Dünya Mülteciler Günü

- BMMYK Güney Avrupa Sözcüsü Sami: - "Türkiye en çok göçmeni ağırlayan ülke. Bu sıklıkla unutuluyor. Üstelik, Türkiye bunu ülke içindeki ve sınır ötesindeki hassas durumuna rağmen yapıyor" - "Suriye bir trajedi olarak orada dururken, ne yazık ki bir yandan da yeni trajediler yaşanıyor"

Dünya Mülteciler Günü
20 Haziran 2017 Salı 19:21

ROMA (AA) – Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Güney Avrupa Sözcüsü Carlotta Sami, Türkiye’nin, dünyadaki en çok mülteciyi ağırlayan ülkesi olduğunu ve bu durumun sıklıkla unutulduğunu söyledi.

Roma’daki Yabancı Basın Derneğinde Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında, BMMYK yetkilileri dünya genelindeki ve Akdeniz’deki düzensiz göç akımına ilişkin bilgi verirken, İtalyan içişleri ve dışişleri bakanlıklarından temsilciler de İtalya’nın göçmenlere dönük çalışmalarını anlattı.

BMMYK’nin hazırladığı yıllık rapordan kesitler aktaran Sami, dünya genelinde şu an için 65,6 milyon göçmen olduğunu, bu sayının 22,5 milyonunun başka ülkelere göç edenler, 40,3 milyonunun ise kendi ülkelerinde yerinden olmuş insanlar olduğunu, 2,8 milyon kişinin de başka ülkelere sığınma talebinde bulunduğunu kaydetti.

Türkiye’nin üst üste 3. yılda, en çok göçmen ağırlayan ülke olduğunu belirten Sami, "Türkiye en çok göçmeni ağırlayan ülke. Bu sıklıkla unutuluyor. Üstelik, Türkiye bunu ülke içindeki ve sınır ötesindeki hassas durumuna rağmen yapıyor." diye konuştu.

Yapılan bilgilendirmenin ardından AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Sami, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında varılan göçmen anlaşmasının bir benzerinin AB ile Libya arasında, Akdeniz’deki düzensiz göç akınını durdurmak için yapılması çağrılarının hatırlatılması üzerine, "Türkiye, şu anda dünyanın en çok göçmen ağırlayan ülkesi. Ülkede bulunan göçmen sayısı 3 milyonun üzerinde. Türkiye ile Libya çok farklı durumdaki ülkeler. Farklı ülkede bulunan göçmen nüfusunun niteliğinin yanı sıra Libya'nın bölünmüş bir ülke durumunda olmasından kaynaklanıyor. Libya'da ayrıca güvenlik de çok ciddi bir problem, istikrarsızlık son derece endişe verici. Biz bir BM kuruluşu olarak oradaki etkinliğimizi arttırmak istiyoruz. Göç olayını oradan idare etmeye başlamak istiyoruz. Şu an için oradaki gözaltı merkezlerine yardım götürmek ve savunmasız insanların özgürlüğünü ve güvenliğini sağlamak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

- "Güney Sudan bizi endişelendiriyor"

Dünyada mülteci sorununun sadece Suriye’den kaynaklanmadığına işaret eden Sami, "Suriye bir trajedi olarak orada dururken, ne yazık ki bir yandan da yeni trajediler yaşanıyor. Güney Sudan şu sıralar bizi fazlasıyla endişelendiriyor. Ülkede 3 milyon 800 bin kadar göçmen ve evsiz bulunuyor. Hızla büyüyen bir kriz var karşımızda. Bu endişe verici çünkü çatışmalardan kaçanların büyük kısmı kadınlar ve çocuklar. Bunların yüzde 98’ini kırsal nüfus oluşturuyor. Geçim kaynaklarını yitirmiş insanlar." dedi.

Akdeniz’in Libya ile İtalya arasında kalan kısmındaki göç akışının yıllar geçtikçe artarak devam ettiğine dikkat çeken Sami, bu sorunun nasıl aşılabileceğine yönelik soruya, "Bu küresel çapta karmaşık bir sorun. Bölgeye kısa zamanda barışın gelmesi olasılığı oldukça düşük. Bütün bu çatışmalar, terör olayları devam ettiği sürece insanların kaçma fikrini bırakacağını düşünmek zor. Bizi endişelendiren etmenlerden biri de göçmenlerin yasal yollardan geçişini sağlayacak yolların mevcut olmaması. Tüm ülkelerin, savunmasız göçmenler için yasal yolları açık tutmalarını, sığınmacı kapasitelerini arttırmalarını istiyoruz." yanıtını verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×