Dünya İnsani Zirvesi'ne doğru

- BM Genel Sekreter Yardımcısı Eliasson: - "Gelecek ufuktur, vizyondur evet ancak gelecek aynı zamanda adım atmaktır.” - DEİK Başkanı Vardan: - "Bizler iş dünyası olarak insani krizler ile mücadelede üzerimize düşen sorumlulukların farkındayız; çünkü insanlık bizim birinci işimiz."

Dünya İnsani Zirvesi'ne doğru

İSTANBUL (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson, dünyada yaşanan afetlerin insani duyarlılığı artırdığını belirterek, "Gelecek ufuktur, vizyondur evet ancak gelecek aynı zamanda adım atmaktır.” dedi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından yapılan açıklamaya göre, Dışişleri Bakanlığı ve DEİK ev sahipliğinde, BM Dünya İnsani Zirvesi'nin "Hoşgeldiniz Resepsiyonu", İstanbul'da gerçekleştirildi.

Resepsiyonda konuşan BM Genel Sekreter Yardımcısı Eliasson, dünyada yaşanan afetlerin insani duyarlılığı artırdığına dikkati çekti. Eliasson, bu toplantının konuşulan bir aktiviteden çok aksiyon alınan bir toplantı olduğunu belirterek, İstanbul’dan tüm dünyaya gönderilecek ilk mesajın “önlem” olduğunu aktardı.

İnsani aktivite ve gelişme arasında birebir kurulması gereken ilişkiye işaret eden Eliasson, sivil toplumun, iş dünyasının önde gelen iş adamlarının aynı amaç için toplanıyor olduğunu, sorunlara çözüm üretmek istediklerini ve "İnsanlık Bizim Birinci İşimiz" sloganının anlamını anlattı.

"Gelecek ufuktur, vizyondur evet ancak gelecek aynı zamanda adım atmaktır." diyen Eliasson, adım atmanın da vizyon sahibi olmak kadar önemli olduğunu kaydetti.

- "İnsanlık bizim birinci işimiz"

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Naci Koru da dünya genelinde gelişmelerin bu denli kritik olduğu gündemde, bu zirvenin Türkiye’de gerçekleşmesinin önemine vurgu yaptı.

Koru, Türkiye’nin dünya üzerinde en fazla Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yaptığına işaret ederek, iş dünyasının krizlerle mücadele ve kriz sonrasın dönemlerde büyük bir rol oynadığını dile getirdi.

DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan ise Türk iş dünyasının en geniş ve büyük örgütlerinden birini, DEİK’i temsilen, bir iş adamı olarak insanlığın krizlerdeki mücadelesinde iş dünyasına düşen rolü anlattı.

“İnsanlık bizim birinci işimiz" sloganı ile yola çıkarak, iş dünyası olarak krizlerde öngörü sahibi, telafi edici bir tutum sergilenmesi gerektiğine dikkati çeken Vardan, insan ihtiyaçlarını üreten, tedarik eden iş dünyasının bu anlamda rolünün büyüklüğüne işaret etti.

Vardan, insani krizlerin engellenmesi ve krizlere müdahale süreçlerinde iş dünyasının giderek daha etkin bir rol oynadığını kaydederek, "Son 10 yılda dünya üzerinde rekor sayıda insan savaşlar, doğal afetler ve felaketler sebebiyle yaşam alanlarını terk etmez zorunda kaldı. Bizler iş dünyası olarak insani krizler ile mücadelede üzerimize düşen sorumlulukların farkındayız; çünkü insanlık bizim birinci işimiz.” değerlendirmesinde bulundu.

- Bildiri

"Hoşgeldiniz" konuşmalarının ardından DEİK Başkanı Vardan ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Koru, BM Genel Sekreter Yardımcısı Eliasson’a DEİK Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından imzalanan “İnsanlık Bizim Birinci İşimiz” başlıklı bildiriyi takdim etti.

James Bond filmleri serisi ile ünlenen Amerikalı aktör Daniel Craig’in de katıldığı davette, insani krizlerin engellenmesi ve krizlere müdahale süreçlerinde iş dünyasının etkin rolüne vurgu yapan söz konusu bildiride, Türk iş dünyası temsilcileri “insanlık” kavramını paylaşmaya hazır olduklarını ifade etti.

DEİK tarafından hazırlanan bildiri metni şöyle:

"Tarihin ilk Dünya İnsani Zirvesi’nde, Türk iş dünyası olarak bizler, insanlığı paylaşmaya kararlıyız. Krizlere müdahale ve iyileştirme süreçlerinde önemli bir oyuncu olmaya başlayan iş dünyası olarak BM Genel Sekreteri’nin insanlık gündemi belgesini takip etmeye; BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında, herkese erişim ve herkesi güçlendirme ilkeleri ile bütünleşmeye; insani durumlar söz konusu olduğunda, özel sektörün sahip olduğu temel değer, yetenek, kapasite, deneyim ve inovasyonu ilgili tüm ortaklara aktarmaya; krizlere hazırlık ve müdahalede, hükümetler ve sivil toplum ile iş birliğini güçlendirmeye; risk yönetimi, iyi yönetişim, istihdam yaratma, şeffaflık ve hesap verilebilirlik alanlarında, insanlığın geleceğine yatırım yapmaya kararlıyız. Türk iş dünyası olarak, krizler ile karşı karşıya kalan insanlığa çözüm üretmek adına üzerimize düşen sorumluluğunun farkındayız. Çünkü insanlık bizim birinci işimiz."

23-24 Mayıs 2016 tarihleri arasında iki gün sürecek tarihin ilk İnsani Zirvesi kapsamında 5 bine yakın katılımcı İstanbul'da bir araya gelecek. Zirve mevcut küresel insani sistemin karşılaştığı sorunlara yönelik çözüm önerilerinin geliştirilmesini, insani yardım çabalarının geleceğine ilişkin bir gündem oluşturulmasını amaçlıyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×