ECB'nin temmuz ayı para politikası toplantı tutanakları

- ECB tutanaklarından: - "Birleşik Krallık'taki referandumun ardından belirsizlik artsa da referandum kararının Avro Bölgesi ekonomisi için olası etkilerini değerlendirmek için henüz çok erken" - "Üyeler arasında bu aşamada herhangi bir muhtemel politika reaksiyonunu tartışmak için çok erken olduğu görüşü yaygın olarak kabul edildi"

ECB'nin temmuz ayı para politikası toplantı tutanakları
18 Ağustos 2016 Perşembe 16:32

FRANKFURT (AA) - Avrupa Merkez Bankasının (ECB) temmuz ayı para politikası toplantı tutanaklarında, Birleşik Krallık'taki referandumun ardından belirsizliğin artmış olmasına karşın referandum sonucunun Avro Bölgesi ekonomisi için olası etkilerini değerlendirmek için henüz çok erken olduğu belirtildi.

ECB, yönetim kurulunun 20-21 Temmuz 2016'da Frankfurt’ta gerçekleştirdiği para politikası toplantı tutanaklarını yayımladı. Tutanaklara ilişkin yapılan açıklamada, yönetim kurulunun 1-2 Haziran tarihlerindeki bir önceki toplantısından bu yana en önemli olayın Birleşik Kralllık’ın AB'den ayrılmasına (Brexit) ilişkin referandum kararı olduğu vurgulandı.

Açıklamada, "Birleşik Krallık'taki referandumun ardından belirsizlik artsa da referandum kararının Avro Bölgesi ekonomisi için olası etkilerini değerlendirmek için henüz çok erken. Referandum sonucu devlet tahvili getirilerinde önemli bir düşüşe yol açsa da referandumun genel sonuçları şimdiye kadar birçoğunun tahmin ettiğinden daha az dikkat çekici oldu." ifadelerini kullandı.

Avro Bölgesi'nde yaşanan dalgalanmaların ekonomi ve enflasyon görünümüne etkilerini değerlendirmek için de henüz erken olduğu belirtilen açıklamada, üyeler arasında bu aşamada herhangi bir muhtemel politika reaksiyonunu tartışmak için çok erken olduğu görüşünün yaygın olarak kabul edildiği, aşağı yönlü riskler artmış olsa da önümüzdeki aylara ilişkin gelecek bilgileri değerlendirmek için daha fazla zamana ihtiyaç bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, yönetim konseyinin gerektiğinde harekete geçebileceği belirtilerek, "Yönetim konseyinin hedefine ulaşmak için gerekmesi durumunda görevi dahilindeki tüm enstrümanları kullanarak hareket etme kapasitesini ve hazır oluşunu vurgulaması ve para politikasının gelecekteki seyri hakkında yersiz beklentilerin teşvik edilmemesi gerektiği görüşü yaygın olarak paylaşıldı." ifadesine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, ECB üyelerinin, Avrupalı politika yapıcılara Birleşik Krallık'ın AB'den çıkış müzakerelerini çevreleyen siyasi belirsizlikleri ele almaları ve AB'nin geleceği ve entegrasyon süreci için açık bir vizyon sunmaları konusunda çağrıda bulunduğu belirtildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×