Dünya Mülteciler Günü

- AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Berger: "Bugün sadece mülteciler günü değil, aynı zamanda Türk halkının ve Suriye mültecilerinin dayanışma günüdür"

Dünya Mülteciler Günü

ANKARA (AA) - Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, "Bugün sadece mülteciler günü değil, aynı zamanda Türk halkının ve Suriye mültecilerinin dayanışma günüdür." dedi.

Berger, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla, Kızılay Toplum Merkezlerindeki meslek edindirme ve dil kurslarına katılan sığınmacıları ziyaret etti.

Büyükelçi Berger, yaptığı konuşmada, Dünya Mülteciler Günü'nün yanı sıra Türk Kızılayının yaptığı projelerin AB için önemine değindi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonunun (UNICEF), Dünya Mülteciler Günü kapsamında yayımladığı rapora dikkati çeken Berger, mültecilerle ilgili asıl rakamların açıklanandan daha fazla olduğunu söyledi.

Rapora göre, dünyada yaklaşık 90 milyon mülteci olduğunu hatırlatan Christian Berger, gerçekteki sayının bu rakamlardan daha fazla olduğunu kaydetti.

Berger, kayıt altında olmayan mülteci sayısının çok fazla olduğunu vurgulayarak, bu mültecilerin en çok Suriye, Irak, Afganistan ve Güney Sudan'dan geldiklerini belirtti.

Suriye krizi kapsamında bakıldığında ortada büyük bir sorun olduğunu belirten Büyükelçi Berger, Suriye nüfusunun 3'te 1'inin göç ettiğini ve bunların çoğunun Türkiye'ye sığındığını ifade etti.

30 yıl önce ilk iş deneyiminde Gazze sınırlarında mültecilerle beraber çalıştığını söyleyen Berger, o zamanlar sadece Filistin ve Afganistan'dan mülteciler olduğuna, şimdi ise bunlarla birlikte Irak, Suriye ve Güney Sudan'dan da mülteciler bulunduğuna işaret etti.

Christian Berger, "Sınırda çalışırken misafirperverliklerinden faydalandığım insanlar, ne yazık ki bugün komşularına sığınıyorlar." diye konuştu.

"Bugün sadece mülteciler günü değil, aynı zamanda Türk halkının ve Suriye mültecilerinin dayanışma günüdür." diyen Berger, Türkiye'nin mültecilere gösterdiği misafirperverlikle çoğunun hayatını kurtardığını söyledi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×