Duterte, Ortadoğu'daki şiddetten ABD'yi sorumlu tuttu

- Filipinler Devlet Başkanı Duterte: - "Ortadoğu, ABD'ye terör ihraç etmiyor; ABD, Ortadoğu'ya terör ithal ediyor"

Duterte, Ortadoğu'daki şiddetten ABD'yi sorumlu tuttu
08 Temmuz 2016 Cuma 17:30

ZAMBOANGA (AA) – Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Ortadoğu ülkelerinde yaşanan şiddet olaylarından ABD'yi sorumlu tuttu.

GMA News'de yer alan habere göre, Duterte, Davao kentinde katıldığı Ramazan Bayramı kutlamalarında yaptığı konuşmada, "Ortadoğu, ABD'ye terör ihraç etmiyor; ABD, Ortadoğu'ya terör ithal ediyor." dedi.

Haberde, Duterte'nin, "Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin bir diktatördü, bununla birlikte ülkede kontrolü sağlamıştı. ABD, İngiltere'nin desteğiyle Irak'ı işgal etti ve Saddam'ı öldürdü. Irak'a şimdi bir bakın. Libya'da neler olduğuna bakın. Suriye'de neler olduğuna bakın." sözlerine yer verildi.

Irak işgalinin, petrol zengini bir ülkeyi kanlı çatışmaların içine ittiğini ifade eden Duterte, Irak halkının "boş vaatler için köşeye sıkıştırıldığını" söyledi.

Kendisini solcu bir devlet başkanı olarak tanımlayan Duterte, ABD'ye bağlı olmayan bir dış politika izleyeceğini dile getirdi.

Mindanao'daki Davao kentinin belediye başkanlığını 22 yıldır yürüten 71 yaşındaki Duterte, 9 Mayıs'ta devlet başkanı seçilmişti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×