Dünya Mülteciler Günü

- Maya Vakfı tarafından Dünya Mülteciler Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte Suriyeli çocuklar doyasıya eğlendi - Vakfın Kurucu Başkanı Özsüer: - "Çocukların, çocukluklarını hatırlatmak, yalnız olmadıklarını göstermek, tüm mültecilerin burada hoş karşılandıklarını hissettirmek için buradayız"

Dünya Mülteciler Günü

İSTANBUL (AA) - Maya Vakfı tarafından Dünya Mülteciler Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte, Suriyeli çocuklar doyasıya eğlendi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Uluslararası Sağlık Çalışanları'nın iş birliğiyle Türkiye Jokey Kulübü Veliefendi Hipodrumu piknik alanında düzenlenen etkinliğe çok sayıda Suriyeli çocuk, aileleriyle katıldı.

Alana kurulan farklı oyun parkurları ve atölyelerinde Suriyeli çocuklar, eğiticiler yardımıyla eğlenceli anlar yaşadı. Tiyatro ve dans gösterilerinin yapıldığı etkinlikte, Suriyeli aileler çocuklarıyla güzel vakit geçirdi.

Maya Vakfı Kurucu Başkanı Esra Özsüer, etkinlikte yaptığı konuşmasında, mültecilerin topraklarını zorunlu olarak geride bıraktığını, sivil toplum kuruluşları olarak, gıda, barınma, sağlık gibi mültecilerin temel ihtiyaçlarını giderilmesi ve psikososyal destek mekanizmaların oluşturulması için canla başla çalıştıklarını söyledi.

Herkesin insan onuruna yakışır ve saygın bir şekilde yaşama hakkı olduğunun unutulmaması gerektiğini anlatan Özsürer, "Biz bugün burada sadece mülteci gününü kutlamıyoruz. Çocukların, çocukluklarını hatırlatmak, yalnız olmadıklarını göstermek, tüm mültecilerin burada hoş karşılandıklarını hissettirmek için buradayız. Ötekileştirmek için değil, birliktelik için buradayız." diye konuştu.

Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Yasin Kadri Ekinci de etkinliği düzenleyenlere teşekkür ederek, mülteci sorununun, kuşkusuz çağın en önemli konularından biri olduğunu kaydetti.

Ekinci, yıllar içinde artan bir biçimde neredeyse her gün binlerce kardeşlerinin evlerini, doğup büyüdükleri toprakları terk etmek zorunda kaldığını aktararak, şunları söyledi:

"Bugün burada yapılan, farkındalığı yükseltecek, yavrularımızın yaşadıkları yeni durumlara adapte olmasına katkı sağlayacak her türlü projeyi, büyük bir gönüllülükle destekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, Country for Syria adlı müzik grubu, konser verdi.

Etkinlikte ayrıca, Türk Kızılayı, İnsan Kaynağı Geliştirme Vakfı, Hayata Destek Derneği, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği, Caritas Türkiye, Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı, Maram Vakfı ve Goethe Enstitüsü de yer aldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×