraki görüşmenin ne zaman olacağı yönünde kendisine yöneltilen bir soruya "yakında" yanıtını veren Zeybekci, "Türkiye ve Rusya, altı ay önce ikili serbest ticaret anlaşması konusunda önemli bir noktaya gelmişti. O gelinen noktadan yolumuza devam edeceğiz." dedi.

Öte yandan Bakan Zeybekci, temasları çerçevesinde Hollanda Dış Ticaret, Kalkınma ve İşbirliği Bakanı Liliane Ploumen, Fransa Devlet Sekreteri Matthias Fekl ve Kazakistan Ekonomi Bakan Yardımcısı Roman Sklyar ile de ikili görüşmeler gerçekleştirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×