Duterte, komünist isyancılara kabinede yer vermeyi planlıyor

Duterte, komünist isyancılara kabinede yer vermeyi planlıyor
16 Mayıs 2016 Pazartesi 13:36

MANİLA (AA) - Filipinler'de 9 Mayıs'ta düzenlenen devlet başkanı seçiminin galibi Rodrigo Duterte, komünist isyancılara kabinede yer vereceğini ve eyaletlere daha fazla yetki sağlayan anayasa değişikliğine gideceğini belirtti.

Duterte, devlet başkanlığı seçiminin ardından düzenlediği ilk resmi basın toplantısında, ülkenin kırsal kesimlerinde Marksist isyancılara karşı onlarca yıldır mücadele verildiğini belirterek bu isyancılara kabinede, çevre ve doğal kaynaklar, tarım reformu, sosyal refah ve iş gücüyle ilgili görevler vermeyi planladığını ifade etti.

Komünist isyancıların, iş gücü konusunda Filipinler'deki en uyanık grup olduğuna dikkati çeken Duterte, grubun görevi kabul edeceğini ve büyük iş ve endüstri kuruluşlarının büyük olasılıkla bu hamleye karşı çıkacağını kaydetti.

Devlet başkanlığı yatını satıp, parasını askeri personel ve polis için tıbbı ekipman satın almakta kullanacağını söyleyen Duterte, "İnsanlar aç ve işsizken, kullanılmayan lüks bir gemiye sahip olmak ayıptır." dedi.

Duterte, ülkenin güneyinde yer alan Jolo Adası'ndaki Ebu Seyyaf militanlarını ortadan kaldıracak büyük bir askeri saldırı başlatacağını da sözlerine ekledi.

Rodrigo Duterte, Filipinler'de 2006'da kaldırılan idam cezasını, uyuşturucu kaçakçıları, silah kaçakçıları ve kurbanlarını öldüren tecavüzcü, soyguncu veya araba hırsızları için getirmek istediğini belirtmişti.

Diğer yandan, Duterte, geçen hafta bir televizyon kanalına verdiği demeçte, ülkenin en önemli sorunlarından biri olan adi suçlar ve yolsuzlukla mücadelenin ilk gündem maddeleri olduğunu söylemişti.

İşe emniyet genel müdürlüğünden başlayacağını belirten Duterte, "Polislerin kendilerine gelmesi lazım. Artık adam kaçırma, gasp ve uyuşturucu olmayacak." ifadelerine yer vermiş ve bu çerçevede polislerin maaşına zam yapılacağını duyurmuştu.

Mindanao'daki Davao kentinin belediye başkanlığını 22 yıldır yürüten 71 yaşındaki Duterte, 9 Mayıs'ta yapılan seçimlerde oyların yüzde 38,55'ini alarak devlet başkanı seçilmişti. Duterte, 30 Haziran'da yemin ederek 6 yıllığına Filipinler'in devlet başkanı görevini üstlenecek.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×